Děti Školák Školní batohy: Pro prvňáčky, 1. & 2. stupeň i teenagery

Jak vybrat školní batoh, aby nebolela záda

I když se to na první pohled může zdát jako brnkačka, výběr školního batohu není právě jednoduchý úkol. Obzvlášť pokud má být nejen hezký a funkční, ale také šetrný k zádům školáků.

V obchodě se soustřeďte na funkčnost zipů a pevnost švů – a to hlavně u ramenních popruhů, které ponesou celou váhu batohu. Mrkněte se po praktickém vnitřním členění, super je i kapsa na pití a na svačinu. Základem jsou pak samozřejmě polstrovaná a anatomicky tvarovaná záda.

Váha samotného batohu
je také důležitým faktorem. Na prvním stupni by batůžek neměl vážit víc než 1,2 kg, na druhém pak 1,4 kg.

Pozor dejte ale i na příliš lehké batůžky, které jsou vhodné spíše pro občasné nošení a volnočasové aktivity. Lehký batoh z tenkého materiálu toho zpravidla méně unese, pod vahou školních potřeb se může snadno protrhnout.

Voděodolná impregnace materiálu nebo zpevněné dno také patří k základním prvkům tašky do školy.

Neméně důležité jsou i reflexní prvky, aby bylo dítko vidět v silničním provozu. Pokud je to jediná věc, která vašemu vyhlédnutému batůžku chybí, žádný strach – reflexní prvky se dají přikoupit jako samolepky nebo přívěsky a na batůžek připevnit dodatečně.

Jak velký batoh koupit, když… 

Při výběru batohu je potřeba pohlídat také jeho správnou velikost. Ano, víme, že batoh se kupuje na více než jeden rok. Na druhou stranu není vhodné koupit velký batoh s tím, že do něj dítě doroste.

První rok nebo dva by totiž příliš velká školní taška poškozovala páteř a spolu s ní i celkové držení těla dítěte. A to za několik ušetřených stokorun rozhodně nestojí.

Školní batohy: Pro prvňáčky, 1. & 2. stupeň i teenagery

Školní batohy: Pro prvňáčky, 1. & 2. stupeň i teenagery

Aby byl batoh velký tak akorát (nebo se tak dal nastavit):

 • nesmí být širší než ramena dítěte. Batoh, za kterým dítě není lidově řečeno ani vidět, možná působí roztomile, ale pro každodenní nošení není vhodný,
 • musí držet hezky uprostřed zad a nesesouvat se ke straně,
 • musí se dát nastavit tak, aby neodstával od zad,
 • je ideální, když po nasazení není výš než ramena a níž než na úrovni boků (ideálně by měl „končit“ v úrovni beder)

Věděli jste, že správně nošený batoh déle vydrží?

TIP: Kolikrát jste viděli shrbené nebo pod těžkým batohem zvláštně „pokroucené“ děti? Kromě správného výběru batohu je také důležité dohlédnout na to, aby váš školák batoh správně nosil a nepřetěžoval se. Spolu se zdravými zády vám odměnou bude i to, že správně nošený batoh déle vydrží. Důležité je především:

 • Pohlídat, aby dítě nosilo batoh na obou ramenou, nejen na jednom. Úplně zapovězené by měly být školní tašky přes jedno rameno. Zvláště pak v případě, že nevozíte dítě do školy autem a cesta do školy a zpátky trvá delší dobu.

 • Zkontrolovat váhu batohu. Zejména na základní škole platí pravidlo, že hmotnost batohu by neměla překročit 15 % tělesné hmotnosti dítěte.

 • Rozložit váhu. Pokud už musíte do batůžku uložit něco těžkého, udělejte to správně. Knihy patří co nejblíže zádům, těžké předměty na spodek batohu. Váhu rozložte rovnoměrně (využijte kapsy na pití a na svačinku), na batoh nevěšte žádná břemena – třeba pytlík na tělocvik nebo pytlík s výtvarnými potřebami.

Pro školní batoh klidně zamiřte do obchodů Tesco

Pěkné a kvalitní školní batohy pro různě staré děti najdete v síti supermarketů a hypermarketů Tesco. Objednat si je můžete také online na stránce Tesco Online nákupy – třeba až budete vyřizovat velký týdenní nákup.

Školní batohy: Pro prvňáčky, 1. & 2. stupeň i teenagery

Aktovka vs. Batoh: Co nakoupit pro prvňáčka?

