Děti Těhotenství Umělé oplodnění: Metody, kterým vděčí mnoho rodičů

Zatímco umělé oplodnění bylo ještě před pár lety spíše výjimečnou událostí, dnes dává naději na zplození potomka mnohým párům, kterým se za více než rok nepodařilo počít dítě přirozenou cestou. Úspěšnost asistované reprodukce je téměř 40procentní.

Vyšetření muže i ženy

Nejprve je třeba zjistit, proč se ženě nedaří otěhotnět. Jako první se vyšetřuje muž, protože tato vyšetření jsou jednodušší a levnější. Po odběru spermií se udělá spermiogram, na jehož základě lékař zjistí například, zda spermie nejsou pomalé, což bývá častou příčinou nemožnosti zplodit dítě. U žen to bývá zejména nedozrávání vajíček a neuhnízdění vajíčka v děloze.

Příčiny neplodnosti

Stres, rychlý životní styl, nedostatek odpočinku, tlak společnosti, stejně jako i nezdravá strava se podepisují na rostoucím počtu párů, kteří nedokáží počít dítě přirozeně. Proto stoupá počet dětí, kterým pomohla na svět asistovaná reprodukce.

Neschopnost počít dítě bývá z jedné třetiny na straně muže, z jedné třetiny na straně ženy a z třetiny u obou partnerů. Zbytek tvoří tzv. neobjasněná neplodnost, kdy může být příčinou například psychika.

Příčiny mužské neplodnosti:

 • Genetické poruchy
 • Neplodnost po nemoci nebo úrazu
 • Málo spermií – méně než 15 milionů v mililitru ejakulátu
 • Slabá pohyblivost spermií
 • Špatný tvar spermií
 • Nepřítomnost spermií v ejakulátu

Příčiny ženské neplodnosti:

 • Genetické poruchy
 • Porucha činnosti vaječníků – chybějící nebo nepravidelná ovulace
 • Poruchy štítné žlázy
 • Poškození nebo absence vejcovodů – srůsty, neprůchodnost
 • Endometrióza – ložiska děložní sliznice jsou i mimo ni
 • Problémy s dělohou – srůsty, myomy, nesprávný tvar
 • Cervikální faktor – cervikální hlen obsahuje protilátky proti spermiím, bakterie
 • Abnormalita pochvy
 • Imunologické příčiny – tělo vytváří protilátky proti uhnízdění vajíčka, proti spermiím
 • Věk – od 25.roku plodnost klesá, výrazně po 35. roce věku ženy
 • Psychika – stres, nebo i přílišná touha po dítěti

Plodnost můžete podpořit životním stylem

Metody umělého oplodnění

Po důkladném vyšetření se určí způsob umělého oplodnění.

IUI – intrauterinní inseminace

Nejjednodušší způsob umělého oplodnění je zavedení spermií přímo do dělohy, tedy co nejblíže k vajíčku. Tento způsob se využívá, pokud je spermiogram normální nebo má jen mírné odchylky a žena má pravidelnou ovulaci.

IVF – in vitro fertilizace

Oplodnění "in vitro" znamená oplodnění vajíčka mimo tělo ženy. Ta podstoupí hormonální léčbu, po které její tělo produkuje více vajíček. V anestezii se zralá vajíčka odeberou a následně se oplodní spermiemi. Oplodněním více vajíček se zvyšuje šance na úspěch (a také na dvojčata či trojčata), ale i cena zákroku. Oplodněné vajíčko čeká v misce ve vhodných kultivačních podmínkách. Externě oplodněné vajíčko se po určitém čase vloží při embryotransferu do dělohy.

ICSI, PICSI, IMSI – mikromanipulační techniky

Mikromanipulační techniky se využívají v případech poruch spermií a dávají naději na otcovství mužům s velmi pomalými spermiemi nebo s jejich velmi nízkým počtem. Při nich se pod mikroskopem spermie zbaví bičíku a injekčně vpraví přímo do cytoplazmy zralého vajíčka.

ICSI – intracytoplazmatická injekce spermií se využívá při nízkém počtu nebo slabé pohyblivosti spermií.

IMSI – intracytoplazmatická injekce morfologicky selektované spermie se volí v případě, že spermie nemají ideální tvar a vybírá se ta nejideálnější.

PICSI je metoda, při které se vybere ta spermie, která by za normálních okolností pravděpodobně vajíčko oplodnila i sama. Na její určení slouží protein, který přirozeně obklopuje vajíčko a za normálních okolností se na něj spermie přirozeně naváže. Při této metodě proces probíhá v Petriho misce.

K mikromanipulačním metodám oplodnění se kromě poruch spermiogramu přistupuje, pokud je ženě nad 35 let, pokud se při odběru získalo 5 a méně vajíček, či v případech, že předchozí umělé oplodnění byly neúspěšné, nebo skončili potratem.

Asistovaný hatching

Embryo je během kultivace chráněno obalem, z něhož se musí dostat, aby se v děloze uhnízdilo. Tento obal může být tak pevný, že ho embryo nedokáže samo přetrhnout a tudíž se v děloze neuhnízdí. Při asistovaném hatchingu se obal mikropipetou naruší a tím se otevře pro embryo. Tato metoda se volí i když budoucí rodiče požadují genetické vyšetření embrya.

Kryokonzervace vajíček a embryí

Po odběru vajíček a i při nadměrném množství embryí je možné vajíčka i embrya zmrazit a použít později. Žena už tedy nemusí podstoupit náročnou hormonální léčbu ani odběr vajíček. Vajíčka se dají zamrazit i "pro jistotu", například, když ženu čeká onkologická léčba ohrožující její plodnost, nebo pro účely darování. Embrya se po rozmrazení zkontrolují, krátce kultivují a pak vloží do dělohy budoucí maminky. Při kryokonzervaci jsou vajíčka i embrya uchovávány v tekutém dusíku při teplotě -196 °C. Stejně se uchovávají i spermie.

Těhotenství po týdnech: Co se děje ve vašem těle?

Umělé oplodnění: Metody, kterým vděčí mnoho rodičů

Po umělém oplodnění

Těhotenství po umělém oplodnění probíhá tak, jako kdyby začalo přirozeně. Po samotném zákroku byste se měly nějaký čas šetřit, aby se embryo dobře zahnízdilo. Pokud to nevyšlo, nepropadejte depresi. Když to budete potřebovat, zajděte za psychologem a on vám poradí, jak negativní pocity zpracovat.

Zdroj: reprogenesis.sk, tlacovespravy.sme.sk, modrykonik.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek