Tipy a rady Saláty ve sklenici jsou hit. Namixujte si svůj vlastní!

Kdo stojí za převratným nápadem nakrájet zeleninu, přidat přísady a dát vše do sklenice ve vrstvách, se asi nikdy nedozvíme. Milovníci zeleninových salátů však tvrdí, že to musel být génius. Princip je jednoduchý: Do zavařovací nebo jiné sklenice postupně ukládáte jednotlivé složky salátu v určitém pořadí. Právě ve správném pořadí se skrývá celé tajemství úspěchu. Saláty ve sklenici si můžete připravit i na pár dní dopředu. Počítejte ale s tím, že obsah cenných látek v zelenině významně poklesne. Přesto se takový způsob přípravy salátů zamlouvá i odbornici na zdravé stravování Zuzaně Pavelkové Šafářové: „Myslím, že je to super nápad zvláště pro ty, kteří si nosí jídlo do práce nebo se stravují na cestách. Takový styl úpravy salátu je velmi atraktivní už svým vzhledem a možná by přiměl jíst zeleninu i její zaryté odpůrce či děti.“

Sklenice udrží svěžest déle

Zavařeninová nebo jiná větší sklenice je na salát ideální. Ve sklu totiž zelenina vydrží déle čerstvá. Kromě toho je šroubovací víko praktičtější, protože se sama neotevře a pokud se vám převrátí, nevyteče z ní ani kapka. Nemluvě o tom, že sklo je ekologičtější než plast a také se lépe udržuje čisté.

Stejně dobře a možná ještě lépe vám poslouží i porcelánová nádoba. „Nakrájená zelenina postupně ztrácí cenné látky, navíc pokud je ještě vystavena světlu. Proto takto připravené saláty uchovávejte v temnu a chladu a při převozu je nenechávejte na přímém slunečním světle,“ doporučuje výživová poradkyně Zuzana Pavelková Šafářová.

Protřepat, nemíchat

Další výhodou salátů ve sklenici je, že nepotřebujete žádnou další nádobu na to, abyste jednotlivé ingredience smíchali. Jednoduše otočte zavřenou sklenici dnem vzhůru a dresink pěkně steče mezi jednotlivé vrstvy. Pak ji stačí jen protřepat a můžete se pustit do chutného salátu třeba na lavičce v parku.

Náš tip: Salát z sklenice jednoduše vyklopte do misky. Jednotlivé vrstvy polité dresinkem v ní budou vypadat luxusně.

Saláty ve sklenici jsou hit. Namixujte si svůj vlastní!

Jak ukládat jednotlivé vrstvy salátu do sklenice?

Pojďme se tedy podívat na to tajemství, které vám zaručí svěží chuť vašeho salátu ze sklenice. Hlavní zásadou je: Od nejvlhčejšího po nejsušší, od největšího po nejmenší a salátové listy navrchu. Uvařené potraviny dávejte do sklenice vychladlé.

Jednotlivé vrstvy uvádíme tak, jak jdou do sklenice, tedy ode dna směrem nahoru.

1.     Dresink

Na dno sklenice patří dresink. To zaručí, že další složky salátu zbytečně neprovlhnou a tedy vydrží déle čerstvé. Jako dresink použijte podle chuti 2 – 3 polévkové lžíce balzamika, olivového oleje nebo krémové omáčky. Čím hustší dresink bude, tím delší dobu bude potřebovat, než před konzumací steče mezi jednotlivé vrstvy. Také si to bude vyžadovat o něco silnější protřepání.

2.     Větší pevné kousky

Jako druhou vrstvu použijte cokoliv, čemuž marinování v dresinku jen přidá na chuti. Jednotlivé kousky by měly být dostatečně velké, aby zabránily smíchání dresinku s vyššími vrstvami dříve, než přijde čas na jídlo. Může to být:

3. Menší kousky a měkké druhy

Na větší kusy předchozí vrstvy dejte menší části a takové, kterým případně trochu dresinku neuškodí. Patří sem například:

4. Těstoviny, obiloviny

Další vrstvu salátu ve sklenici tvoří takové suroviny, které by již měly zůstat suché. Jsou to:

5. Bílkoviny

Předposlední vrstvou jsou potraviny živočišného původu, kterým máčení se v dresinku velmi nesvědčí:

6. Salátové listy, drobné oříšky a semena

Salát ve sklenici uzavírají takové suroviny, které by při styku s vlhkým dresinkem povadly nebo nepříjemně změkly. Pokud máte rádi křupavé ořechy a semínka, dejte je právě sem.

Jako závěrečnou vrstvu ukládejte:

Experimentujte se svými vlastními nápady na vrstvení

Striktní pravidlo vrstvení salátů do sklenice neexistuje. Není potřeba, abyste do salátu zahrnuli všechny vrstvy. Nejdůležitější je dodržet druhou vrstvu s tužšími a většími složkami, které oddělí dresink od zbytku salátu a nasají jeho příchuť a salátové listy dávat na závěr.

Inspirujte se našimi recepty na saláty

Zdroj: www.zuzanasafarova.cz, jamieoliver.com, buzzfeed.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek