Zdravý životní styl Moderní a fit strava Užíváte léky? Dejte pozor, co v kombinaci s nimi jíte

Interakce léků a potravin vzniká, když jídlo, které jíme, nějak specificky ovlivňuje účinek užívaných léků. Určitá látka v potravě tak aktivně ovlivňuje funkci léčiva, tzn. že se jeho účinky zvyšují, snižují nebo vytvářejí nový účinek, který se u léku nevytvoří sám o sobě. V nesprávné kombinaci se může stát, že i jinak zdravé potraviny mohou mít vážné neblahé následky při konzumaci společně s některými léčivy. Jedná se hlavně o antibiotika, antipyretika nebo léky na ředění krve.

Víte, které potraviny byste neměli servírovat nemocným?


1. Antibiotika proti zápalům + mléčné výrobky

Mléčné výrobky, jako je mléko, jogurt a sýr, mohou interferovat s určitými léky včetně některých antibiotik. Vyhýbat byste se měli hlavně podávání antibiotik
s mléčnými výrobky. Ty jsou bohatým zdrojem vápníku a hořčíku, které brání právě vstřebávání antibiotik. Příjem mléčných výrobků však závisí na množství a druhu konkrétních antibiotik.

2. Analgetika a antipyretika na tlumení bolesti + alkohol

Analgetika a antipyretika se používají k utlumení bolesti a horečky. Pro rychlou úlevu by měla být některá z nich užívána nalačno. Důvodem je, že jídlo může zpomalit vstřebávání, jako je tomu například u paracetamolu. Léčiva jako ibuprofen a další zase mohou způsobit podráždění žaludku, a proto by se měla užívat s jídlem nebo s mlékem. Vyhnout byste se u nich měli alkoholu, protože chronické požívání alkoholu může zvýšit riziko poškození jater nebo krvácení do žaludku.

Zjistěte s námi, na jaké nemoci je potřeba si dávat pozor hlavně v létě.

Užíváte léky? Dejte pozor, co v kombinaci s nimi jíte

3. Léky na ředění krve + potraviny bohaté na vitamin K

Když užíváte léky na ředění krve, dodržujte konzistentní příjem vitaminu K
a vyhýbejte se konzumaci kapusty, špenátu a dalších zelených listových salátů. Vitamin K je nezbytný k tvorbě faktorů pro srážení krve, které pomáhají předcházet krvácení. Ale přípravky na ředění krve, jako je warfarin, mají za úkol potlačit účinky vitaminu K. Zvýšený příjem tohoto vitaminu proto může vynulovat jejich účinky a tak zabraňovat lékům, aby fungovaly.

Pokud tedy užíváte léky, vždy si přečtěte možné kontraindikace a snažte se od svého lékaře či lékárníka dozvědět o jejich fungování co možná nejvíce.

Zdroje: www.pharmacytimes.com, www.familydoctor.org, www.hopkinsmedicine.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek

Příběhy psané s chutí, které budete milovat

A jéje! Žádné výsledky Prosím, změňte kategorii.
2 3 4