Je to dítě nebo nadýmání?

Pohyby dítěte můžete začít cítit kolem šestnáctého týdne. Zpočátku si však nemusíte uvědomit, že pocity chvění nebo bublání jsou znaky pohybujícího se dítěte. Než se tyto pocity objeví, může to trvat až 22 týdnů, takže nemějte obavy, pokud jste ve čtvrtém měsíci, a ještě jste nic necítila.

Miminka se v děloze začínají pohybovat už od sedmého nebo osmého týdne – dlouho předtím, než to matka ucítí. Od devátého týdne začínají hýbat a rukama a nohama a od jedenáctého týdne začínají hýbat hlavičkou ze strany na stranu. Dítě se pak může protáhnout a zívat.

Do jaké míry je dítě aktivní, jste pravděpodobně viděla na ultrazvuku ve dvanáctém týdnu. Kolem 20. až 24. týdne těhotenství se aktivita dítěte zvyšuje. Začne kopat, otáčet se a dokonce škytat. Touto dobou si můžete všimnout určité pravidelnosti, kdy dítě odpočívá a kdy je aktivní (často v noci).

Proč necítím pohyb dítěte?

Placenta, která je přichycená ke stěně dělohy a poskytuje dítěti během těhotenství živiny, může být v pozici, která cítění prvních pohybů brání. Je to docela běžné a nemáte se čeho bát. Umístění placenty v děloze je obvykle možné stanovit na ultrazvuku ve dvacátém týdnu.

Když se během dne pohybujete, vaše dítě to ukolébá ke spánku, takže když jste zaneprázdněná, pohyby dítěte neucítíte. Jakmile si však sednete, abyste si odpočinula, dítě se probudí a začne se hýbat. Čím více se bude blížit porod, tím lépe si na jedinečné návyky miminka zvyknete.

Dokud nejste ve třetím trimestru, nedoporučuje se počítat nebo zaznamenávat počet kopnutí, protože budete pravděpodobně nervózní, když se něco změní. Pokud jste několik hodin necítila pohyb dítěte, vyzkoušejte ho rozhýbat hlasitým zvukem nebo se napijte sklenice studené vody – změna teploty často jeho pohyb stimuluje.

Co dělat, když máte obavy?

Mezi sedmnáctým a dvacátým týdnem je ještě příliš brzy se znepokojovat, když necítíte žádný pohyb. Váš první ultrazvuk mezi 10. a 13. týdnem pravděpodobně ukázal, že se těhotenství vyvíjí normálně. Pokud však máte obavy, že před dvacátým týdnem necítíte pohyb dítěte, zvlášť pokud se sama necítíte dobře, kontaktujte doktora nebo porodní asistentku. 

Kde se nachází placenta?

·        Placenta na přední stěně dělohy

Placenta se obvykle přichycuje k zadní straně dělohy v blízkosti páteře. Když se ale placenta nachází na přední straně dělohy, může její umístění tlumit pohyby miminka až do pozdního stadia těhotenství. Placenta na přední stěně dělohy se postupem času, když se děloha zvětšuje, často přemístí směrem dozadu.

·         Placenta v dolní části dělohy

Placenta, která se na začátku nebo uprostřed těhotenství nachází v dolní části dělohy v blízkosti děložního hrdla, se většinou přesune v pozdějším stadiu těhotenství výš a nezpůsobuje žádné problémy.

Pokud však placenta v blízkosti děložního hrdla nebo nad ním zůstane i v pozdním stádiu těhotenství, může během porodu způsobit problémy. Když placenta děložní hrdlo zakrývá, říká se jí vcestné lůžko (placenta previa) – takové umístění je poměrně vzácné.  Všechny ženy s vcestný lůžkem se v pozdním stadiu těhotenství monitorují, aby vše proběhlo bez problémů.

Umístění placenty se v průběhu těhotenství sleduje, aby bylo možné jakýkoli problém řešit s předstihem. Pokud se vaše placenta nachází na přední straně dělohy nebo v dolní části dělohy, snažte se nemít obavy. Ultrazvuková vyšetření během těhotenství poskytují lékařským odborníkům všechny potřebné informace k zajištění bezpečného porodu.

Vytisknout stránku
Sdílet článek