Zdravý životní styl Moderní a fit strava Rostlinné bílkoviny: Nejíte maso? Jezte edamame!

Protein je stavebním materiálem našeho těla a vedle tuku a uhlohydrátů jednou z makroživin. Každá z našich buněk sestává z proteinů - ať už se jedná o budování svalů a regeneraci nebo o trávení, metabolismus nebo tvorbu protilátek v našem imunitním systému. Proteiny tvoří asi 10 % našeho mozku, dokonce 20 % srdce, jater a našich svalů. Bílkoviny tedy logicky hrají důležitou roli v efektivním fungování těla. Mnozí ale nevědí, jak důležité jsou bílkoviny také pro naše duševní zdraví.

"Vegani a vegetariáni jedí mnohem rozmanitější potraviny bohaté na proteiny."

Dlouholetou vegetariánkou je i Barbora Drahovská. "Já nejsem žádný vystudovaný výživový poradce a řídím se pouze sama sebou. Maso moje tělo nedokázalo strávit a byla jsem stále unavená. Po přechodu na vegetariánskou stravu se vše zlepšilo, měla jsem více energie a teď, když jsem veganka, se cítím ještě o něco lépe," vyjmenovává pro náš portál své důvody přechodu na bezmasou stravu. A když jí někdo řekne, že bez pořádného hovězího steaku přece nemůže mít dostatek bílkovin, jen se zasměje." Znám mnoho sportovců veganů, kteří určitě nevypadají jako vyzáblé postavičky. Naopak si myslím, že právě vegani a vegetariáni jedí mnohem rozmanitější potraviny bohaté na proteiny," tvrdí přesvědčivě.

Na bílkoviny jsou nejbohatší luštěniny

Existuje velmi mnoho zdrojů proteinů i pro vegetariány i vegany. Podle Barbory ​​hrají prim jednoznačně luštěniny. "Nejvíce proteinů má například edamame, což jsou nezralé sójové boby. Vypadají jako zelené fazole. Dále červená čočka, cizrna, fazole, ořechy, semínka, ořechové máslo. Výběr je opravdu bohatý. Nebo například chia semínka, konopná semínka. I takový tempeh vyrobený z fermentovaných sójových bobů, díky čemuž je zdravější než tofu. Ze zeleniny a ovoce je to například špenát, brokolice, růžičková kapusta nebo avokádo. Všechno krásné, zelené potraviny," jmenuje Barbora.

Jak se vyhnout nadýmání z luštěnin?

Potraviny bohaté na proteiny

Vybrali jsme pro vás pětici potravin bohatých na proteiny, které přinášejí ještě mnoho dalších benefitů. Zařadíte je do jídelníčku?

Edamame - mladé zelené sójové boby mají kromě vysokého obsahu proteinů i několik dalších výhod. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, nezvyšují hladinu cukru v krvi, proto jsou vhodné i pro lidi trpící cukrovkou. Edamame je bohaté i na vápník, magnézium, fosfor, kyselinu listovou. Proto chrání kosti, nervy, mozek a pro vysoký obsah kyseliny listové by měly edamame pravidelně jíst i budoucí maminky.

Červená čočka - ze všech luštěnin obsahuje nejvíce bílkovin. Červený druh čočky je rychle uvařený a nadlouho zasytí. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, je zdrojem kyseliny listové a hořčíku, což přispívá k ochraně srdce. Červená čočka podporuje krvetvorbu a působí příznivě na trávení. Tak proč si neuvařit už dnes na večeři právě červenou čočku?

Tempeh - možná ho zas tak dobře neznáte, ale dejte mu šanci. Je to indonéské zlato, které se dá mimořádně chutně upravit. Kostky fermentované sóji můžete pražit či dusit, na jejich specifickou chuť si však musíte zvyknout. Neobsahuje žádný cholesterol. Saponiny v něm jsou přírodním antibiotikem, isoflavony zase tlumí příznaky menopauzy. V tempehu najdete vápník a fosfor, nezbytné pro stavbu kostí, železo pro krev. Naopak v něm nenajdete cukr ani tuk, takže je výborným doplňkem pro diety.

Špenát - draslík, mangan, zinek, hořčík, železo a kalcium. To vše se nachází v těchto skvělých zelených listech, proto si je dopřejte co nejčastěji. Najdete tam i betakaroten a lutein, což uvítají vaše oči.

V létě oceníte studenou polévku ze špenátu, banánu, kiwi a kokosu 

Ořechy - nejen vlašské, ale také mandle, pekanové ořechy, lískové, kešu a pistácie jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin a antioxidantů, což uvítá celý kardiovaskulární systém. Pozitivně ovlivňují funkci mozku a jejich pravidelnou konzumací předcházíte vzniku onemocnění srdce či rakoviny. Objednejte si je hned teď. 

Zdroje: vitarian.sk, gymbean.sk, rebarbora.blog, dobreazdravo.sk, healthline.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek