Tipy a rady Uspořádejte nezapomenutelnou rodinnou grilovačku

Už se nemůžete dočkat, až rozpálíte gril a vychutnáte si všechny ty dobroty na něm připravené? S dobrou společností uděláte z grilování nezapomenutelný zážitek. Připravili jsme pro vás seznam kroků, abyste na nic nezapomněli a z grilovačky se stal zážitek na dlouhá léta.

1.    Připravte svůj gril

Než se pustíte do všech příprav, ze všeho nejdřív je důležité postarat se o gril. Dobře ho vyčistěte, aby na něm nezůstaly zbytky z předešlého používání.

Jak vyčistit gril?

Při čištění grilu nejprve pořádně umyjte mřížky, na kterých připravujete jídlo (špízy, steaky a další na nich zanechávají nečistoty). Po vyčištění mřížku natřete vrstvou oleje.

Jestli máte gril na uhlí, ujistěte se, že všechno staré uhlí jste dali pryč a máte dostatek nového. Po ruce mějte i staré noviny a zápalky. V případě plynového grilu nezapomínejte na kontrolu rozvodů plynu a hořáků. Zaměřte se na to, zda nejsou ucpané, a vyčistěte je pomocí zavíracího špendlíku nebo ostré špejle.

2.    Plánování je polovina úspěchu

Jestli chcete uspořádat větší party, plánování je fáze, kterou byste neměli přeskakovat. Abyste se vyhnuli chaosu, dopředu si naplánujte datum, počet hostů a zjistěte i to, kdo nejí maso a kolik bude dětí.

Když máte hotový seznam hostů, měli byste se pustit do plánování menu. Nemusíte to přehánět, ale neuškodí mít seznam surovin, které budete potřebovat – maso, zelenina, ovoce, nápoje, sladkosti a jiné pochutiny na stůl, jako jsou oříšky a chipsy. Určitě nezapomeňte na pečivo, nejlepší je čerstvý chléb. Myslete i na množství. Předpokládáme, že nechcete, aby se vám stalo, že po pár minutách dojde třeba pečivo.

Zapojte do příprav na grilování hosty

Nebojte se hosty pobídnout, aby něco na grilování přinesli. Třeba opěvovaný babiččin koláč, tetin zákusek nebo klidně flašku vína. Stačí i maličkost.

3.    Pusťte se do přípravy jídla ještě před grilováním

Zejména maso je potřeba naložit do marinády alespoň 12 hodin dopředu. Čas si ušetříte i tím, že si nakrájíte zeleninu, dopředu si připravíte špízy se zeleninou, špízy s kuřecím masem, koláč a další věci, které vám ulehčí práci. Díky tomu si v den grilování ušetříte nervy, získáte čas věnovat se hostům a nebudete zalezlí v kuchyni, zatímco se hosté budou bavit bez vás.

V rámci příprav vytvořte na stole místo pro omáčky a přílohy. Nebo je dejte na samostatný stůl. Hosté se tak při jídle nemusejí natahovat jeden přes druhého, ale hezky si naberou, co budou chtít u vedlejšího stolku. To samé udělejte i s nápoji.

4.    Letní výzdoba nesmí chybět

U grilování je pravděpodobné, že se hosté zdrží do pozdních večerních hodin. Mějte proto dostatečné osvětlení, deky (pro případ ochlazení) a sprej proti komárům. Všichni víme, jak dokáží být otravní.

Nebojte se celou grilovačku pozvednout o něco výš a vyhrajte si s osvětlením. Použijte světelné řetězy, lucerny nebo svíčky. Ty vložte do větších pohárů, aby byly zabezpečené. Celé to navíc vypadá velice hezky. Stejně efektní je i světelný řetěz vložený do zavařeninové sklenice. Nebo jím omotejte sloup terasy či strom.

Na stůl použijte papírové ubrusy, abyste si nepošpinili ty krásné bílé po babičce. Klidně vrstvěte a použijte menší vzorované položené křížem přes větší jednobarevný ubrus. Nádobí zvolte ekologické papírové nebo bambusové. Usnadníte si tak i práci s uklízením.

A když se chcete ještě trochu vytáhnout, rozešlete pozvánky. Tištěné. Žádný mail nebo pozvánka přes Facebook. Pohrajte si s hezkým návrhem a nechte pozvánku vytisknout. Všem tak zůstane i malá vzpomínka.

5.    Připravte se na děti

Když víte, že k vám zavítají i děti, připravte pro ně různé varianty jídla. Nezapomínejte, že děti dokáží být i pěkně vybíravé. U dětí jsou celkem oblíbené grilované špízy. Připravte variantu s masem, zeleninou nebo grilované ovocné špízy. Snadno děti zabavíte i tím, že je necháte, samozřejmě pod dohledem, vyrobit si špízy podle sebe. Krok špatným směrem neuděláte ani s hamburgerem nebo grilovanými kuřecími křidýlky. Buďte ale připraveni na špinavé ruce a zásobte se papírovými ubrousky.

Aby děti jen tak neseděly u stolu nebo se vám nemotaly pod nohama, mějte pro ně připravenou i zábavu. Může to být nějaká jednoduchá hra na zahradě, tvoření nebo kreslení s křídou. Vystačíte si i s vařečkou a nafukovacími balonky naplněnými vodou. Uspořádejte běh s vařečkou a vejcem, jen vejce nahraďte balonkem.

6.    Ujistěte se, že si každý má kam sednout

Dostatek místa na sezení je při grilování důležitý. Možná na začátku bude většina postávat, ale věřte, že minimálně při jídle budou sedět všichni. Proto se ujistěte, že máte dostatek židlí a místa u stolu. Nechcete, aby se hosté na sebe tlačili a nemohli se pohnout. Taky neuškodí zkontrolovat, jestli jsou všechny židle v pořádku a nepotřebují opravit nebo vyměnit. Na party přece nechcete nikoho zraněného.

Inspirujte se rychlovkami na letní grilovačku

Hledáte perfektní menu, které zaujme, bude všem chutnat, a ještě i dobře vypadat? Připravte si rychlovky do ruky, které zachutnají dětem i dospělým.

  • Jednohubky s jablkem, ostružinou a šunkou – stačí napíchnout na špejli nebo párátko a podávat.
  • Chřest v županu – zelený chřest je skvělý jako příloha, ale i jen tak. Obalte ho šunkou nebo slaninou, hoďte na gril a opečte do křupava.
  • Dezert na špejli – jahody a čokoláda, to je kombinace, které nikdo neodolá. Napíchněte jahody na špejli, přidejte k nim další ovoce, například banán nebo marshmallow, a polejte čokoládou.

Připravte domácí limonádu

Domácí limonádu ocení každý. Připravit ji není vůbec náročné. Co takhle brusinkovo-limetková limonáda? Co budete potřebovat? 

  • Brusinkový džus,
  • limetkovou šťávu,
  • perlivou vodu,
  • led.

Vše smíchejte a přidejte pár čerstvých brusinek a plátek limetky. Limonádu snadno proměníte i v alkoholický drink, když do ní přidáte trochu vodky.

Grilované ovocné špízy pro celou rodinu

Uspořádejte nezapomenutelnou rodinnou grilovačku

Vytisknout stránku
Sdílet článek