Zdravý životní styl Fitness Sacharidové vlny zbavují kil, ale i klidu

Straníte se sladkostí, alkoholu, jíte zdravě a i tak se ručička váhy nehýbe dolů. Máte pocit, že přibíráte už i z vody. Vtom se dozvíte o sacharidových vlnách. Prý s nimi za dva měsíce bez problémů shodíte i deset kilo. Koho by to nezlákalo?

"Sacharidové vlny existují v různých obměnách. Primárně byly určeny pro vrcholové sportovce jako specifická strategie pro navýšení energetických zásob ve svalech před výkonem či pro vyrýsování, "vysvětluje odbornice na výživu výkonnostních i vrcholových sportovců Zuzana Pavelková Šafářová, která má ve svém portfoliu například i světovou tenisovou jedničku ve čtyřhře Katku Siniakovou.

Jak fungují sacharidové vlny?

Nejprve si řekněme, co to sacharidy vlastně jsou a jaká je jejich role v lidském těle. Sacharidy nebo uhlohydráty, lidově cukry, se dělí na energeticky využitelné a nevyužitelné.

Energeticky využitelné sacharidy jsou:

  • monosacharidy – glukóza, fruktóza, galaktóza
  • disacharidy – sacharóza, maltóza, laktóza
  • polysacharidy – škrob, glykogen, inulin a celulóza

K energeticky nevyužitelným sacharidům patří vláknina.

Sacharidy by měly tvořit 50–60 % potravy. V organismu jsou zdrojem energie, mají zásobní a stavební funkci. A kde se sacharidy nacházejí? Zjednodušeně se dá říci, že je přijímáte ve všech potravinách rostlinného původu.

Principem sacharidových vln je změna množství přijatých sacharidů v určitých intervalech a střídání dní s minimálním příjmem sacharidů s následnou fází s vysokým příjmem sacharidů. Díky tomu nevzniká adaptační reakce, která by způsobila, že si tělo začne ukládat sacharidy ve formě tuků, zejména nezdravého viscerálního tuku v oblasti břicha.

Ve fázích s minimálním příjmem sacharidů využívá tělo zásobu tuku jako zdroj energie a tím se tuk redukuje. "Vrcholoví sportovci této velmi přísné dietě přizpůsobují tréninkovou zátěž, bez které dieta nemá smysl. Fáze s minimálním přísunem zahrnuje tvrdý silový trénink, v čase sacharidové nálože se snižuje zatížení a preferuje se aerobní aktivita," přibližuje Šafářová.

Sacharidové vlny mají smysl, pouze když jste zdraví a sportujete

Zatěžují ledviny i psychiku

Pokud byste chtěli začít se sacharidovými vlnami, je důležité vypočítat, kolik sacharidů denně byste měli při vaší váze zkonzumovat. Například v první den zkonzumujete pouze 50 g sacharidů, druhý den 100, pak 150 gramů a až sedmý den bude příjem sacharidů 350 g. Na začátku tedy očekávejte nervozitu, pokles výkonnosti, depresivní náladu. Počítejte s tím, že jídla budete připravovat na vodě nebo v páře. Budete jíst hodně masa, bílků, ryb, tvarohu, tedy bílkovin, což zatěžuje játra a ledviny. Cvičení je také potřeba přizpůsobit tomu, ve které fázi právě jste a zaměřit se tak buď na aerobní nebo anaerobní trénink.

Sacharidové vlny jako redukční dieta jsou vhodnější pro sportovce. "Nesportovcům bych je až tak úplně nedoporučovala, stejně jako lidem s podezřením na diabetes a ani těm, kteří jsou pod velkým psychickým tlakem," upozorňuje Zuzana Pavelková Šafářová. S přísunem minimálního množství sacharidů by měly být opatrné obecně ženy, většinou totiž hůře snášejí pokles hladiny cukru v krvi a kromě značné nervozity může dojít k třesu rukou, závratím či výjimečně až ke kolapsu. Navíc hrozí obrovské chutě na sladké, které se často řeší enormním přísunem bílkovin, což zatěžuje ledviny a játra. "Pokud pravidelně sportujete, váš metabolismus funguje odlišným způsobem než u nesportovce a proto budete sacharidové vlny s nejvyšší pravděpodobností lépe snášet i po psychické stránce. Rozhodně ale tuto dietu držte jen omezený čas a ne dlouhodobě," uzavírá expertka.

Sacharidové vlny zvažte, pokud máte:

  • metabolickou poruchu jako například diabetes
  • potíže s usínáním
  • změny nálad
  • endometriózu
  • neurologické onemocnění
  • nádorové onemocnění

Lepší než sacharidové vlny je vyvážený jídelníček a dostatek pohybu.

Vytisknout stránku
Sdílet článek