Tipy a rady Všechno, co potřebujete vědět o grilované zelenině

Když se řekne grilování, napadnou vás určitě steaky, hamburgery nebo grilované maso. Gril je ale také výborný způsob, jako si chutně připravit grilovanou zeleninu. Jednoduše ji nakrájejte na plátky nebo rozeberte na menší části, použijte trochu olivového oleje a grilujte. Takto pečenou zeleninu můžete před grilováním povařit, ale není to podmínkou. Důležité je rovněž vědět, jak dlouho vám zelenina vydrží čerstvá.

Grilovaná zelenina – jak na to?

Pokud chcete být králem grilovačky, nesmíte zapomenout na pár důležitých věcí. A jsou to nejen skvělé marinády, ale také kvalitní suroviny a příprava grilu.

Před pečením gril očistěte. Není nic horšího, než když v čerstvě připraveném jídle cítíte chutě a vůně z posledního grilování. Obzvlášť když jste vegetariáni a cítíte chuť masa z předchozího rožnění.

Gril nastavte na správnou teplotu. Otestujete ji tak, že ve vzdálenosti přibližně 10 až 12 cm od grilu byste měli být schopni pohodlně udržet ruku přibližně 5 až 6 sekund. Pokud vydržíte kratší dobu, je gril příliš roztopený a hrozí, že se zelenina spálí.

Na grilování menších kousků zeleniny, jako jsou bílé žampiony, růžičková kapusta nebo kousky cibule, používejte špejle. Zabráníte tak tomu, aby vám propadly.

Nezapomeňte, že grilovanou zeleninu můžete společně s masem podávat také s nakládanou zeleninou, která doplní vynikající chuť grilovaného jídla.

Jak grilovanou zeleninu ochutit?

Čím jednodušeji, tím lépe. Grilovaná zelenina není náročná na dochucení. Jako základ vám postačí sůl a pepř. Samozřejmě nezapomeňte na kvalitní olivový olej a citronovou šťávu. Přidat můžete nasekané bylinky, jako je tymián, oregano nebo rozmarýn. Na závěr přidejte balsamikový ocet nebo domácí pesto.

Všechno, co potřebujete vědět o grilované zelenině
Která zelenina je vhodná na gril?

1. Kukuřice
Největším šampionem vegetariánské grilovačky je kukuřice. Existují dva způsoby, jak ji připravit. Potřete ji máslem, nechte grilovat doměkka přibližně 10 minut a nezapomeňte ji otočit. Nebo neloupejte, jen listy odkryjte, kukuřici potřete olejem a dejte na gril.

2. Houby portobello

Tyto vegetariánské steaky se díky svému tvaru výborně grilují. Můžete je grilovat čerstvé, pokapané olivovým olejem nebo naložené v marinádě, případně z nich udělat hamburgery. Velkou výhodou je, že když je grilujete déle, nerozpadnou se vám.

3. Lilek

Víte, v čem spočívá trik výjimečné chuti grilovaného lilku? Nakrájejte ho na plátky a nechte ponořený ve slané vodě těsně před grilováním. Takto předpřipravený lilek bude mít po grilování křupavou hnědou krustu a uvnitř bude krémový a sladký.

4. Cuketa

Díky grilování získává příjemnou sladkou chuť. Před grilováním ji pokapejte citronovou šťávou a dosáhnete zajímavé chuti a vůně.

5. Cibule
Chutná na všechny způsoby: vařená nebo karamelizovaná, ale nejlepší je jako grilovaná zelenina.

6. Brokolice
Určitě ji negrilujte v celku. Rozdělte ji na malé růžičky, ponořte je do olivového oleje s chilli a rychle ogrilujte. Malé pikantní brokolicové hlavičky jsou vynikající.

7. Zelí
Zní to velmi obyčejně, ale zelí je po grilování sladké, křupavé a vevnitř příjemně měkké s křupavou texturou. Grilujte jeho listy 10 až 15 minut.

8. Paprika
Cílem grilování papriky je doslova ji spálit a svléct z kůže. Proto ji před grilováním pořádně naolejujte, slupka se dobře opeče a lehce ji z papriky sundáte. Zůstane vám na konzumaci vnitřek papriky, který je sladký a krémový.

Zdroj: foodrepublic.com, thespruceeats.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek