Zdravý životní styl Relax Velikonoční zajímavosti ze světa

Zanedlouho budeme oslavovat Velikonoce – nejvýznamnější den křesťanského kalendáře. O Velikonocích se slaví vzkříšení Ježíše Krista. Křesťané věří, že Ježíš byl vzkříšen z mrtvých tři dny po jeho ukřižování. Mnozí dodržují 40 dnů před Velikonomcemi půst, ve kterém se nekonají svatby či velké oslavy. Tato doba je známa jako masopust a každý by si v ní měl odepřít něco, co má rád. Jak ale Velikonoce vnímají ve světě? Ne všude se totiž šupe pomlázkami a zdobí velikonoční vejce. Pojďte se s námi podívat na velikonoční kuriozity ze světa!

 • Víte, kde se v Česku vzala tradice pomlázky? Podle pranostik je vrba (ze které jsou pomlázky vyrobeny) prvním stromem, který na jaře rozkvétá, takže větve mají přenášet vitalitu a plodnost stromu na ženy.
 • Na Slovensku či v Maďarsku se o Velikonocích mají ženy polévat studenou vodou, parfémy nebo kolínskou a žádat o vejce nebo také polibek. Důvodem je, že lidé v minulosti věrili, že voda má očistné, ozdravné a plodné účinky.
 • Nejvyšší čokoládové velikonoční vejce bylo vyrobeno v Itálii v roce 2011. Tyčilo se do výšky 34 metrů a vážilo více než 7 tun!
 • Na vejce, moderní symbol Velikonoc, se v minulosti vzhlíželo jako na starověký symbol plodnosti. Umění malování vajec se nazývá „pysanka“ a jeho vznik se místně vztahuje k Ukrajině. K barvení vajíček se používá vosk a speciální barviva.
 • V Bulharsku na oslavu Velikonoc probíhají „vaječné boje“. Ten, kdo ze hry vyjde s neporušeným vejcem, je vítězem a předpokládá se, že v nejbližším roce bude nejúspěšnějším členem rodiny.
 • Velikonoční ostrov nemá nic společného z Velikonocemi. Své pojmenování dostal proto, že byl objeven na Velikonoční neděli roku 1722. Jeho místní název je „Rapa nui“, což je v překladu „Velká země“.

 • Babyloňané a Egypťané si barevná vejce, obvykle červená, vyměňovali mezi sebou jako dárek na počest jara. Řekové a Římané přijali jejich zvyky, pouze rozšiřovali paletu barev vajec.
 • V Brazílii si lidé na Velikonoce vyrábějí panenky ze slámy, které reprezentují Jidáše (apoštol známý pro zradu Krista). Ty pak zavěšuje na ulici a kolemjdoucí do nich bijí. Politici zapojení do aktuálních skandálů se mnohdy „stávají Jidášem“ a lidé si ulevují od vzteku tím, že si do panenek s jejich podobiznou udeří.
 • Rusové posunuli oslavy Velikonoc na úplně jinou úroveň. Fabergého vejce, tedy luxusní zlaté klenoty s překvapením uvnitř ve tvaru velikonočního vejce, byly vyráběny pro členy carské rodiny od roku 1885. Ruští carové jimi pak obdarovávali své ženy nebo matky při příležitosti Velikonoc.

V Česku nesmí na velikonočním stole chybět tradiční velikonoční beránek.

Velikonoční zajímavosti ze světa

 • Ve středověké Evropě byla v průběhu postní doby konzumace vajec zakázána. To zapříčinilo, že v období Velikonoc, tedy po půstu, byly vejce velmi populární.
 • Jedna z největších velikonočních oslav se koná ve španělské Seville, kde ulicemi pochoduje přes 52 různých náboženských bratrstev. Průvod předvádí ukřižování Krista za průvodu pochodových kapel a výzdobou v podobě barokních soch ilustrujících velikonoční příběh.
 • Pokud prý podle starověkých tradic na Velikonoce najdete vejce s dvojitým žloutkem, znamená to štěstí.
 • Na Velikonoce se děti ve Švédsku oblékají jako velikonoční čarodějnice s dlouhými sukněmi, barevnými šátky a malovanými červenými tvářemi a ve svých čtvrtích měst chodí po domech a nabízejí své kresby v naději, že dostanou sladkosti.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.ytravelblog.com, www.elitedaily.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek