Zdravý životní styl Fitness Síla skrytá v chůzi: 6 důvodů, proč se projít

Chůzi můžete provozovat kdekoli a kdykoli a nepotřebujete k tomu ani žádné speciální vybavení, jen sebe a motivaci.

Snižuje krevní tlak

Když budete každý den jen 10 minut chodit v mírně intenzivnějším tempu, můžete významně snížit krevní tlak. Chůze napomáhá i při prevenci mozkové mrtvice a jiných srdečních a cévních onemocnění. Vzhledem k tomu, že při chůzi více pracuje srdce a plíce, je opravdovým kardio tréninkem (to ale neplatí na procházky po obchodním centru).

Procvičí celé tělo

Při chůzi není namáhána jen jedna část těla, ale procvičíte si téměř celé tělo. Když budete chodit dostatečně intenzivně, současně s dolními končetinami se budou hýbat i paže; a také ramena a záda jsou v pohybu; a přestože se hlava nehýbe, musíte ji držet rovně, takže do práce zapojíte i další svaly.

Společně s kamarády, rodinou

Tento druh sportu může být i kvalitním programem pro společné chvíle s kamarády nebo rodinou, vždyť i během intenzivnější chůze si můžete povídat (i když po nějakém čase už to může být náročnější), ale i kdybyste vedle sebe šli jen tak beze slov, pořád je to společná aktivita – a navíc tak prospějete svému zdraví!

Prevence cukrovky

Pravidelným pohybem můžete předejít zvyšování hladiny cukru v krvi, a následně i cukrovce. Když se chůzi budete věnovat týdně jen 2 nebo 3 hodiny, významně přispějete k prevenci vzniku tohoto onemocnění.

Posiluje kosti

Právě proto je chůze skvělým sportem i pro starší, protože posiluje kosti. A protože během chůze je váha těla ve stoje stále přenášena na boky a dolní končetiny, je tento druh pohybu pro tyto části těla příznivý, navíc prospívá svalům, pomáhá udržovat rovnováhu.

Zlepšuje náladu

Jako každý jiný pohyb, tak i chůze nabíjí energií a zlepšuje nejen zdraví, ale i náladu. Kromě toho zvyšuje vaše sebevědomí a odhání negativní myšlenky. Tento pozitivní účinek si můžete zpestřit i poslechem hudby, při chůzi vám přece nic nebrání v tom, abyste se sluchátky v uších zapomněli na svět kolem a osvěžili tak tělo i ducha.

Vytisknout stránku
Sdílet článek