Děti Dětské zdraví Vyrážka signalizuje nemoc: Poznejte příznaky včas!

Ve školce a škole si děti najdou spoustu kamarádů. Čím více dětí je v kolektivu, tím je větší riziko, že se nakazí viry a bakteriemi. Z nevinného kýchnutí kamaráda máte doma pacienta s horečkou a vyrážkou. A právě vyrážky vám napoví, co to asi váš mrňous domů přinesl.

Syndrom ruka – noha – ústa


Onemocnění, pojmenované podle částí těla, na kterých se vyskytují vyrážky, se nazývá také nemocí špinavých rukou. Oprávněně, protože se k organismu nejčastěji u dětí dostane nedostatečně umytýma rukama. Nemoc ruka – noha – ústa se přenáší rychle, zejména v létě a na podzim a v dětských kolektivech může vyvolat malou epidemii. Postihuje i dospělé. Onemocnění si snadno spletete s jinými chorobami s vyrážkou, na začátku s chřipkou.

Příznaky nemoci ruka – noha – ústa

Po propuknutí onemocnění má dítě horečku, je slabé, malátné, mrzuté. Může to vypadat jako chřipka. Pár dní poté se mu na a v ústech objeví vyrážky, pro které dítěti nechutná jíst. Později vyrážky projdou i na ruce a nohy. Hojný výsyp na rukou a nohou může způsobit až slezení nehtů. V těžších případech se může přidružit i zánět mozkových blan.

Léčba nemoci ruka – noha – ústa

Nemoc ruka – noha – ústa zvládnete s dítětem za týden až deset dní. Na svědění zabírají antihistaminika, horečku nad 38 °C zmírníte léky proti teplotě. Dbejte, aby nemocné dítě pilo dost tekutin, protože hrozí dehydratace. Zvyšte mu příjem vitaminů, vařte mu lehkou, kašovitou stravu a nevystavujte ho sluníčku.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

S nemocným dítětem nevycházejte z domu, nemoc je snadno přenosná. Připravte se na týdenní až 10denní ošetřování člena rodiny.

Prevence nemoci ruka – noha – ústa

Prevencí této nemoci je důkladná hygiena rukou po použití toalety, příchodu zvenčí, před jídlem a před přípravou jídla, po přebalování miminka. Děti s příznaky choroby držte mimo kolektiv.

Spalničky

Spalničky jsou závažným dětským onemocněním, které může přejít do zápalu plic, průdušek, centrálního nervového systému a v závažných případech může skončit smrtí. Mimořádně nakažlivý virus se přenáší kašlem a kýcháním, ale i při mluvení.

Příznaky spalniček

Spalničky probíhají ve dvou fázích. Osm až jedenáct dní po nakažení se u dítěte objeví příznaky jako při chřipce či jiném běžném virovém onemocnění – je malátné, neklidné, bolí ho bříško, má horečku. Přidruží se rýma a štěkavý kašel a v ústech vyskočí bílo-červené skvrny, tvořící až povlak. Oči slzí. O tři–čtyři dny teplota klesne. Po klesnutí teploty se v druhém stadiu objeví vyrážka za ušima, na obličeji, na krku a postupně na těle a teplota opět stoupne. Klesat začne, když vyrážky dosáhnou chodidla. Symptomy se pomalu ztrácejí a kůže se loupe.

Léčba spalniček

Léčba spalniček spočívá v klidu na lůžku a při světloplachosti v tmavé místnosti. Člověk, který překonal spalničky, je vůči nim už imunní. Proti spalničkám je možné očkování.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

Teprve když odezní všechny příznaky spalniček, můžete dítě poslat zpět do školy nebo školky.

Prevence spalniček

Prevencí spalniček je očkování a přeočkování dětí. Neočkované děti by se měly vyhýbat nemocným se spalničkami.

Plané neštovice

Vysoce nakažlivé onemocnění planých neštovic způsobuje lidský herpetický virus. Nejvíce postihuje předškoláky a mladší školáky. Čím později člověk plané neštovice dostane, tím větší komplikace hrozí. Hlavně u těhotných žen jsou plané neštovice nebezpečné dvojnásobně – pro matku i pro vývoj dítěte. Po překonání planých neštovic zůstává v těle neaktivní virus, který se ale může probrat a projevit jako pásový opar.

Příznaky planých neštovic

Zhruba po dvou týdnech od nakažení se při zvýšené teplotě na těle, obličeji a ve vlasech objeví malé červené flíčky, které se mění na vodnaté svědící puchýře. Ty praskají a tvoří se stroupky. Celý proces jedné vyrážky trvá do čtyř dnů a krusty odpadnou za jeden až tři týdny. Pupínků může být až pět set.

