Děti Novorozenec Různé typy a fáze spánku u miminek

Naše mozky vyžadují v průběhu noci různé typy spánku a vědci dokážou pozorovat, co se děje, když mozek spí. Identifikovali různé fáze spánku, které my – a naše miminka – potřebujeme, abychom si odpočali, rostli a učili se.

Usínání

Změna z bdění do spánku může být celkem náhlá. I když se vám zdá, že do spánku „přecházíte“, je tato změna ve skutečnosti náhlá. To je jasně vidět u videí miminek, kterých je plný YouTube, a kde děti překotně usínají na čemkoli – od houpacích koníků po židličky na krmení.

Hluboký spánek

Když usneme, strávíme přibližně první dvě hodiny v hlubokém spánku. Je to velmi důležitý regenerační spánek, kterému se také říká spánek „pomalých vln“. Během něho náš mozek odpočívá. V této části noci však mohou někteří lidé zažívat náměsíčnost nebo noční děsy. To nejsou špatné sny (noční můry), protože ke snění dochází ve spánku REM (rychlý pohyb očí). Noční děsy pocházejí z fyziologických změn během spánku, jako je zpomalující se tlukot srdce, snížení krevního tlaku a tělesné teploty.

Středně hluboký spánek

Poté strávíme většinu noci ve středně hlubokém spánku, ale jednou za čas se mozek přesune do REM spánku.

REM spánek

  • REM je zkratka pro spánek s rychlým pohybem očí, protože v této fázi spánku se naše oči neustále rychle pohybují.
  • Říká se mu také spánek se sny.
  • Ke spánku REM většinou dochází v poslední fázi spánku brzy ráno. Je nepravděpodobné, že budeme zažívat spánek REM v první třetině našeho nočního spánku.
  • Během spánku REM konsolidujeme, co jsme ten den zažili a co jsme se naučili. Zpracováváme věci, které jsme viděli a dělali, a uchováváme je v naší paměti.
  • Spánek REM je životně důležitý u miminek a dětí, protože se každý den učí mnoho nových věcí.
  • Novorozenci stráví 50 % času ve spánku REM.
  • Spánek REM pomáhá paměti, učení a chápání vašeho miminka.
  • Je to také čas, kdy může mít vaše dítě noční můru. K těm s větší pravděpodobností dochází během ranního spánku (a k nočním děsům během hlubokého spánku). Zkontrolujte tedy čas, kdy se dítě probudí vystrašené, a zjistěte, s jakým druhem strachu se potýká.
  • Během spánku REM jsme v částečně paralyzovaném stavu, takže se nepohybujeme podle našich snů (na rozdíl například od psů, kteří s sebou často škubou nebo tiše štěkají ze spánku, když „honí zajíce“).
  • Další důvod, proč je velmi důležité, že jsme v polo-paralyzovaném stavu ve spánku REM, je, že v tomto čase tělo vašeho miminka odpočívá a regeneruje se. Během spánku REM bude vaše miminko růst a bude také probíhat oprava tkání.

Rozdíly mezi hlubokým spánkem a spánkem REM

Odbornice na spánek, Mandy Gurney, používá analogii s počítačem k vysvětlení rozdílu mezi hlubokým spánkem a spánkem REM. Hluboký spánek odpovídá vypnutému počítači – nastartování nebo probuzení v této fázi zabere nějaký čas a budete se cítit velmi zmatení, unavení a otupělí.

Naopak spánek REM je podobný počítači, který přešel do fáze spořiče obrazovky. Stačí se dotknout klávesnice a počítač bude fungovat naplno. Je mnohem snazší probudit lidi ze spánku REM. 

Vytisknout stránku
Sdílet článek