Tipy a rady Sýrová encyklopedie aneb jak se vyznat ve světě sýrů

Malá abeceda sýrů

Sýrů existují desítky druhů. Dělí se zejména podle délky zrání, typu mléka a tvrdosti. Mnoho zemí se pyšní tradičním typem sýru, ať už je to italský parmezán, francouzský brie, holandská gouda, nebo britský chedar.

Měkké sýry se hodí do dezertů, salátů i na pečivo

Mají smetanovou chuť, zrají pouze pár dnů a stejně tak rychle se musí spotřebovat. Díky výjimečně krémové konzistenci se hodí jako ingredience do dezertů, salátů i jen na chleba. Patří sem řecká feta, mascarpone nebo ricotta.

Tvrdým sýrům kraluje parmazán či comté

Rodina tvrdých sýrů má dlouhou historii i dobu zrání v rozmezí od 2 do 36 měsíců. Jsou charakteristické výraznou chutí, pevnou strukturou a dlouhou trvanlivostí. Od nepaměti jim kraluje italský parmezán, provolone nebo comté.  

Polotvrdé sýry zrají až půl roku

Mají jemnou chuť i vůni, kterou získají měsíčním až půlročním zráním. Polotvrdé sýry zahrnují oblíbence, jako jsou chedar, gouda, ementál nebo gruyère.

Pařeným sýrům vévodí mozzarella a halloumi

Pařené sýry patří do zvláštní skupiny sýru. Vyrábějí se srážením mléka syřidlem, díky kterému získají specifickou strukturu i tvar. Najdete tu lahodnou mozzarellu, halloumi či parenicu.

Plísňové sýry jsou skvělé i na gril

Jsou aromatické, mají pikantní chuť, krémovou texturu a plíseň, která jim dodá jedinečnou chuť.

Sýry s modrou plísní dnes mají pikantní a výraznou chuť i aroma. Historie prvního sýra tohoto typu se začala psát už v 7. století poblíž francouzské vesnice Roquefort. Vedle roquefortu si v této rodině sýrů pochutnáte na italské gorgonzole, stiltonu nebo české nivě.

Sýry s bílou plísní naopak vynikají krémovou texturou a jemnou smetanovou chutí. Zrají čtyři až šest týdnů. Čím déle je skladujete, tím měkčí konzistenci získají. Patří sem brie, camembert i český hermelín.


Jak skladovat sýry

Správné skladování sýrů je věda. Každý typ potřebuje k uchování své čerstvosti trochu jiné podmínky. Všechny typy sýrů však patří do nejspodnější části lednice. Vždy je vyndejte z plastových sáčků a uchovávejte je ve voskovaném papíře nebo alobalu, kde mohou dýchat, ale nevyschnou. Takto zabalené je dejte do plastové nádoby, aby se jejich aroma nelinulo po celé lednici. Výjimkou jsou plísňové sýry, kterým je nejlépe v plastových miskách nebo původních dřevěných krabičkách.

Jak kombinovat sýry a víno

Sýry a víno spolu tvoří dokonalý pár, zároveň je to rychlý způsob, jak připravit vynikající pohoštění na večer s přáteli. Pokud však sáhnete po špatné kombinaci, můžete se připravit o harmonické spojení chutí. Máme pro vás pár pravidel, díky kterým bude párování sýrů s vínem hračka.

  • Polotvrdé a mladé sýry kombinujte se suchými bílými víny.
  • Uzené sýry si rozumí s plnými červenými víny.
  • Měkké kozí a ovčí sýry se harmonicky doplňují s ovocnými bílými nebo růžovými víny. Z českých vinic pak chuťově ladí s moravským ryzlinkem nebo Veltlínským zeleným.
  • Vyzrálé sýry si žádají červená vína plné chuti.
  • Sýry s modrou plísní, jako jsou gorgonzola nebo roquefort, skvěle doladí šumivá vína.

Připravte si netradiční sýrové prkénko

Dokonalý sýrový zážitek přinesou i jiné ingredience. Doplňte sýry o melouny, fíky, hroznové víno, hrušky nebo vlašské ořechy.

Jak připravit sýry k podávání

Před servírováním nechte sýry vždy alespoň 30 minut při pokojové teplotě, aby se v nich rozvinuly všechny chutě, vůně a získaly lahodnou texturu. Prudké změny teplot však sýrům nesvědčí. Snažte se proto ukrojit jen tolik, kolik sníte a zbytek vrátit do lednice.

Důležitou roli hraje také samotné krájení sýrů. Sýry zrají od kraje do středu, každý kousek na talíři by tak měl mít kůrku i střed sýru, abyste si vychutnali celou škálu chutí.

5 tipů, jak zpracovat sýry

Camembert, feta, cheddar nebo niva. Sýry jsou báječná pochoutka a jídlo umí dotáhnout k dokonalosti. Přenecháte-li jim však na talíři hlavní roli, získáte vynikající plnohodnotné jídlo, které se doslova rozplývá na jazyku.

1. Nakládané sýry

Nakládaný hermelín je národní chuťovka a najdete ho na snad každém menu české restaurace. Do sklenice však můžete naložit i jiné typy sýrů. Skvěle chutná naložený balkán nebo feta v kombinaci se středomořskými bylinkami a olivami.

Jaký nakládaný sýr se hodí k pivu?

Naopak v pivu chutnají báječně syrečky, romadur, blaťácké zlato nebo niva. Aby se všechny chutě propojily, nechte sýr marinovat alespoň týden na chladném a tmavém místě.

2. Základem sýrové omáčky je bešamel

Pokud patříte mezi milovníky sýrů, sametově krémové sýrové omáčky jsou pro vás to pravé. Trik k dokonalosti je připravit si základ omáčky z bešamelu, do kterého postupně vmícháte nastrouhaný sýr podle chuti.

3. Sýrové fondue si zamiluje celá rodina

Národní švýcarský pokrm je ideální jídlo pro romantický večer i posezení s přáteli. Na sýrové fondue se používá několik druhů sýra, nejčastěji to bývá kombinace ementálu, gruyère nebo raclette. Do roztaveného sýra můžete namáčet nejen kousky bílého chleba, ale i zeleninu nebo grilovaná kuřecí prsa.

4. Smažený sýr vykouzlíte i z halloumi či mozzarelly

Smažený sýr je českou klasikou. Dokřupava osmažený však báječně chutná nejen eidam, ale také feta, halloumi, camembert nebo mozzarella. Klíčem k tomu, aby vám sýr během smažení nevytekl, je dát ho na 20 minut do mrazáku.


5. Grilované sýry – co vše se dá ugrilovat?

Grilovanou sýrovou klasikou je hermelín, který stačí potřít olejem a zabalit do alobalu. Na grilu si však pochutnáte i na nivě, blaťáckém zlatě, camembertu nebo halloumi. Nebojte se sýru dodat aroma bylinkami, ovocem nebo parmskou šunkou. Všechny ingredience se v alobalu na roštu krásně propojí a dosáhnete tak naprosto delikátní chuti. Přpravte si grilovaný camembert se salátkem s hruškou a kuřecím masem.

Sýrová encyklopedie aneb jak se vyznat ve světě sýrů

Vytisknout stránku
Sdílet článek