Děti Novorozenec Výběr dětské autosedačky usnadní 5 praktických tipů

Jak tedy vybrat tu správnou? “Úplně prvním kritériem je věk dítěte a jeho váha, neboť autosedačky jsou roztříděny podle těchto kategorií. Novorozenci začínají vajíčkem, to je od nula do třinácti kilo, tedy od narození až po přibližně jeden rok. Když už dítě samostatně sedí, přechází se na větší autosedačku od 9 do 18 kilo, tedy od jednoho roku do čtyř nebo od 9 do 36 kilo, což poslouží až do dvanácti let. Mnoho lidí má dojem, že je vajíčko pro jejich miminko malé a chce přejít na větší model zbytečně brzy,” vysvětluje Barbora ze specializovaného obchodu Lulubee. Obecné doporučení je volit autosedačku s co nejmenším věkovým a váhovým rozptylem. Čím je totiž menší, tím je většinou bezpečnější.

"Mnoho lidí má dojem, že je vajíčko pro jejich miminko malé."

Připlatit za bezpečnost se vyplatí

Barbora také doporučuje vyhnout se laciným neznámým značkám. Ty kvalitní totiž mají crash testy a každý rok je nezávisle testuje několik organizací - od látek přes materiály po bezpečnost. Procházejí tedy skutečně hloubkovým testováním. “Co se týče cenových relací, vajíčka začínají na čtyřech tisících. Kategorie od 9 do 18 kil je specifická, neboť tam vyhrává pravidelně testy jistý model, který vypadá jako velké vajíčko a dá se v něm i nadále dítě vozit v protisměru. Vození v protisměru je nejlepší, ve Skandinávii ho mají dokonce pro děti do čtyřech letech zákonem povinné a mají i nejnižší úmrtnost dětí při autonehodách. A kategorie od 9 do 36 kil začínají na šesti tisících,” vysvětluje.

Dalším kritériem, které se aktuálně dost řeší je, zda zvolený model má nebo nemá ISOFIX - systém přichycení autosedačky podle nové evropské normy ECE R129. Certifikace i-Size zajistí vyšší bezpečnost, jde totiž o propojení sedačky přímo s karoserií vozu. Po přechodném pětiletém období bude ISOFIX povinný.

Raději investujte

Kvalitní autosedačka je docela velká zátěž pro napjatý rodinný rozpočet. Můžete být proto v pokušení koupit levnější z bazaru, již používanou. Barbora však před tímto krokem důrazně varuje. “Obecně bych kupovala jen od někoho známého, když vím, jak s ní bylo nakládáno. Je totiž třeba počítat s tím, že plasty postupem let pracují. Pokud ji někdo používal pět let a já se ji chystám používat dalších pět, během horkých let a mrazivých zim, už nebude jako nová. Pokud máte finanční možnosti, určitě bych šla do nové, protože to má vliv na bezpečnost," říká obchodnice. Autosedačku je dobré si přijít vyzkoušet do obchodu. Pokud se rozhodnete pro model od 9 do 36 kil, kupovala bych ho v kvalitním potahu. Počítejte s tím, že když ji chcete používat deset let, měla by něco vydržet. Mnohdy vidím takové sedačky, kterým bych ve vlastním autě dala životnost tak pololetí. Kromě toho, náhradní potahy jsou většinou dost drahý špás. Pokud zainvestujte na začátku, z dlouhodobého hlediska se vám to vyplatí. Kdybyste měli kupovat náhradní díl později, bavíme se o částce ve výši poloviny celé autosedačky," varuje.

"Pokud zainvestujte na začátku, z dlouhodobého hlediska se vám to vyplatí."

Děti patří dozadu

Barbora na závěr přidává ještě jedno důležité doporučení. “Nevozte děti na předním sedadle. Vídám hodně maminek, které je vozí vpředu s tím, že vzadu by plakalo a jinými výmluvami. Je to sice zákonem povolené, ale na druhé straně je to nebezpečné. Dítě na pláč v sedačce zatím ještě neumřelo, ale na nepozornost řidiče jich doplatilo dost. Miminko ve vajíčku je nejbezpečnější mít vzadu, místo za řidičem je nejlepší. Dítě vpředu ubírá pozornost při řízení, "dodává.

Jak tedy vybrat autosedačku?

Při kupování autosedačky myslete na tyto zásady:

  • Raději nová než z neznámého zdroje
  • Výhodnější je jedna kvalitní na více let, než kupovat více nekvalitních
  • S crash-testy a ISOFIX-om
  • S co nejmenším váhovým rozptylem

Vybírejte podle hmotnosti, ne věku:

  • Pro novorozence do 13 kil - vajíčko
  • Pro samostatně sedící dítě (asi do 4 let) - autosedačka na 9 - 18 kilo
  • Autosedačka od 9 do 36 kil vydrží asi do 12 let dítěte

Přečtěte si také, jak vybrat správnou postýlku pro batole.

Zdroj: lulubee.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek