Tipy a rady Španělská paella s mořskými plody: jak na ni?

Jak vybrat mořské plody na paellu

Paella vypadá jako rizoto s mořskými plody nebo kuřecím masem. Pokud si nejste jistí, které mořské plody vybrat, máme pro vás pár rad.

Do paelly se skvěle hodí mix mořských plodů, jako je například TS Směs mořských plodů. Obsahuje pečlivě vybrané kalamáry, slávky i krevety, takže můžete ochutnat celou paletu středomořských chutí.

Pokud chcete paellu pouze s krevetami, vyberte si například TS Krevety loupané, které můžete přidat rovnou do paelly. Skvělé jsou také TS Koktejlové krevety, které jsou velké tak akorát na jedno sousto. Recept na španělské rizoto s mořskými plody à la paella.


Středomořská kuchyně patří mezi nejzdravější kuchyně na světě. Svůj podíl na tom má velké množství ovoce a zeleniny, čerstvé ryby i mořské plody. Paella, která nám Středoevropanům může připomínat obyčejné rizoto, prý vznikla docela obyčejně. Rybáři z Valencie si ji dělali při práci na poli jako jednoduché jídlo z dostupných surovin, které se dá jednoduše uvařit v jednom hrnci.

Receptů na paellu proto existují desítky a v každé španělské domácnosti ji dělají trochu jinak. Nejrozšířenější je paella ve Valencii, po které je pojmenován také jeden z receptů.

5 důvodů proč si oblíbit středomořskou kuchyni

Zatímco česká kuchyně je slavná omáčkami, guláši, pečeným masem a kynutými koláči, ve Středomoří se jí lehce, ke každému jídlu patří čerstvá zelenina a kvalitní olivový olej.

Pokud vás láká naučit se více receptů s rybami a mořskými plody, je středomořská kuchyně ta pravá. Recepty jsou jednoduché, bude vám stačit pár ingrediencí, ale výsledkem bude vždy dokonalé jídlo plné zajímavých chutí. Stačí se nebát trochu experimentovat.

  1. Pochutnáte si na mořských plodech – ryby a mořské plody by měly být pravidelnou součástí našeho jídelníčku. Ve středoevropské kuchyni mnoho receptů s mořskými plody nenajdete, proto je paella jednoduché jídlo, které vám pomůže naučit se je připravovat.
  2. Je méně tučná – na rozdíl od našich oblíbených zahuštěných omáček, sádla nebo špeku obsahuje středomořská kuchyně většinou olivový olej, velkou porci zeleniny a luštěniny. Neobsahuje navíc nasycené mastné kyseliny, které zatěžují srdce a cévy.
  3. Je vyrovnaná – nepřevažuje tu jeden druh potravin (například obilniny nebo maso), naopak je to pestrá směs ovoce, zeleniny, luštěnin, masa a ryb.
  4. Nečekají vás hodiny v kuchyni – kořeny středomořské kuchyně leží v jednoduchých jídlech rybářů nebo farmářů, kteří připravovali jídla ve skromných podmínkách. Jejich příprava je proto dodnes jednoduchá, obsahují jen pár ingrediencí, takže nestrávíte hodiny v kuchyni.
  5. Je to životní styl – u paelly, mořských plodů nebo ryb se nespěchá. Vychutnejte si je na balkoně nebo na zahradě s přáteli, dejte si skleničku bílého vína a užijte si klid jako na dovolené.

Paella na tři způsoby

Ve španělských kuchařkách byste našli tři druhy paelly, které patří mezi nejrozšířenější.

  • Paella na valenciánský způsob se zeleninou, kuřecím, králičím nebo kachním masem, hlemýždi a fazolemi.
  • Paella s mořskými plody, která je bez fazolí, ale zato se slávkami a krevetami.
  • Paella mix, ve které najdete libovolný mix ingrediencí z obou předchozích.

Ochutnat paellu ve Valencii nebo jižním Španělsku je zážitek už díky čerstvým surovinám, které do ní místní kuchaři přidávají. Šťavnatá rajčata, voňavý česnek i čerstvé plody moře jí dodávají chuť, na kterou nikdy nezapomenete.

Jídlo jako národní poklad

Mohlo by se zdát, že je paella typické španělské jídlo, které by se dalo prohlásit za jídlo národní. Ve Španělsku se však paella připravuje především na jihu v okolí Valencie, ve Středozemí ji na jídelním lístku nenajdete.

Španělská paella s mořskými plody: jak na ni?

Ve Valencii jsou na paellu tak pyšní, že ji přihlásili na seznam UNESCO jako nehmotné kulturní dědictví. Paella totiž pro místní znamená symbol mísení kultur a připomíná jim prostý a jednoduchý život venkovanů, kteří si ji kdysi vařili nad ohněm. Ve Valencii se na konci září dokonce slaví Světový den paelly.

Jak na paellu doma?

Uvařit paellu doma nevyžaduje žádné velké kuchařské umění. Jako rychlé a jednoduché jídlo ji můžete uvařit k večeři nebo k letnímu obědu. Ve Španělsku ji připravují ve speciální velké litinové pánvi zvané „paellada“, vystačíte si ale i s větší nepřilnavou pánví.

Velkou výhodou paelly je malé množství surovin, které je potřeba k její přípravě. Rýže, maso, ryby nebo mořské plody, rajčata, česnek, olivový olej a koření jsou základem většiny středomořských receptů, a není tomu jinak ani u paelly.

Než začnete vařit paellu

Než se pustíte do vaření, je dobré ujasnit si pár základních věcí, které vaši paellu udělají jedinečnou. Jsou to hlavně kvalitní suroviny, správně připravená rýže a koření, na které v Čechách možná nejsme úplně zvyklí.

Kvalitní suroviny

To, proč je paella ve Španělsku tak chutná, je mimo jiné díky používání opravdu kvalitních surovin. Poohlédněte se po čerstvé zelenině a opravdu pečlivě vybraných rybách nebo mořských plodech.

Správně připravená rýže

Rýže v paelle by neměla být rozvařená, ale spíš uvařená takzvaně na skus, tedy lehce křupavá uvnitř. Paella je spíše sušší jídlo, které se vaří v otevřené pánvi a přikrývá se teprve po vypnutí plamene, aby rýže přirozeně „došla“. Rýži také předem neoplachujte, aby neztratila škrob, který je žádoucí pro správnou konzistenci paelly.

Šafrán a koření na paellu

To, co dává paelle její jedinečnou chuť, je šafrán, kterým v české kuchyni dost šetříme. Paelle dodává jasně žlutou barvu a pikantně nahořklou chuť, která krásně doplní rýži a zeleninu v paelle. Do paelly se přidává také uzená paprika, která má mnohem výraznější chuť než její sladká vrstevnice.

Vytisknout stránku
Sdílet článek