Děti Školák Sport podle věku dítěte: Kdy začít a jaký zvolit?

Nejpodstatnější ze všeho je, aby se vaše dítě hýbalo a sportovalo proto, že ho to baví a přináší mu to radost. Nestavte ho do pozice, že musí naplnit vaše představy a ambice. Jinak mu sport můžete raz dva znechutit a radši bude sedět doma před televizí.

S ohledem na věk

Při výběru sportovní aktivity byste měli dbát na zdravý vývoj svého dítěte a všechno přizpůsobovat fyzické, ale i psychické vyspělosti. Děti do 5 let by se měly věnovat běžným nenáročným hrám. Běh, houpačky, prolézačky, jízdy na trojkolce, kolo, tanec, gymnastika nebo plavání jsou opravdu vhodné.

Pokud je dítě schopné ovládat svoje tělo a pochopilo pravidla jednotlivých sportů, může začít s kolektivními sporty. Ve věku 6 až 7 let je dítě schopné začít vnímat zdravé soupeření či spolupráci v hrách, jakými jsou fotbal, hokej. Právě v tomto věku se může projevit neschopnost dítěte začlenit se do kolektivu. Zvažte sporty s individuální přístupem – tenis, atletika nebo plavání.

Otestujte ho

Možná budete překvapení, že při výběru sportu pro vaši ratolest může pomoci i psychologické testování. Zde se dozvíte, co je pro něho vhodné z pohledu jeho vlastností ale i fyzických možností. Dítě mnoho věcí odkouká i od svých rodičů. Jak se nějakému sportu věnuje otec nebo máma, je dost pravděpodobné, že se vydá stejnou cestou.

Akceptujte ho

Vhodný výběr sportu závisí i na povahových vlastnostech dítěte. Ne každé je pohybově zdatné, průbojné, jiné nemá kolektivního ducha nebo ho řízené a přesně určené tréninky nebaví až demotivují. Dejte svému dítěti svobodnou volbu rozhodnout se, co chce a nechce dělat. Sportu se může věnovat i rekreačně v kruhu rodiny či sourozenců, se kterými soupeřit nemusí.

Vytisknout stránku
Sdílet článek