Určitě to znáte sami – ještě před 20 lety to v první třídě bez pořádné aktovky nešlo. Dnes už je nabídka širší, a dokonce i prvňáčci si mohou vybrat, jestli se jim víc zamlouvá klasická aktovka, nebo batůžek. Nosí se totiž pořád oboje! Pokud sáhnete po batohu, můžete si být jisti, že bude plně sloužit minimálně ještě celou 2. třídu. Při výběru však nezapomeňte na výše zmíněná pravidla ohledně velikosti modelu. Pozor si dejte zejména v případě, že má vaše drobná ratolest před nástupem do první třídy méně než 120 cm. Pokud má vaše dítě více než 130 cm, můžete klidně vybírat i z modelů pro 2. třídu nebo celý první stupeň.

Školní batohy a tašky pro 1. & 2. stupeň základní školy – dívčí i chlapecké 

Taška do školy, brašna, školní batoh. Spousta různých termínů v zásadě označuje jednu jedinou věc. A je důležité ji vybrat správně.

Mezi 6. a 15. rokem tělo prochází rychlým vývojem. A proto hodně záleží na tom, neodbýt výběr levným volnočasovým batůžkem. Nenechte se proto uchlácholit prosbami, byť by byl batůžek sebemodernější. Zdraví je na prvním místě.

TIP: Kapsa na notebook, polstrovaná záda, nastavitelné ramenní popruhy nebo například ergonomická opora zad. Všechny vychytávky najdete v katalogu označené pomocí přehledných piktogramů.

Prohlédněte si celý katalog a vyberte si kromě školní tašky také penál, pytlík na cvičky, sešity nebo psací potřeby – od keramických per až po tempery.

Školní batohy: Pro prvňáčky, 1. & 2. stupeň i teenagery

Školní batohy pro teenagery: Trochu jiná specifika

Důraz na design, nutnost kapsy na notebook, tvar spíše volnočasového batohu, originální zapínání… A hlavně poslední slovo při výběru. Zvolit vhodný kus pro teenagera není snadné. I když tu platí všechna výše zmíněná pravidla, je nám jasné, že batoh do školy bude spíš výsledkem kompromisu. Minimálně posuvné, měkké a dostatečně široké ramenní popruhy spolu s polstrovanými zády batohu jsou však pro každodenní nošení nutnost.

Design batohu: Proč je tak důležitý?

Někdo vybírá školní batoh jen podle toho, jak vypadá. Jiní vybírají podle funkčnosti a na design úplně zapomínají. Ani jedno není správně. Proč je důležité myslet na praktické věci, už víme. Proč je ale tak důležité, jak batůžek vypadá?

Každý, kdo má doma malou ratolest, ví, že děti bývají osobnostmi už odmala. Mají svůj názor, vědí, co je právě v módě a co se jim naopak vůbec nelíbí. Pokud chcete, aby dítě nosilo školní tašku rádo a co nejdéle, je potřeba přihlédnout k jeho názoru. V případě, že se batůžek chystáte koupit jako dárek, přesvědčte se, že víte, co by si vaše dítko přálo.

Je pravděpodobné, že polstrovaná záda spolu s nastavitelnými ramenními popruhy vaše dítě zajímat nebudou, starat se ale určitě bude o:

 • barvu a tvar batohu,
 • motiv na batůžku (oblíbená pohádková postavička, hrdina z filmu, zvířátko, oblíbený vzor atd.),
 • zapínání (přední aktovkové, zip, karabina atd.),
 • kapsičky uvnitř (na notebook, na pití, na klíče a peněženku apod.),
 • jestli je k batohu k dostání taky penál, pytlík na cvičení, peněženka a další příslušenství.

Pěkný design batůžku navíc přispěje k tomu, že dítě se bude do školy těšit. Podpoří jeho představivost a jeho oblíbení hrdinové ho inspirují – k práci i legraci.

TIP: Ideální je podle přání dítěte „předvybrat“ 3–5 modelů, které budou funkční a bezpečné, a nechat dítě vybrat si. To je fajn kompromis, který bude fungovat!

Tvar batohu vyberte spolu se svým školákem podle toho, kolik učení bude na zádech nosit, a taky podle toho, jestli bude batůžek sloužit jen na knihy, nebo i na volnočasové aktivity po škole a o víkendu.

Školní batohy: Pro prvňáčky, 1. & 2. stupeň i teenagery

Vytisknout stránku
Sdílet článek