Děti Batole Za cucání palce dítě nekárejte: Jaké triky fungují?

Palec do pusy si některá miminka strkají již ve vašem bříšku kolem 15. týdne těhotenství. V tomto období má cucání palečku velmi užitečnou funkci a miminko si tak trénuje sací reflex. To pak pomáhá ke správnému prvnímu přisátí k matčině prsu a bezproblémovému kojení. Stejně tak má tento trénink v děloze vliv na správný rozvoj řeči. Jestliže ale tento zvyk přetrvá do pozdějšího věku dítěte, ztrácí svoji užitečnou funkci.

Těhotenství týden po týdnu: Co se děje ve vašem těle?

Proč si děti cucají palec?

Tři čtvrtiny kojenců si cucá palec během prvního roku života. Cucat palec si začnou ve chvíli, když se nudí, jsou unavené nebo naštvané. Často cucání palce doprovází ještě nějaký jiný zvyk – žmoulání přikrývky, kroucení pramínku vlasů nebo například držení ouška. Cucání palce ale nemusí znamenat, že má dítě nějaké emociální problémy. Sání je jedním z přirozených reflexů dětí a kojenci mají od narození přirozenou potřebu sát.

12 podob miminka: Toto vše dokáže za jediný rok!

Kdy je cucání palce už problém?

Lékaři varují, že dlouhodobé cucání palce může narušit růst čelistí, zubů a motoriku jazyka, což poté vede ke špatné výslovnosti a tedy logopedickým problémům. U čtyřiceti procent dětí, které přijdou za zubařem kvůli ortodontickým problémům, je na vině právě cucání palce.  Lehké případy lze řešit rovnátky, v ostatních případech není srovnání zdeformované čelisti jednoduchá záležitost. Někdy je nutné přistoupit až k operaci.

Lékaři radí, že do 4 let věku dítěte si nemusíte s cucáním palce dělat starosti. Pokud nezaznamenáte problémy v oblasti vývoje řeči vašeho dítěte, není důvod k obavám. Naopak byste měli zbystřit v případě, že je vaší ratolesti víc jak 5 let a začínají růst druhé zoubky. V takovém případě již hrozí zmíněné ortodontické deformace. Dalšími varovnými signály jsou mozoly na palci od cucání, řečové poruchy nebo zubní problémy.

Nejlepší tipy pro prořezávání zoubků

Jak cucání palce odnaučit?

V prvním kroku je vhodné vypozorovat, v jakých situacích si váš drobeček strká palec do pusy a cucá ho. Klidně si zapisujte pokaždé poznámky. Odnaučení cucání palce je totiž velmi individuální a vždy je klíčové odstranit spouštěče cucání. Takže pokud si dítě cucá palec z nudy, v inkriminované chvíli se ho pokuste zabavit nějakou hrou, hračkou třeba v podobě maňáska na ruku nebo jakkoliv jinak odvést jeho pozornost. V případě, že si cucá palec v noci, pořídit se dá plastový chránič na palec.

Nesnažte se dítě strašit zdeformovaným chrupem, kárat ho za cucání palce nebo ho jinak stresovat. Problém by to mohlo naopak zhoršit. Nejlépe v podobných situacích funguje pozitivní motivace. Vždy, když si dítě palec nebude cucat, pochvalte ho nebo mu dejte malou odměnu.

Účinným a častým řešením je nahrazení palce šidítkem, tedy dudlíkem. Ačkoliv dudlík není obecně vítán, v tomto případě může pomoci. Anatomicky tvarovaný dudlík je méně škodlivý než palec. Odnaučování od cucání dudlíku je pak proti cucání palce jednodušší záležitostí.

Potřebuje moje dítě dudlík?

Další pomůckou v odnaučování je speciální hořký lak na nehty, který seženete v lékárnách. Má z úkol dítěti znepříjemnit jeho zlozvyk a při cucání se uvolní hořká chuť přípravku. Tento lak také zabírá k odstranění zlozvyku kousání nehtů, který se projevuje spíše u starších dětí.

Odnaučujte bez stresu

Ať už se do boje s cucáním palce pustíte jakkoliv, mějte na paměti, že byste měli být dítěti oporou a jeho spojenci. Zapomeňte na zákazy, příkazy nebo tresty. Klidná a pohodová atmosféra doma často sama o sobě dokáže zázraky.

Zdroj: womanonly.cz, motherclub.cz, zdraviakrasa.cz, maminka.cz, babycenter.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek