Děti Těhotenství Sůl a těhotenství

Jaké je dostatečné množství soli?

  • Podle doporučení bychom nemělikonzumovat více než 6 g soli denně, což je asi jedna čajová lžička. Patří sem sůl v hotových jídlech a receptech a ne jen to, čím si posypete talíř.
  • U zpracovaných potravin je za vysoký obsah soli považováno více než 1,5 g na 100 g, zatímco nízký obsah soli je 0,3 g na 100 g.
  • Navykněte si číst etikety na potravinách, vyhýbejte se potravinám ve slaném nálevu a používejte při vaření namísto soli bylinky a koření.
  • Mějte na vědomí, že sůl je obsažena v mnoha potravinách, které byste nepovažovala za slané, jako je chléb a cereálie, a také hotová jídla.

Do stravy miminka a batolete nebudete přidávat žádnou sůl, ale i pro starší děti je strava s nízkým obsahem soli velmi prospěšná pro život – vytváříme si návyk mít rádi slané jídlo a stejně jako u jiných věcí je těžké se vzdát něčeho, co jsme si oblíbili.

Sůl a těhotenství

V minulosti panovala domněnka, že sůl způsobuje otoky (nahromadění tekutiny v chodidlech a nohách). Ale ve skutečnosti je to důsledek zvýšené tvorby estrogenu a většího objemu krve v těle.

Sůl byla také spojována s preeklampsií a v minulosti bylo nastávajícími maminkám nařizováno, aby nekonzumovaly sůl. Avšak neexistuje dostatek výzkumných studií prokazujících, že snížení příjmu soli pomáhá zmírňovat preeklampsii.

To neznamená, že si můžete dopřávat neomezené množství soli. Lékaři uvádějí, že těhotenství nemá vliv na obecné doporučení – nepřekračujte tedy hranici 6 g soli denně.

Vysvětlení chuti na slané věci

Ženy během těhotenství často mají chuť na slané věci a je možné, že je to nějak způsobeno zvýšeným objemem krve ve vašem těle. Pokud dostanete silnou chuť na něco slaného, neotvírejte si sáček slaných brambůrků. Namísto toho vyzkoušejte zeleninovou polévku nebo nakládanou zeleninu – možná tato jídla uspokojí vaši touhu po slaném a zároveň vašemu tělu dodají potřebné živiny.

Zdroje: nhs.uk, cochrane.or

Vytisknout stránku
Sdílet článek

Příběhy psané s chutí, které budete milovat

A jéje! Žádné výsledky Prosím, změňte kategorii.
2 3 4