Děti Dětské zdraví Za ekzémem a rýmou může být potravinová alergie

Naučte se rozpoznat alergickou reakci a bude tak moci svému dítěti správně pomoci v případě, že u něj objevíte příznaky. V případě, že už u vašeho dítěte byla zjištěna potravinová alergie, je důležité vědět:

 • Jak sestavit dítěti vyvážený jídelníček bez alergenů
 • Jak zasáhnout v případě, že přeci jen dojde k alergické reakci

Jak vznikne alergie na určitou potravinu?

Jako potravinová alergie se označuje stav, kdy tělo reaguje na určitou potravinu tak, jako by to byla škodlivá látka. Imunitní systém (který bojuje proti infekcím a chorobám) se začne bránit a vytvářet protilátky, které mají zničit alergen, látku v potravě, která vyvolává alergii.

Pokud alergická osoba přijde do kontaktu s danou potravinou tak, že se jí dotkne, sní ji nebo vdechne její částice, tělo uvolní chemikálie - včetně histaminu, aby se ochránilo. Tyto chemické látky vyvolávají alergické příznaky, která mohou ovlivnit dýchací soustavu, trávicí trakt, kůži nebo kardiovaskulární systém. Příznaky mohou zahrnovat výtok z nosu, svědění kůže, lechtání na jazyku, rtech nebo v krku, otoky, bolesti břicha nebo kýchání.

Lidé si často pletou potravinovou alergii s potravinovou intolerancí, protože oba problémy mají podobné symptomy. Příznaky potravinové intolerance mohou zahrnovat ještě říhání, poruchy trávení, plynatost, průjem, bolesti hlavy, slabost, únava. U intolerance ale nehraje roli imunitní systém, může být způsobena neschopností strávit určité látky, jako je laktóza - může být nepříjemná, ale jen zřídka nebezpečná.

Běžné alergeny

Vaše dítě může být alergické na jakoukoliv potravinu. Ale těchto 8 alergenů způsobuje alergické reakce u 90% dětí, které mají nějakou potravinovou alergii:

 • Mléko
 • Vajíčka
 • Arašídy
 • Sója
 • Pšenice
 • Ořechy (vlašské nebo kešu)
 • Ryby
 • Měkkýší (např. krevety)

Obecně lze říci, že děti z potravinové alergie vyrostou. Z těch, které jsou alergické na mléko, se jich asi 80% alergie zbaví. Dvě třetiny dětí, které nemohou vajíčka a 80% těch s alergií na sóju a pšenici, ty se alergie zbaví dřív, než jim bude 5 let. U ostatních potravinových alergií už to není tak jednoduché..

Jak poznám potravinovou alergii?

Příznaky alergie se mohou u každého velmi lišit. U některých mají relativně hladký průběh a zasáhnou jen část těla - jako například kopřivka na kůži. Jiné příznaky mohou být velmi agresivní a zasáhnou více částí těla najednou. Reakce se může dostavit během pár minut nebo i po několika hodinách, co se člověk dostal do kontaktu s potravinou.

Potravinová alergie může zasáhnout 4 části těla:

Kůži: Svědivá červená vyrážka (kopřivka), ekzém, červené fleky na tváři a otoky, svědění a natékání rtů, jazyka

Trávicí soustavu: Bolesti břicha, nevolnost, zvracení nebo průjem

Dýchací soustavu: Rýma nebo naopak ucpaný nos, kýchání, kašel, dýchavičnost, popadání dechu

Kardiovaskulátní systém: Závratě a mdloby

Závažné alergické reakce, která zasáhne celé tělo, se říká anafylaktický šok. Dítě začne sípat, oteče mu jazyk, hrdlo a celý obličej. Na kůži se mu objeví červené skvrny, které svědí. Dítě je bledé, potí se, je mu na zvracení a tep je velmi těžko hmatatelný. Pokud nedojde k včasné reakci, hrozí až smrt. Pokud tedy tyto příznaky zaznamenáte, volejte okamžitě 155 nebo 112. Než přijede sanitka, je nutné dodržet zásady první pomoci - uložit dítě do stabilizované polohy na bok, aby se v případě zvracení nezadusilo zvratky. Pokud by dítě upadlo do bezvědomí, přichází na řadu umělé dýchání a masáž srdce. Pokud jste se vy a vaše dítě s takovou reakcí již setkali, zřejmě budete mít od lékaře autoinjektor s adrenalinem. Ten by měl zabránit rozvoji anafylaktického šoku.

Potvrzení alergie

Pokud máte podezření, že vaši nejmenší mají potravinovou alergii, kontaktujte lékaře. Doktor od vás bude potřebovat znát několik informací:

 • Jaké jsou symptomy u vašeho dítěte
 • Jak často se symptomy objevují
 • Jak dlouho od požití dané potraviny trvá, než se objeví symptomy
 • Jestli má někdo z rodiny alergii nebo ekzém či astma

Lékař pak bude hledat ještě další důvody, které by mohly popsané symptomy způsobovat. Pokud se tedy bude zdát, že dítě má po napití se mléka průjem, lékař prověří, zda se nejedná spíše o laktózovou intoleranci. Celiakie, tedy nesnášenlivost lepku, může mít velmi podobné příznaky jako potravinová alergie. Pokud bude mít lékař podezření na potravinovou alergii, provedou se imunologické testy na kůži nebo z krve.

U kojenců se k určení diagnózy používá tzv. eliminační dieta. Jestliže se u vaše miminka objevily příznaky alergie, lékař doporučí mamince 2 - 3 týdenní dietu a vynechání určitých potravin ze stravy.

Když se potravinová alergie potvrdí, jedinou spolehlivou radou je vyřadit danou potravinu z jídelníčku. Léky se podávají až v případě, že z nějakého důvodu dítě alergen sní a projeví se alergická reakce. Poté dáte dítěti tzv. antihistaminika, které utlumí příznaky.

Život s alergií

Alergie znamená určitá omezení v jídle. Je nutné vždy pečlivě sledovat složení potravin a pokrmů. Pokud dítě nastupuje do školky či školy, domluvte se, zda si bude nosit vlastní jídlo nebo zda vám školní kuchyně vyjde vstříc. V takovém případě si raději připravte podrobný seznam potravin, které vaše dítě nemůže. Instrukce dejte raději i učitelkám a instruujte je, jak postupovat v případě, že dojde k alergické reakci. Začátky diety jsou těžší, ale postupně si vy i dítě zvyknete.

Zdroj: kidshealth.org, bez-alergie.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek