Děti Těhotenství Vedlejší účinky gravidity, které trápí těhulky

Asi nejznámějším nepříjemným “vedlejším účinkem” těhotenství je ranní nevolnost. Kéž by zůstalo jen u ní! Během devíti měsíců zázračného období vás však toho může potrápit ještě víc. Naštěstí jsou to problémy, které se dají poměrně lehce vyřešit. A pokud ne, zpravidla pominou po příchodu miminka na svět.

Pálení žáhy a trávicí těžkosti

Zničehonic vám v hrudníku vybuchne žhavá sopka a pálení nepřestává. Někdy vás pálení žáhy probudí i uprostřed noci. Je to kvůli oslabenému uzávěru ve spodní části jícnu, přes který proniká žaludeční kyselina směrem nahoru. Podráždění jícnu pociťujete jako pálení  v hrudi a v krku.

Co s tím? Vyvarujte se chuťově výrazným potravinám a syceným nápojům. Spěte na vyšším polštáři. Při pálení žáhy pomáhá pořádně rozkousat a sníst hrst mandlí  bez slupky, bílé burizony nebo suché dortové oplatky. Zabírá i deci vlažného mléka před spaním nebo lžička plnotučné hořčice zapitá pohárem vody.

Výtok
Během těhotenství může být vaginální výtok pravidelným jevem. Jeho zvýšená tvorba zabezpečuje ochranu před infekcemi zvenku, kterým se tak ztěžuje proniknutí přes vaginu a krček dělohy k dítěti. Pokud výtok neprovází bolest, svědění nebo zápach, je to v pořádku, ale pro jistotu informujte svého lékaře.

Co s tím? Pro větší komfort a hygienu používejte slipové vložky

Plynatost

Možná se vám to párkrát podaří svalit na partnera nebo jiného domácího mazlíčka, ale dřív, než začnou ohrnovat nos, připomeňte jim, že je to nádherný důkaz toho, že ve vás roste nový život! Nadýmání má na svědomí hormon progesteron, který zpomaluje trávení. K tomu se přidává zvětšující se děloha, tlačící na střeva a konečník, což oslabuje kontrolu svalů a vede k tomu, že ať už chcete nebo ne, plyny vypouštíte, i když se snažíte ovládnout.

Co s tím? Vyhýbejte se luštěninám, zelí, kapustě a všeobecně potravinám, které nadýmají. Jezte menší porce a častěji pijte fenyklový čaj. Co pomáhá miminkům, pomůže i vám.

Hemoroidy

Těhotenské hormony a tlak v pánvi neblaze působí i na konečník. Hemoroidy jsou zvětšené a oteklé uvolněné žíly v konečníku, které zpočátku nemusíte cítit, později může svědění až bolet. Těhotenské hemoroidy většinou pár týdnů po porodu zmizí.

Co s tím? Pijte dostatek vody, abyste se vyhnuly zácpě, která tento stav zhoršuje. V lékárně poproste o mast na tyto potíže, jen nezapomeňte zmínit, že jste těhotná. Hanbu hoďte za hlavu, požadavek na “něco proti hemoroidům” lékárník slyší několikrát denně.

Zácpa

Od té doby, co jste těhotná, je pravidelné vyprazdňování minulostí. Hormonální změny během prvního trimestru mohou způsobit nepříjemnou až bolestivou zácpu.

Co s tím? Už to bylo stokrát řečeno, ale i na zácpu zabírá dostatek tekutin během celého dne. První pomoc vám poskytnou i sušené švestky  nebo lněná semínka. Namočte je přes noc do vody a ráno snězte. Pokud vám bude vadit mírná slizkost lněných semínek, smíchejte je s jogurtem nebo přimíchejte do kaše z ovesných vloček.

Svědění kůže

Rozbouřené hormony, těsnější oblečení a hlavně natahování kůže způsobuje nepříjemné svědění. Na zvětšující se bříško kůže nestačí reagovat tak pružně, jak by měla a vznikají strie.

Co s tím? Dostatečná hydratace zvenku i zevnitř pomůže kůži zůstat pružnou a zachovat si lepší schopnost přizpůsobení se novým tvarům. Takže hodně pijte a natírejte se dobrým hydratačním tělovým mlékem . Dobrý je ten, který vyhovuje vám. Jestli je svědění velké nebo časté, určitě o tom informujte svého lékaře.

Krvácející dásně

V těhotenství nejsou ničím neobyčejným. Hormonální nerovnováha a odčerpávání vitamínů a minerálů přednostně pro miminko, neprospívají ani vašim dásním.

Co s tím? Dřív, než se přestanete usmívat, kupte si zubní kartáček s jemnými štětinkami a zubní pastu  na krvácející dásně. Zvyšte přísun vitamínu C a nezapomeňte na pravidelné kontroly u zubaře.

Inkontinence

Jen co se zasmějete nebo si kýchnete, rovnou můžete zamířit na záchod. Pro jistotu s sebou noste vložku nebo náhradní kalhotky. Nic příjemného. Inkontinence je během těhotenství velmi  častá. Rostoucí dítě tlačí na močových měchýř a svaly pánevního dna se mírně uvolňují. Tato kombinace způsobí, že při mimovolném zatlačení na měchýř unikne více či méně moči bez toho, abyste tomu dokázaly zabránit.

Co s tím? Jako jsme už říkali - zachrání vás vložky. Pro jistotu volte raději silnější nebo noční. Do boje s vážnějším problémem nasaďte specialistky - inkontinenční vložky. Jsou nenápadné a na rozdíl od  klasických vložek pohlcují i nepříjemný zápach.

Naštěstí jsou tyto nepříjemné záležitosti lehce řešitelné a zpravidla dočasné. Přijměte je jako fakt a užívejte si jedinečné chvíle, které vám miminko v bříšku připravuje.

Vytisknout stránku
Sdílet článek