Léčba planých neštovic

Plané neštovice speciální léčbu nepotřebují. Zatímco má dítě teplotu, udržíte ho na lůžku, ale pak se mu už ležet nebude chtít. Mělo by však mít klidový režim. Důležité je, aby dost pilo, a také mělo dostatek vitaminů. Stravu upravte na bezmasou a nedráždivou, tedy málo soli, pepře.
První dva dny dítě nekoupejte, pak pouze krátká koupel v trošce hypermanganu, řepíku, heřmánku, bazalce a následná sprcha bez mýdla. Při utírání dávejte pozor, abyste krusty neodloupli, zůstaly by po nich jizvy. Proti svědění si v lékárně vyžádejte účinný prostředek, i když podle nejnovějších metod se vyrážky nedoporučuje natírat ničím.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

Protože plané neštovice jsou vysoce nakažlivé, dítě musí být po celou dobu trvání nemoci izolované doma. Podle průběhu neštovic se bude léčit dva až tři týdny. Zpět do školky či školy může jít až po doporučení lékařem.

Prevence planých neštovic

Před planými neštovicemi se můžete bránit očkováním. Kdo už plané neštovice překonal, je vůči nim imunní.

Šestá nemoc

Šestou nemoc nebo-li roseolu dostanou nejčastěji děti mezi 6. měsícem a 2. rokem života. Vyvolává ji herpetický virus, přenáší se kapénkovou cestou, takže stačí kýchnutí nebo slabé zakašlání. Zpravidla se šestá nemoc vyskytuje na jaře.

Příznaky šesté nemoci

Asi deset dní od nakažení dostane dítě náhle horečku, která může trvat tři dny až týden. Když klesne, na trupu se objeví vyrážka a odtud se rozšiřuje na celé tělo. Po zatlačení vyrážka zbledne. Dítě může mít zvětšené lymfatické uzliny i kašel.

Léčba šesté nemoci

Léky na roseolu, tedy šestou nemoc, neexistují. V léčbě šesté nemoci se zaměřte na snižování vysoké horečky léky, zábaly, vlažnou sprchou a na pravidelné pití tekutin, abyste předešli dehydrataci.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

Po návratu teploty do normálu, zmizení všech vyrážek a případného kašle.

Prevence šesté nemoci

Šesté nemoci se dítě může vyhnout tak, že se nebude kontaktovat s nemocnými dětmi.

Spála

Spálu způsobují bakterie, které jsou schopny měsíce přežívat na předmětech. Častěji se však spála přenáší kapénkovou infekcí.

Vyrážka signalizuje nemoc: Poznejte příznaky včas!

Příznaky spály

Asi tři dny po nakažení může mít dítě příznaky jako při angíně. Bolí ho hrdlo, má oteklý hltan a mandle. Tyto příznaky ale mohou chybět, pokud se spála dostala do organismu přes kůži, a ne dýchacími cestami. Lymfatické uzliny jsou bolestivé a zvětšené, v ústech naběhnou afty a na jazyku se vytvoří bílý povlak. Po pár dnech povlak zmizí, na jazyku se objeví malé pupínky a změní barvu na malinovou. Nesvědivé vyrážky se začnou objevovat na krku a hrudníku, podbřišku, vnitřní straně stehen, v podpaží. Kůže se může oloupat.

Léčba spály

Bakteriální infekci vyléčí antibiotika. Spolu s nimi podávejte dětem probiotika. Horečku snižujte léky proti teplotě. Dítě potřebuje ležet a hodně pít. Po skončení léčby je vhodné provést vyšetření moči, zda bakterií nenapadly i močové cesty.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

Po vyléčení se ze spály, resp. po dobrání antibiotik by mělo dítě ještě týden zůstat doma, kvůli důkladně rekonvalescenci.

Prevence spály

Prevencí spály je nekontaktování se s nemocnými, vlastní nádobí, dodržování hygienických zásad.

Jaké nemoci hrozí dětem z pískoviště?

Pátá nemoc

Vyrážkou na kůži se projevuje i pátá choroba. Způsobuje ji virus, nebezpečný zejména pro těhotné ženy a lidi s oslabenou imunitou. Zatímco předešlé onemocnění napadají zejména mladší děti, pátá nemoc se nevyhýbá ani 15letým teenagerům.

Příznaky páté nemoci

Příznaky páté nemoci se mohou objevit až tři týdny po nakažení. Nemocný je nakažlivý ještě dříve, než se příznaky objeví. Ty u dětí v málo a u dospělých ve více případech zahrnují slabost, bolesti kloubů, teplotu, ale spolehlivým příznakem páté nemoci je vyrážka. Projevuje se zejména u dětí do 10 let a to nejprve červenou skvrnou na tváři, odkud se šíří na tělo. Přibližně po 5–10 dnech začne vyrážka mizet. Jakmile se vyrážka objeví, dítě již není infekční.

Léčba páté nemoci

Pátá nemoc se léčí jako jiné virové onemocnění. Nemocný potřebuje ležet, pít dostatek tekutin, jíst lehkou stravu. Horečku snižujte léky.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

Dítě přestává roznášet virus, když se objeví první vyrážky. Mezi děti však může jít až poté, co vyrážka zmizí.

Prevence páté nemoci

Riziko nakažení se pátou nemocí se snižuje dodržováním hygienických zásad.

Posilte dětskou imunitu přirozeně

Zdroj: wikipedia.sk, wikipedia.org, detskechoroby.rodinka.sk, solen.sk, kidshealth.org, primar.sme.sk, choredieta.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek