Zázračné recepty prvorepublikových hospodyněk: Z čeho všeho lze vyrobit dobrý čaj?

V dnešní uspěchané době jsme zvyklí na to, že si většinu jídel a nápojů můžeme připravit za pár chvilek. Většina zalévacích a instantních produktů ale není z hlediska zdravé stravy moc optimální, proto se i dnes začíná mnoho z nás uchylovat zpět k poctivým receptům.

Lidé během meziválečného období žili velmi hospodárně. Dbali na to, aby se vše, co jsou třeba mnozí z nás dnes schopni vyhodit, zužitkovalo. Kupříkladu i takové slupky od jablek či bylinky.

Čaj z jablečných slupek

Oblíbeným nápojem, který vyráběla nejedna šetrná hospodyňka, byl čaj z jablečných slupek. Pokud zbyly po pečení či vaření, nechaly se asi dvacet minut vařit. Vzniklý výluh se dochutil medem, cukrem, skořicí nebo hřebíčkem.

Meduňkový čaj

Meduňka je celkem nenáročná bylinka, které se daří téměř všude. Čaj z ní připravovaný byl za první republiky oblíbený zejména kvůli tomu, že rostlinka pozitivně působí na nespavost, srdeční arytmii a zabírá na střevní a žaludeční neurózy. A jak si jej můžete udělat? Dvě až tři lžičky meduňky přelijte půl litrem vroucí vody a nechte asi patnáct minut louhovat.

Pečený čaj

Nápojem, který hospodyně připravovaly do zásoby, byl i pečený čaj ze směsi ovoce, který dlouho vydržel a připravoval se tak do zásoby na horší časy. Směs plodů lze přizpůsobit chuti či dostupnosti, ale vyráběl se zejména z hrušek, jablek, popřípadě i ostružin. Ovoce se nakrájelo na malé kostičky a kladlo se na pekáč. Přidala se k němu celá skořice, badyán, hřebíček, cukr a trochu rumu. Vše se vložilo do trouby a peklo asi na 180 °C po dobu 45 minut. Horkou směsí se plnily čisté sklenice, které se následně zavíčkovaly a nechaly se 4-5 hodin stát dnem vzhůru. Lžíce směsi se poté dala do hrníčku či sklenice a zalila se vroucí vodou.

Za prvorepublikové éry se hospodyňky snažily šetřit. Čaje vyráběly ze zbytků, nebo suroviny pro jejich výrobu určené pekly a zavařovaly, aby jim dlouho vydržely. (Profimedia.cz)

Tento článek z naší historie je součástí akce 100leté recepty, se kterou můžete oslavit společně s Tesco výročí vzniku Československa. Soutěžte se svými tradičními rodinnými recepty a vyhrajte každý týden poukázky na nákup v obchodech Tesco. Více o soutěži naleznete na https://itesco.cz/hello/100-lete-recepty/.

Vytisknout stránku
Sdílet článek