Tipy a rady Typy brambor: Jaké do salátu a jaké na hranolky?

Tento zázrak z Jižní Ameriky vás zasytí na dlouhou dobu. Brambory obsahují sacharidy ve formě škrobu a jsou tedy zdrojem energie, vitamínů a minerálů. Ke správné funkci vaší trávicí soustavy přispívá vláknina obsažená v bramborech. Nejzdravější úpravu brambor představuje vaření ve slupce, a to buď ve vodě nebo páře. Při této úpravě se zachová nejvíce cenných látek. Nejméně zdravé je pak smažení, kdy teplota dosahuje více jak 185˚ C. Dochází totiž ke vzniku potencionálně karcinogenních látek.

Brambory jsou zdrojem vitamínu C

Kromě vlákniny a sacharidů se brambory mohou chlubit i vysokým obsahem vitamínu C. Nejvíce tohoto vitamínu mají syrové brambory, ne každému však syrový brambor chutná. Naštěstí i po uvaření zůstane v bramboru dost céčka. V bramborech nechybí ani vitaminy skupiny A, obsahují kyselinu listovou a také flavonoidy a karoteny, které řadíme k antioxidantům. Tuto zeleninu si tedy dopřejte i v těhotenství. Ze stopových prvků najdeme v bramborech:

  • draslík,
  • hořčík,
  • zinek,
  • vápník,
  • fosfor,
  • železo,
  • měď,
  • fluor,
  • sodík.

Než začnete brambory vařit

Před tím, než hodíte brambory do vody a uvaříte, vykrojte všechny klíčky. Obsahují totiž toxické látky. Na uvaření brambor použijte co nejméně vody (tak aby ale byly celé ponořené), tak v nich zůstane co nejvíce výživných látek. Vodu, ve které jste brambory vařili, se nebojte přidat například do polévky. Využijete tak všechny živiny, které brambory mají.

Brambory a diéta

Pro redukční dietu jsou nejvhodnější rané brambory, nicméně doba, po kterou je lze konzumovat, je velmi omezená. Pokud právě bojujete s nadváhou, doporučuji v zimě upřednostňovat brambory vařené, popřípadě pečené po delší dobu při nižší teplotě. Dobrá je také moukou nezahuštěná bramboračka. "Vyhnula bych se kombinacím s masem a upřednostnila spojení s jinou zeleninou. Také bych brambory nejedla na noc," říká odbornice na výživu Zuzana Pavelková Šafářová.

Typy brambor

Brambor je několik typů. Ty "obyčejné" kupujte podle jídla, které z nich chcete uvařit. Tak se vyhnete nepříjemnosti, když budete chtít dělat salát, ale brambory budou moučné a budou se rozpadat. Víte, na co jsou vhodné červené brambory? A zkusili jste už sladké brambory – bataty?

Varný typ A – salátové brambory

Po tomto typu brambor sáhněte v případě, že připravujete bramborový salát. Díky tomu, že brambory typu A jsou pevné a drží tvar, jsou ideální na vaření ve slupce nebo třeba k pečení na plátky v troubě. Pokud na ně zapomenete a povaříte je o chvilku déle, jen tak se nerozvaří.

Zkuste trochu jiný bramborový salát s kapary, ředkvičkami a koprem

Pro milovníky kozího sýru máme recept na středomořský bramborový salát

Dejte si také bramborový salát s červenou cibulkou, okurkou a jablkem

Varný typ B – přílohové brambory

Brambory tohoto typu jsou polopevné, tedy při vaření mohou mít mírně moučnatou strukturu. Varný typ B je univerzální, to znamená, že se hodí jako příloha, do salátů, do polévek i na pečení a restování. Pokud tedy nakupujete zásoby, sáhněte po tomto typu, se kterým nezkazíte jakékoliv bramborové jídlo či přílohu.

Originální pečené brambory plněné klobásou a sýrem

Do menu zařaďte gulášovou polévku se zeleninou

Varný typ C – brambory na pyré

Při vaření tento typ brambor měkne a křehne. Brambory typu C jsou moučnaté a obsahují nejvíce škrobu ze všech tří typů. Škrob je skvělým pojivem v těstech. Varný typ C se tedy nejlépe hodí na bramborovou kaši, bramboráky nebo do těsta. A jestli dostanete chuť na smažené hranolky, také sáhněte po typu C.

Bramborové knedlíky lehce zvládnete i doma

Nejlépe chutnají maminčiny bramboráky

Typ D nebo smíšené typy

V obchodech se s typem D nesetkáte, protože byste tento typ v kuchyni nevyužili. Tyto brambory se používají jako krmivo pro hospodářská zvířata.

Naopak se v obchodech ale můžete setkat se smíšenými typy brambor AB nebo BC. V takovém případě mají vlastnosti z obou typů. První písmeno značí převahu daného varného typu.

Sladké brambory neboli batáty

První věc, kterou je potřeba zmínit je, že batáty nejsou brambory. Ačkoliv obě rostliny k nám přišly z Ameriky, brambory patří do čeledi lilkovité a batáty do čeledi svlačcovité. Rozlišujeme dvě odrůdy batát – červenou a žlutou. Oproti bramborám mají více cukru a škrobu a o polovinu vyšší energetickou hodnotu.

Červené batáty vařte nebo pečte a klidně je podávejte i ve slupce. Žluté batáty jsou nejvhodnější na smažení – bramboráky, hranolky, chipsy.

Vyměňte nudnou přílohu za batátové pyré s parmazánem

Jako polévku servírujte pikantní batátovo-mrkvový krém

Typy brambor: Jaké do salátu a jaké na hranolky?

Brambory skladujte v suchu a tmě

Aby vám zásoba brambor vydržela co nejdéle, dejte je na suché a tmavé místo. Teplota by se měla pohybovat mezi 2-8 °C. Při vyšších teplotách hrozí, že shnijí nebo naklíčí a jak už víme, klíčky obsahují toxické látky. Naopak skladování při nižších teplotách způsobí, že brambory přemrznou a budou chutnat sladce.

Jak udržet ovoce a zeleninu déle čerstvé?

Zdroj: vimcojim.cz, apetitonline.cz, novakuchyne.cz, fresh.iprima.cz, clanky.vareni.cz , ireceptar.cz, Zuzana Pavelková Šafářová

Vytisknout stránku
Sdílet článek