Děti Těhotenství S bříškem venku – na co pamatovat a co používat?

Trávení volného času v teplejších dnech na slunci může mít velmi pozitivní vliv na vaši vnitřní pohodu a zdraví. Ultrafialové paprsky stimulují produkci endorfinů, kterým se říká hormony štěstí. Pod jejich vlivem tělo produkuje také vitamin D, který podporuje zdraví kostí a naši imunitu. Musíte si však být také vědomi negativních účinků vystavení slunci, kterých je rozhodně více než přínosů a jsou silně nebezpečné pro zdraví. Zejména pak v době, kdy je žena těhotná. To ale neznamená, že musíte celé těhotenství pospávat doma. Nebojte se užívat si čerstvého vzduchu, avšak dodržujte několik zásad.

Bezpečné opalování během těhotenství
Jakmile přijde léto, do šatníku vstoupí šortky, šaty a blůzky bez rukávů, ale abychom v nich vypadaly dobře, potřebujeme trochu slunce!  Takže, jak můžete během těhotenství získat pleť v odstínu jemného cappuccina? Je to vůbec možné?

Obecně se nedoporučuje opalování po celou dobu těhotenství, protože jeho následkem může být kůže různě poškozená a váš organismus může trpět dehydratací. Samozřejmě je velmi důležité, abyste se během této doby procházela a často se zdržovala na čerstvém vzduchu. Pamatujte však, že je třeba se vyhýbat hodinám, kdy je sluneční záření velmi silné. V takové době se snažte zdržovat ve stínu.Bez ohledu na to, zda jste těhotná nebo ne, vystavením slunci se vystavujete riziku předčasného stárnutí pleti a maligního melanomu (rakovina kůže). Aktivita vlivu záření na již existující skvrnky, které se mohou zhoršit, a také na znaménka, která se mohou zvrhnout, roste také.
Některé výzkumy také spojují UV záření s nedostatkem kyseliny listové. Kyselina listová je obzvláště důležitá v prvním trimestru; zabraňuje totiž abnormálnímu vývoji míchy a mozku dítěte v prvních měsících těhotenství. Proto je lepší vyhýbat se silnému slunečním záření a navíc užívat kyselinu listovou ve formě doplňku stravy. Pamatujte si, že během těhotenství je vaše kůže náchylnější ke spálení a změnám pigmentace, zejména na obličeji.

Na pláži
Těhotenství způsobuje, že kůže je citlivější a slunce tedy může způsobit kopřivku, potničky nebo změny pigmentace. Pobyt ve stínu obecně zabraňuje vzniku kopřivky nebo vyrážky. Stejná bezpečnostní opatření byste měla použít na slunci, ať už jste těhotná nebo ne: pijte spoustu vody, aplikujte opalovací krém s filtrem a nasaďte si klobouk.
Pokud máte pocity závratě, nevolnosti nebo únavy, podívejte se po klimatizovaném prostoru, kam byste se mohla uchýlit. Dlouhému pobytu na slunci je třeba se vyhýbat.

Oblečení a ochrana

Ochranu proti slunci, tj. krémy s příslušným filtrem, doplňte vhodným oděvem. Prodyšný oděv, klobouk s širokou krempou a sluneční brýle také chrání a jsou nezbytné.

Určitě se vyhýbejte pobytu na slunci v době od 11 do 16 hodin. Je to doba nejsilnější expozice slunečnímu záření, kdy mohou jeho paprsky způsobit nejvíce škod včetně přehřátí těla, což je pro těhotnou velmi nebezpečné. V jiném stavu je vaše tělesná teplota i tak již zvýšená. Pokud se ještě navýší, může to ohrozit správný vývoj dítěte a v nejhorším případě vyvolat i potrat.

Zdraví dítěte

Při opalování se tělesná teplota zvyšuje, mírně vzrůstá tlak a organismus ztrácí vodu v důsledku intenzivního pocení. Dokonce i zdraví, silní lidé se po několikahodinovém pobytu na pláži mohou cítit unavení a oslabení. Záření sice nepronikne kůží matky, plodovým vakem ani plodovou vodou, ale vystavení se slunečnímu záření působí nepřímo i na dítě. Zatěžované ženské tělo reaguje prudčeji a každá taková změna ovlivňuje dítě.

Bez ohledu na to, zda se opalujete, ležíte na slunci nebo cvičíte na čerstvém vzduchu, je důležité se vyvarovat přehřátí a dehydratace. Vyhýbejte se proto dlouhodobému pobytu ve vedru, zejména v nejžhavější době dne. Snažte se vychutnávat venkovní aktivity a cvičit ráno a večer. Jestliže pobýváte ve vedru, na slunci nebo ve stínu, pamatujte, že musíte pít hodně vody a nedopustit dehydrataci. Zakryjte si hlavu kloboukem a použijte opalovací krém každých několik hodin. Co dalšího ochrání vás a vaše dítě? Samozřejmě rozvaha. Budete jí potřebovat ještě víc, abyste byly tou nejlepší maminkou. Začněte hned!

Zdroj: americanpregnancy.org, thebump.com, parenting.pl, poradnikzdrowie.pl, rodzice.pl

Vytisknout stránku
Sdílet článek