Tipy a rady Sportovní svačinky, které se vejdou do všech cyklodresů

Když na silnici nebo stezce začnete poctivě pálit kalorie šlapáním do pedálů, je nutné vzít si s sebou občerstvení, abyste se vyhnuli únavě a vyčerpání. Nikdo totiž nemá rád ten pocit, když se nacházíte v půli cesty do kopce a jednoduše vám „dojde šťáva“. Trik spočívá v tom, že zásobník musíte doplnit kvalitním a správným palivem ještě dříve, než vyrazíte na kolo. Připravili jsme si proto pro vás sedm svačinek s obsahem sacharidů a bílkovin, které s vámi mohou brázdit silnice.

Jak se najíst před jízdou na kole a co raději vynechat

Správné doplnění energie je pro jízdu na kole, stejně jako pro všechny ostatní sporty či cvičení, velmi důležité. Jen tak totiž můžete ze svého tréninku vytěžit maximum. Základním palivem pro cvičení jsou uhlohydráty, které jsou pak uloženy ve svalech a játrech. Tělo je však schopno skladovat pouze relativně malé množství sacharidů, což je důvod, proč je jejich doplňování tak důležité.

Baterky vám na cyklovýletě pomohou dobít třeba naše RAW energetické kostky s datlemi a quinoou


Pokud se chystáte na kolo, dopřejte si jídlo, které je lehce stravitelné a nezatíží žaludek. Po větším jídle si nechte na vytrávení 2–3 hodinky, menším jídlům bude stačit i 30 minut. Záleží také na tom, zda na kolo vyrážíte hned ráno, nebo až odpoledne.

Pokud vyrážíte ráno, zvolte některou z těchto snídaňových možností:

Vyrážíte odpoledne? Na oběd si připravte některé z těchto jídel:

Před jízdou na kole rozhodně vynechte nadbytečnou porci kofeinu, těžká a mastná jídla, zvýšené množství vlákniny nebo potraviny, o kterých víte, že vám mohou způsobovat bolesti břicha či jiné trávicí potíže. Samozřejmě se vyhněte také alkoholu či příliš ostrým jídlům.

Jak se najíst po jízdě na kole

Konzumace těch správných potravin po jízdě je nezbytná k doplnění zásob proteinů a sacharidů pro účinnou pomoc při stavění i obnově tvrdě pracující svalové tkáně.

Dbejte na to, abyste energii doplnili nejlépe do hodiny od příjezdu z cyklovýletu.

Co si tedy rozhodně dát?

Ty nejvhodnější svačinky na kolo

Pokud se chystáte na hodinový výlet, nemusíte se svačinou stresovat. Jedna hodina na kole bez svačinky ještě není kritická. Po této době by však jezdci měli počítat s doplněním malého množství sacharidů. Taková svačina zvyšuje hladinu glukózy v krvi a poskytuje palivo svalům, což pomáhá udržovat vhodný stupeň energie. Snadno vstřebatelný sacharid také poskytuje důležité palivo pro mozek, který umožňuje tělu, aby pracovalo tvrději, zejména když je unavené.

Rychlou svačinkou, která se vám vejde do cyklistického dresu, jsou banány, domácí energetické tyčinky nebo energetické nápoje. Vyzkoušejte některé z nich.

Ideální „dobíječkou energie“ se pro vás stanou domácí energetické tyčinky na cesty

Sportovní svačinky, které se vejdou do všech cyklodresů

Připravte si vlastní energy drink

Co potřebujeme:
500 ml kokosové vody
4 citrony
2 limetky
3/4 hrnku cukru
1 l vody

Smícháme cukr s jedním hrnkem vody a při nízké teplotě ohříváme, dokud se cukr nerozpustí. Zbytek vody nalijeme do džbánku. Z citronů a limetek vymačkáme šťávu, scedíme přes sítko, nalijeme do džbánku a přidáme kokosovou vodu. Podle chuti přidáváme připravený sirup, dokud není limonáda dostatečně sladká.

Zdroj: www.bbcgoodfood.com, www.avogel.co.uk, www.bicycling.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek