Zdravý životní styl Zdraví Za jarní depresi může málo hormonů štěstí

Místo chuti do života se potýkáte s nedostatkem energie, výkyvy nálad, nechutenstvím a nezájmem pustit se do čehokoliv? Příčiny nejsou jen psychosomatické a psychologické, své hraje paradoxně i příroda. Jarní alergie s sebou přinášejí po dlouhých měsících klidu problémy s dýcháním, očima a vyčerpáním. Trpí tělo, ale i psychika.

Na vině jsou hormony

Jarní únava není výmluvou líných lidí. Jde o přirozený jev, který souvisí se změnou počasí a oslabenou imunitou. Tělu chybí hormon štěstí serotonin, který způsobuje dobrou náladu a tělesnou pohodu. Náhlé zlepšení počasí paradoxně zvyšuje pocit únavy, malátnost, neopatrnost a často i depresi. Projevy jarní deprese přetrvávají 4 až 6 týdnů. Dobrou zprávou ale je, že se s nimi dá úspěšně bojovat.

Hrozí i vám?

Únava a deprese v jarním období postihují hlavně ženy. Zbystřit byste měli i tehdy, pokud se často potýkáte s infekcemi, spíte méně než 6 hodin denně, ovocezeleninu jíte minimálně a jakákoliv sportovní aktivita je vám cizí. Přirozeným spouštěčem je i stres, přepracovanost ale i zlozvyky, jakými jsou kouření a pití alkoholu. Ale to už asi víte, že?

Nakopněte se zevnitř

V tomto období nepodceňujte odpočinek a změřte se na správný poměr mezi fyzickou aktivitou a relaxem. Nejen ženy, které jsou ohroženy nejvíc, potřebují nakopnout zevnitř. Tělu je potřeba dodat chybějící dávku vitamínů, minerálů a látek, které napraví činnost hormonů. Vitamíny skupiny B, C a E působí antioxidačně a zároveň posilují odolnost organismu vůči stresu. Upravte životosprávu a věnujte víc času sobě a svým pocitům.

Slunce a pohyb

Jarní únava a deprese je odpovědí na dlouhou zimu. Naordinujte si pořádnou dávku slunce a světla. Každý den buďte alespoň chvilku na čerstvém vzduchu, čerpejte energii ze slunečních paprsků a těšte se z maličkostí. Jaro je přece obdobím, kdy se všechno probouzí k životu. Stejný postoj zaujměte i vy. Nezapomeňte na pohyb, který povzbudí krevní oběh, odbourá stres a zlou náladu. Během procházek v přírodě provětráte hlavu a zlepšíte svoji kondici.

Vytisknout stránku
Sdílet článek