Tipy a rady Využijte je naplno: 11 TOP olejů do vaší kuchyně

S oleji se na trhu roztrhl pytel. Mnohé hospodyňky stále vytrvale používají slunečnicový na smažení a olivový do salátů. Je to škoda, protože i další druhy olejů si zaslouží pozornost. Jejich chuťové vlastnosti dokáží fantasticky podtrhnout výslednou chuť jídla. Vyplatí se je alespoň zkusit!

Studený na studené
Oleje bychom zjednodušeně mohli rozdělit na rafinované a panenské, tedy za studena lisované. Rafinované se zpracovávají při vysokých teplotách a vakuu. Při rafinaci se z nich odstraní i část výživově cenných látek.

Za studena lisované, tedy panenské oleje se zpracovávají při nízkých teplotách, což zajišťuje, že všechny cenné živiny zůstanou zachovány. Tyto oleje jsou i chuťově výraznější. Za studena lisované oleje používejte do studené kuchyně.

Bod zakouření
Při výběru oleje na tepelné zpracování je důležité znát jeho bod zakouření. To je teplota, při které se olej začíná rozkládat a kouřit. Přepálený olej je zdraví škodlivý, proto na smažení používejte vždy nový. Do fritéz používejte speciálně upravený fritovací olej.

Bod zakouření nejčastěji používaných olejů na smažení:

Slunečnicový olej rafinovaný - 220 °C

Řepkový olej - 190 - 230 °C

Panenský olivový olej - 200 °C

Kokosový olej rafinovaný - 230 °C

Pro zdraví i krásu
Oleje obsahují mastné kyseliny, které si organizmus nedokáže vytvořit sám. Také pomáhají při zpracování vitamínu A, D, E. Mnoho druhů olejů má blahodárné účinky na pokožku, vlasy a nehty, takže jsou skvělé jako pleťové či vlasové masky.

Tip pro krásu: Pokud se po koupeli natíráte olejem, dělejte tak, dokud je pokožka ještě vlhká. Olej vlhkost v kůži "uzamkne" a pleť je krásně hydratovaná.

Řepkový olej
Lidé si často o řepkovém oleji myslí, že není zdravý, protože si ho spojují se smaženým jídlem. Je sice pravda, že má vlastnosti vhodné na smažení, to nikdo nepopírá, ale zároveň není až tak špatný. Můžete jej použít na grilování, smažení a pečení. Vzhledem k tomu, že má neutrální chuť, kuchaři ho příliš nedoporučují na opékání a do salátových dresinků.

Panenský olivový olej
Na olivový olej dnes přísahají všichni milovníci zdravé výživy, vychvaluje ho dokonce i takový striktní expert jako Igor Bukovský, něco na něm tedy být musí. Používejte ho na opékání a na hojné zalévání salátů. Pozor si dejte na smažení, kde ho raději nahraďte nějakým jiným olejem.

Kokosový olej
Kokosový olej se v posledních letech tváří jako zázrak, ale není tomu zcela tak. Co se týče jeho používání v kuchyni, nemusíte s ním zas až tak velkoryse plýtvat, protože je asi stejně zdravý jako obyčejné máslo, obsahuje vysoký podíl nasycených tuků. Ale používejte jej na pečení, tam je skvělý. Jeho krémová a mastná textura z něj dělají veganskou alternativu másla. Kromě toho si jím můžete natírat i suchou pokožku či ztvrdlé paty.

Avokádový olej
Avokádový olej je novým kokosovým olejem, ať žije král! Fanatici do zdravého životního stylu na něj nedají dopustit, protože neobsahuje tolik nasycených tuků jako kokosový. Má neutrální chuť, ale je i dražší. Můžete na něm smažit bez obav.

Sezamový olej
Vysoce aromatický olej, který vašemu jídlu dodá takovou chuť, že ho stačí jen málo. Pokud máte alergii na arašídy, toto je skvělá alternativa arašídového oleje. Používejte jej na restování a nepřidávejte ho do jídel, kterým určitě nesvědčí sezamová chuť.

Ořechové oleje: Makadamový, mandlový, pekanový
Olej z vlašských ořechů, lískových ořechů, makadamový, mandlový nebo pekanový olej? Tyto neobvyklé oleje jsou bohaté na fosfor, neobsahují sodík ani draslík. Jsou plné chutě s menším množstvím nasycených tuků. Obecně jsou vhodné na pečení, salátové dresinky či postříkání již hotového jídla. Vašemu menu dodají extra chuť, mnohokrát silnější a atraktivnější než jsou různé ochucené octy či majonéza.

Mandlový použijte na výrobu dezertů či restování kousků mandlí do koláčů. Olej z lískových oříšků je drahý na výrobu, prodává se proto v malých lahvích a vyjímá se dobře v salátových zálivkách nebo v koláčích s příchutí lískových ořechů. Makadamový a pekanový olej najdete v obchodech jen výjimečně, je to spíše exotický produkt. Přidejte je do koláčů či dodejte vašemu menu neobvyklý dotek exotiky. Stejně použijte i olej z vlašských ořechů, kupte si  však raději jen malé množství a skladujte jej na tmavém a chladném místě, aby vám vydržel déle.

Kukuřičný olej
Kukuřičný olej se považuje za poměrně zdravou alternativu pro nízký obsah nasycených tuků. Kromě vaření nachází své široké využití i v kosmetickém průmyslu. Používejte jej na poctivé smažení.

Slunečnicový olej
V našich končinách je slunečnicový olej milovaným favoritem, kdo by doma neměl alespoň litrovou láhev? Používáme ho na běžně vaření, smažení a pečení. Pokud si však koupíte kvalitní a za studena lisovaný slunečnicový olej, můžete ho klidně uplatnit i ve studené kuchyni.

Sójový olej
Sójový olej obsahuje nejvíce lecitinu ze všech olejů, což je dobrá zpráva. Lecitin totiž může mít pozitivní účinky na snížení cholesterolu a příznivý efekt na činnost mozku. Díky své chuti se výborně hodí k syrové stravě, je také vítaným pomocníkem při výrobě chutných salátů. Nedoporučuje se však na tepelnou úpravu. Když už, tak raději v kombinaci s vodou - například při dušení. Osvědčil se i v boji se suchou a popraskanou kůží nebo při masáži.

Dýňový olej
Dýňový olej je lisovaný za studena, je vhodný do studené kuchyně jako součást salátů, zálivek či omáček. Tepelnou úpravou by se jeho účinky znehodnotily. Používá se i v kosmetice, například v boji s lupy, vypadáváním vlasů, suchou pokožkou a suchými rty.

Arganový olej
Vzácnému arganovému oleji se připisují přímo magické účinky. Jeho potravinářskou verzi přidejte do salátů, krémů, omáček či polévek. Ale spíše se ve velkém využívá v kosmetickém průmyslu, kde má prý omlazující účinky na pleť, vlasy, nehty. Můžete si z něj vyrobit pleťovou masku, kondicionér, podklad pod make-up, zjemněte s ním ztvrdlou pokožku, použijte jej po opalování či jako pomocníka při masáži. Marocké zlato je multifunkční.

Vytisknout stránku
Sdílet článek