Tipy a rady Vychytávky od šéfkuchaře – toto se musíte v kuchyni naučit i vy

Koření a bylinky

Zřejmě si řeknete, že datum spotřeby není u koření důležitá informace, protože se koření zkrátka nemůže zkazit. Měli byste je používat ale maximálně jeden rok od otevření. Pokud jeho barva vybledne a vůně zeslábne, vyměňte je za nové. Postupem času koření ztrácí svoje benefity, což se samozřejmě odrazí na kvalitě a chuti připravovaného pokrmu. Pokud chcete kvalitu jídla zvýšit, používejte vždy čerstvé bylinky. Svěží chuť bylinek je nenahraditelná.

Co na ně potřebujete?

Kuchyňské nůžky na stříhání bylinek, ostrý kuchyňský nůž, krájecí desku na jejich kvalitní nasekání a hmoždíř na přípravu čerstvých marinád, zálivek nebo bylinkového pesta.

Kombinujte sporák a troubu

Pokud chcete dosáhnout kvalitní přípravy masa, začněte ho připravovat vařením na sporáku a dodělejte ho v troubě. V klasických receptech, jako je soté, postupujte vždy tak, že nejprve maso prudce osmažíte na oleji z obou stran, následně ho vložíte do připravené misky, do výpeku přidáte zeleninu a poté maso vrátíte zpátky do výpeku se zeleninou. Docílíte toho, že bude krásně opečené a zároveň si vevnitř zachová šťavnatost. Podobně postupujte při přípravě drůbeže – začněte restováním a dušením na sporáku a poté dokončete jídlo pečením při horkovzdušném ohřevu s parní funkcí v troubě.

Co na to potřebujete?

Na přípravu soté používejte co největší hlubokou pánev, na které se jídlo co nejlépe rozloží, dobře se promíchává a uvaří se rovnoměrně. Na dokončení používejte v troubě program pečení v páře, čímž docílíte toho, že jídlo bude krásně šťavnaté.

Vychytávky od šéfkuchaře – toto se musíte v kuchyni naučit i vy
Kvalitní steaky

Jedním z tajemství přípravy šťavnatých steaků je pokojová teplota masa. Pokud jste maso vytáhli přímo z lednice, položte ho nejprve do misky a nechte ho aklimatizovat aspoň půl hodiny při pokojové teplotě. Maso se dobře uvolní a neutrpí šok při styku s horkým olejem. Steaky by měly být menší a silnější, aby se maso nevysušilo. Krájejte je ostrým kuchařským nožem na desce na krájení masa a porcujte na zhruba 2,5 cm silné kusy. Maso důkladně vysušte papírovými utěrkami, jinak vám bude na pánvi prskat. Maso před grilováním nesolte ani nekořeňte. Pokapejte ho jen kvalitním panenským olivovým olejem. Po upečení nechte steak odpočívat při pokojové teplotě nejméně 5 minut. Jeho chuť se rovnoměrně rozloží a bude chutnat lépe, než když se do něho zakousnete hned po upečení. Pokud se nevyznáte ve steacích, pomůžeme vám s tím.

Co na to potřebujete?

Litinová pánev na steaky je tou nejlepší volbou. Zvládne vysoké teploty, je nezničitelná a nelepí se. Železo je totiž jedním z nejlepších tepelných vodičů. Litinová pánev se rozpálí na vysokou teplotu za pár sekund a teplotu si drží ještě dlouho po vypnutí sporáku.

Pořádek a systém v kuchyni

Systém a pořádek během vaření je základ, abyste byli v kuchyni efektivní. Mějte vždy všechny ingredience při ruce a průběžně si po sobě myjte nádobí nebo ho odkládejte do myčky. Předtím než začnete vařit, si všechny suroviny nachystejte, navažte, umyjte, očistěte a připravte do misek. Zabráníte tak nejen chaosu během vaření, ale i kontaminaci potravin. Doma byste měli mít minimálně dvě pracovní desky na krájení – jednu na maso, jednu na ostatní potraviny – a mnoho misek na přípravu.

Co na to potřebujete?

Množství nerezových misek různých velikostí a minimálně dvě pracovní desky na krájení.

Nevyhazujte zbytky zeleniny

Zbytky zeleniny nepatří do koše, maximálně do kompostéru. Nejlépe však uděláte, když si zeleninu odložíte a připravíte z ní domácí vývar. Ten je základem kvalitních omáček a polévek a je dobré, když ho máte při vaření vždy po ruce.

Co na to potřebujete?

Zbytky mrkve, petržele, cibule, česneku a ostatní kořenové zeleniny, ale také zbytky brokolice nebo květáku.

Zdroj: insider.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek