Děti Batole Z andílka vztekloun: Jak zvládnout období vzdoru?

Mezi 2. – 5. rokem života se u dítěte začíná formovat jeho vlastní já. Dítě si začíná více uvědomovat, že má potřeby, přání a zároveň více vnímá i příkazy a zákazy rodičů. Začíná prosazovat svou vlastní osobnost, hledá rovnováhu při sebeovládání a učí se pracovat se svými emocemi. Vzhledem k nedovyvinuté nervové soustavě toto období doprovází vztek a vzdor. Od svého dítěte začnete slýchat věty typu: “Já sám; Já chci; Já nechci.”

Jak používat systém odměn u vašeho dítěte

Dítě vyžaduje více kontaktu

Období vzdoru je psychicky náročné období i pro samotné děti a jsou pro ně důležité projevy lásky rodičů. Můžete zpozorovat i zvýšenou potřebu mazlení, tulení a v noci mohou některé děti vyžadovat i spaní v posteli rodičů. Takové chování střídají záchvaty pláče, vzteku a odmlouvání.

Co zhoršuje projevy období vzdoru?

Do určité míry má na projevy období vzdoru vliv několik faktorů. Na straně rodičů jde o projevování hněvu doma. Pokud je v rodině běžné, že se rodiče často rozčilují a hněvají, dítě napodobuje chování rodičů. Důležité je pravidelně dítě objímat, mazlit se s ním a dávat mu najevo lásku a podporu. Těsný kontakt může zmírnit projevy vzdoru dítěte a rodičům pomáhá zvládat dětské záchvaty s větší trpělivostí a porozuměním.
Pokud je dítě unavené, záchvaty mohou být intenzivnější a hůře se dítě uklidňuje. Také v některých konkrétních situacích je riziko vzniku záchvatu pravděpodobnější. Když se dítě snaží něco udělat samo a rodič se mu snaží pomoci, může to dítě rozčílit. Jestliže nebere rodič své dítě vážně a ignoruje jeho slova pocity, dítě si to začíná uvědomovat a v těch chvílích také hrozí záchvat vzteku.

Vzdor je chování charakteristické pro tento věk.
Neberte ho osobně.

Základem je vyrovnaný rodič

Dítě se učí nápodobou. Pozoruje, co a jak děláte, jakým způsobem řešíte konflikty, jak se cítíte. Takže myslete na svou vlastní pohodu. Je to cesta, jak mít i dítě v pohodě.

Pracujte na vztahu s dítětem již od začátku

Nečekejte, až se dostaví období vzdoru, ale pracujte na vašem vztahu a pochopení dítěte již předtím. Berte v úvahu dětské pocity, snažte se dítěte naslouchat a vysvětlovat mu, proč něco děláte, proč musíte něco zakázat apod.

Proč jsou pohádky před spaním tak důležité?

Dítě to nedělá schválně

Pokud už dojde k záchvatu, než začnete jednat, nadechněte se a uvědomte si, že dítě to nedělá naschvál. Dítě není v této vypjaté situaci schopné ovládat své emoce a hněv. Proto ho netrestejte, a naopak mu nabídněte pochopení a vaši náruč. Vysvětlete mu, že má samozřejmě právo na svůj názor a pocity, ale že teď to prostě musí být tak či onak a vysvětlete proč.

Nechte dítě prožít emoce

Než se dítě dostane do afektu, můžete zkusit situaci obrátit v humor a odvést dětskou pozornost. Pomoci vám může oblíbená básnička nebo písnička, kterou má dítě rádo.

Jak pomoci dítěti rozvíjet smysl pro humor

Jestliže se dítě již dostalo do afektu a nic nepomáhá, nechte dítě, aby prožilo všechny negativní emoce, které záchvat provázejí. Zbytečně se nerozčilujte a buďte v tu chvíli jen dítěti k dispozici, než se uklidní. Pokud tušíte, že teprve hrozí záchvat vzteku, může pomoci, že odejdete z místnosti.

Uzavřete záchvat v klidu

Až záchvat pomine, můžete zkusit s dítětem probrat, co se stalo. Nikdy dítě fyzicky netrestejte, nekřičte na něj a v situaci se zbytečně nepitvejte. Řekněte si, co záchvat způsobilo a proč tak dítě reagovalo. Poté už se k incidentu nevracejte a už ho nerozebírejte.

Toto období přejde

První puberta u vašeho dítěte nebude trvat věčně. Pokud se naučíte, jak s dítětem pracovat a dokážete vychytat chvíle, kdy hrozí záchvat hněvu, odezní období vzdoru klidněji. Pomozte dítěti pochopit jeho emoce a pracovat s jeho pocity.

Výchova předškoláka s otevřenou myslí 

Zdroj: nevychova.cz, modrykonik.cz, azrodina.cz, ona.idnes.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek