Zdravý životní styl Zdraví Tento měsíc v pohodě: 5 tipů proti menstruační bolesti

Taky se každý měsíc děsíte, kdy to zase přijde a napjatě čekáte, kdy ucítíte první křeče v podbřišku? Vědci zjistili, že menstruační bolesti mohou být stejně bolestivé jako infarkt. Takto silnými křečemi trpí až 20 % žen a to natolik, že to ovlivňuje jejich každodenní činnosti. Řešením mohou být léky proti bolesti, ale někdy ani ty nepomáhají. Máme několik dalších tipů, které nám ženám pomohou překonat menstruační bolesti.

1. Teplo

Od menstruačních křečí nám může ulevit teplo. Ideální je ohřívací láhev (termofor), kterou naplníme horkou vodu a přiložíme přímo na bolestivou oblast podbřišku. Pozor ale na popálení od horké láhve. Láhev můžeme radši zabalit nejdřív do ručníku nebo deky a až poté si ji přiložit na sebe. Existují také speciální návleky na ohřívací láhve. Kromě termoforu se dají sehnat i gelové polštářky, které stačí ohřát v mikrovlnce a fungují stejně jako láhev. Teplo uvolní svaly a zmírní tak bolesti.

2. Hořčík

Hořčík neboli magnesium je skvělá minerální látka na uvolnění svalů. Zásoby hořčíku je třeba doplňovat pravidelně. Nejen když udeří menstruační křeče. Můžeme ho užívat v tabletkách, dá se sehnat v podobě šumivých tablet nebo ho najdeme i v řadě potravin: banány, datle, para ořechy, mandle, candát, brokolice, špenát nebo květák.

3. Bylinky

Naše babičky moc dobře věděly, jak si pomoci od menstruačních křečí přírodní cestou. Všestrannou ženskou bylinkou je kontryhel. Dopřejme si kontryhelový čaj 2x denně už 10 dní před začátkem menstruace a i v průběhu.

Proti křečím působí i bylinka mochna. Můžeme si udělat čaj z její natě 2x - 3x denně v průběhu menstruace.

Třetí efektivní bylinou při zmírňování křečí v podbřišku může být routa. S ní ale opatrně, protože ve vyšším množství je jedovatá. Je lepší si sehnat pouze tinkturu z této byliny a dodržovat doporučené dávkování.

Všechny výše uvedené bylinky rozhodně neužíváme v těhotenství nebo při kojení.

4. Dostatek vody

Úplně obyčejnou a přitom účinnou záležitostí je voda. Čistí naše tělo, vyplavuje z něho toxiny a prokrvuje břišní svalstvo. Před i během menstruace bych měly dodržovat pitný režim a dbát na dostatek tekutin. Měly bychom vypít zhruba 6 - 8 sklenic čisté neperlivé vody denně. Můžeme si ji ochutit pár kapkami citronu nebo listy máty. Díky vodě zmírníme během menstruace nadýmání, které křeče ještě zhoršuje. Pokud nás v souvislosti s menstruačními křečemi trápí i průjem, je dostatek tekutin o to důležitější.

5. Esenciální oleje

Úspěch při mírnění křečí při menstruaci má často aromaterapie a masáž esenciálními oleji. Vyzkoušet můžeme olej ze zázvoru, který je přírodním analgetikem nebo majoránkový esenciální olej. Oba oleje můžeme aplikovat přímo na pokožku a jemně vmasírovat do podbřišku. Pár kapek klidně kápněme i do aromalampy a provoňme si tak celou místnost. Vdechováním se účinek olejů může znásobit.  

Zázrak přírody

I přes všechno naše trápení však nezapomínejme na to, že menstruace je přirozená součást našeho života. Symbol ženskosti a plodnosti. Důležité je se s ní srovnat a naučit žít a v tom nám mohou pomoci právě výše uvedené tipy.


Vytisknout stránku
Sdílet článek