Ostatní Uspořádejte si lednici: Udržíte potraviny čerstvé

Už máte plné zuby jídla, které se vám v lednici zkazí dřív, než ho stihnete spotřebovat? Ušetřete peníze a vychutnejte si potraviny! Tím, že je budete správně skladovat, udržíte je čerstvé delší dobu. Máme pro vás několik tipů, jak skladovat různé druhy potravin a maximalizovat tak jejich trvanlivost.

Maso a ryby
Uchovávejte je ve spodní části ledničky. Oddělte je od ostatních potravin, abyste se vyhnuli jejich kontaminaci. Maso může pustit šťávu a prosáknout, čerstvé potraviny pak můžete rovnou vyhodit. Vyčleňte pro maso spodní poličku v lednici.

Syrové maso a drůbež nechávejte v ledničce v originálním balení a ještě je pro jistotu obalte další vrstvou igelitu nebo alobalem. Obal musí řádně těsnit. V ledničce vydrží čerstvé maximálně 4 dny. Drůbež a mleté maso nejdéle 2 dny, vepřové maso 3 dny, hovězí maso 5 dnů.

Šunku, uzeniny, uvařené maso a paštiky naskládejte do prostřední přihrádky. Zde se teplota pohybuje kolem 4 - 6 °C.

Ryby jsou na skladování náročnější především díky jejich specifickému pachu. Zároveň rybí maso velmi snadno vsákne pachy jiných potravin. Ryby skladujte při teplotě 5 °C a nižší. Je nutné je zabalit do uzavíratelného plastového sáčku nebo plastové krabičky. V lednici je mějte maximálně 48 hodin. Nejbezpečnější je však spotřebovat je ještě týž den.

V případě zamrazování se doba spotřeby masa prodlužuje na několik měsíců až celý rok. Při zamrazování ryb dbejte na rychlé zmrazení při teplotách -35 °C až -40 °C. Ryby obsahují totiž mnoho vody a při pomalém zmrazování s nižšími teplotami by se v rybě tvořily krystalky ledu a to by narušilo strukturu rybího masa.

Ovoce a zelenina
Bobulovité ovoce nejrychleji podléhá zkáze, proto je vždy uložte do lednice. Nikdy ho ale před vložením do lednice neomývejte, vydrží tak déle. Ideální teplotou pro něj bude 1 - 5 °C. Skladujte ho ve spodních šuplících lednice.

Tropické ovoce a broskve dobře dozrávají při pokojové teplotě, nikdy je nedávejte do lednice nezralé. Počkejte až bude jejich povrch na dotek jemnější a měkčí, poté je přesuňte do lednice. Banány by se měly lednici vyhnout úplně, protože špatně snášejí teplotu pod 12 °C. V chladu by změnily chuť a zešedly by.

Ani pro jablka a hrušky není lednice vhodná. Uchovávejte je na dobře větraném místě a při teplotě, která nepřesáhne 6 °C.

Při teplotě 0°C – 4°C   skladujte mrkev, celer, petržel, červenou řepu, zelí, kapustu, květák, salát, čekanku, cibuli, česnek, pór, špenát, chřest, hrášek, kukuřici, křen. Hodit se pro ně budou spodní šuplíky v lednici. Uchovávejte je bez obalů, aby nedošlo k zapaření.

Teplota 4°C - 8°C  je vhodná pro zelená fazolky, papriku a brambory. Brambory uchraňte před světlem a vlhkem, mohly by začít zelenat. Vytváří se v nich látka nichsolanin, která vám můžete přivodit zažívací potíže.

Nad 10°C  skladujte rajčata, okurku, lilek, cuketu, tykev, dýni, zázvor a batáty.

Mléčné výrobky
Pokud koupíte čerstvé mléko, neotevřené ho můžete nechat v lednici až 5 dní. Po otevření byste ho ale měli spotřebovat do 2 dnů. Trvanlivá mléka vydrží klidně i 6 měsíců, a to při pokojové teplotě. Po otevření pro ně ale najděte využití do 2 dnů.

Pro další mléčné výrobky jako tvrdé sýry a jogurty vyčleňte horní přihrádku v ledničce. Je zde nejnižší vlhkost a teplota kolem 7 - 8 °C. Máslo a čerstvé mléko skladujte v prostřední přihrádce nebo v prostřední poličce ve dveřích lednice.

Vejce

Vejce vyndejte z papírového obalu a vyskládejte je po jednom na plastové držáčky do prostřední části dveří lednice. Vydržím vám tam maximálně 10 dní.

Rada na závěr

Jakékoliv jídlo skladujte s dostatečným odstupem od jiného druhu. Vyhnete se tak rozšíření případné plísně a kontaminaci jinak čerstvých potravin. Přečtěte si další rady, jak využít zbytky ve vaší kuchyni.

Zdroj: self.com, blog.kaloricketabulky.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek