Děti Batole Rozvíjejte zájmy svého dítěte!

Hodně rodičů se snaží dítě tvarovat podle svých vlastních představ a nabízí mu aktivity, kterým by se chtěli věnovat oni sami. Není to ovšem dobrá cesta, stejně jako nucení dítěte k jeho vlastním zájmům. Umění rozeznat vášně malého dítěte a podporovat ho v jejich rozvoji je velmi důležité. Kdo ví, možná se z malého Petříka nestane fotbalová hvězda, ale bude mít velký úspěch v oblasti vědy?

Pozorujte, co malé dítě zajímá, a reagujte

Pečlivě pozorujte zájmy svého dítěte. Snažte se s ním mluvit o hrách, které si samo pro sebe vymýšlí. Klidně se můžete pokusit do nich také zapojit. Možná se vám podaří zjistit oblasti a činnosti, které mu přinášejí jedinečné potěšení. Když se vám to povede, budete schopni mu pomoci se v tomto směru rozvíjet.

Zajistěte materiály, které pomohou rozvíjet hobby dítěte

Jakmile už vypozorujete věci, které vaše dítě velmi zajímají, zkuste mu poskytnout podklady, jež mu pomohou se rozvíjet. Mohou to být samozřejmě knihy, časopisy, hračky zaměřené na danou oblast, hodiny karate, ale také návštěva divadla nebo muzea. Můžete také uspořádat prostor určený pro dítě, aby nenásilně vstřebalo znalosti a dovednosti. Například plakát, který zobrazuje 100 nejdůležitějších automobilů v dějinách automobilového průmyslu a visí nad postelí, bude pro malé dítě hračka, hned si je zapamatuje a bude jich chtít znát víc.

Dodržujte pravidlo, že materiály pro samostatnou zábavu jsou bezpečné a zůstávají v dosahu ruky nebo očí dítěte. Pokud se všechno bude dít přirozeně a bez nátlaku, má dítě větší šanci, že si svůj nový koníček zalíbí.

Respektujte malého odborníka

Pro malého člověka je nesmírně důležitý respekt, ocenění jeho snahy a dodávání víry v činnosti, do nichž se pustí. Proto se ke svému dítěti chovejte jako k odborníkovi v oblasti, která se stala jeho hobby. Ptejte se ho na různé záležitosti, oceňte znalosti a poukažte na zdroje, které mu mohou pomoci vědomosti doplnit. Nebojte se mu dávat zapravdu. Takto vyšlete jasný signál, že koníček dítěte je důležitý a jeho zájem o něj přináší výsledky.

Ukažte dítěti své zájmy

Vezměte svou ratolest do muzea letectví a ukažte mu, kolik toho o letadlech víte. Možná ji inspirujete k tomu, aby si rozšířila svůj okruh zájmů. Nebojte se udělat dojem na své dítě a dovolte mu, aby i ono na vás zapůsobilo. A nudné odpoledne můžete strávit společně při vytváření rodinného plakátu, na němž každý představí svoje koníčky!

Nevytvářejte zrcadlový odraz

Nesnažte se tvořit zájmy svého dítěte podle vlastních nebo cizích očekávání a vzorců. Každý člověk má vlohy, které, pokud jsou správně nasměrované, mohou přinést úspěch. Vaše dítě je také má a nemusí se nutně jednat o tenis, na jehož hodiny jste ratolest chtěli zapsat ještě předtím, než přišla na svět.

Nenechte se také odradit, když své zájmy změní. Obrňte se trpělivostí, protože dítě může měnit své koníčky jako ponožky. Místo toho, abyste se rozčilovali, se zamyslete nad všestranností, které se malý objevitel učí.

Vytisknout stránku
Sdílet článek