Děti Dětské zdraví Zdravotní potíže miminek

Novorozenecká žloutenka

Žlutavé zbarvení kůže (nebo očního bělma) je způsobeno pigmentem zvaným bilirubin, který vzniká při normálním rozpadu červených krvinek. Játra novorozence jsou často příliš nevyzrálá na to, aby si poradila s bilirubinem, takže mohou být dva až tři dny po porodu postižena žloutenkou. Ačkoli žloutenka obvykle do dvou týdnů sama ustoupí, jsou předčasně narozená miminka náchylnější k novorozenecké žloutence. V některých případech může být novorozenecká žloutenka závažná.

Co dělat

Pokud se žloutenka objeví do 24 hodin po porodu nebo trvá déle než 14 dní, bude vaše dítě potřebovat vyšetření, zda má v pořádku játra.

Horečka

Pokud se zdá, že vaše dítě není ve své kůži, změřte mu teplotu – oblíbené jsou ušní teploměry, ale lze použít i digitální teploměr pro měření v podpaží. Obvyklá tělesná teplota miminka (naměřená v podpaží) je 36,4 °C, avšak infekce způsobí horečku – teplotu nad 37,5 °C. Národní zdravotní služba NHS doporučuje na svém webu kontaktovat pediatra, pokud je miminko mladší tří měsíců a má horečku 38 °C a vyšší, je-li ve věku tří až šesti měsíců a má horečku 39 °C a vyšší nebo pokud má kromě zvýšené teploty i další příznaky nemoci.

Co dělat

Zajeďte s ním k lékaři, protože je často nemožné bez lékařského vyšetření určit, co dítěti je. Nedávejte miminkům mladším tří měsíců ibuprofen ani paracetamol, pokud to nedoporučí lékař. Nicméně můžete mu pomoci se zchladit tím, že mu svlečete nadbytečné oblečení a budete mu častěji dávat napít mateřského mléka, kojenecké výživy nebo vychladlé převařené vody, aby jste je udrželi hydratované.

Kolika

Kolika často přichází ve dvou týdnech věku a může trvat tři měsíce. Typické je, že dítě každý večer pláče, často delší dobu, a může přitahovat nožičky směrem k bříšku jakoby v bolestech. Ačkoli je kolika rozšířená, její příčina je neznámá. Může to být extrémní verze normálního pláče nebo to může být něco, k čemu dochází při vývoji střev dítěte.

Co dělat

Snáze se to řekne, než učiní, avšak pokuste se si takový pláč nebrat příliš k srdci. Zeptejte se na radu vašeho zdravotního dozoru, který může doporučit následující trik: položte si dítě obličejem dolů na svoji paži a druhou rukou mu masírujte zádíčka. Pomoci mohou i kapky proti kolice pro kojence.

Zánět hrtanu

Zánět hrtanu se projevuje ostrým, štěkavým kašlem, často v doprovodu hlasitého dýchání a chrapotu. Ačkoli se častěji vyskytuje ve věku nad tři měsíce, může se objevit kdykoli. Obvyklou příčinou je virus, ale může jej vyvolat i bakteriální infekce.

Co dělat

Pokud si myslíte, že vaše dítě trpí zánětem hrtanu, okamžitě vyhledejte lékaře. Pokud se objeví dušení, zavolejte záchrannou službu a zajeďte rovnou na urgentní příjem.

Reflux

Jícen miminek nemá úplně vyvinutý dolní svěrač, takže mléko a žaludeční kyselina mohou během krmení nebo po něm stoupat zpátky vzhůru (známé jako „ublinkávání“). Při  refluxu může mít vaše dítě bolesti při krmení nebo může prudce zvracet (mnohem více než při běžném „ublinkávání“). Příznaky se nemusí nutně objevit hned po narození, ale téměř vždy se situace zlepšuje, jak se žaludek dítěte vyvíjí.

Co dělat

Během krmení a minimálně půl hodiny po něm držte dítě ve vzpřímené poloze. Pokud to nepomáhá, vyhledejte lékaře, který může předepsat léčivo na zmírnění příznaků. Nebo jsou občas předepisovány léky na snížení množství žaludeční kyseliny.

Nachlazení

Nachlazení je způsobeno celou řadou různých virů a u miminek a malých dětí bývají velmi častá. Jejich drobné nosní dírky se snadno ucpou, což pak komplikuje krmení a dýchání.

Co dělat

Ponechte dítěti na stravu dostatek času. Jemně mu utírejte nos – bavlněná látka je měkčí než papírové ubrousky. Solné kapky mohou uvolnit ucpaný nos, avšak ne všichni lékaři je doporučují. Pokud je miminko podrážděné nebo mu není dobře, má horečku nebo odmítá stravu, navštivte s ním lékaře, aby vyloučil komplikace – upozorňujeme, že malé miminko se může velmi rychle dehydratovat.

Plenková vyrážka

Při kontaktu pokožky dítěte v plenkách s močí a výkaly může dojít k podráždění pokožky a naběhnutí růžových nebo červených pupínků či skvrn.

Co dělat

Zkuste zadeček dítěte očistit pouze vodou a bavlněnou látkou, protože ubrousky mohou podráždění zhoršit. Každý den se pokuste miminku dopřát určitý čas bez plenky a před nasazením plenky použijte ochranný krém. Pokud vyrážka přetrvává a malé červené pupínky se objevují i mimo hlavní oblast, vyhledejte pediatra, protože by se mohlo jednat o moučnivku.

Moučnivka

Kvasinka je kvasinková infekce, která může způsobovat moučnivku v plenkové oblasti, kde je vlhko a teplo, a také v ústech. Můžete si povšimnout plenkové vyrážky, která se nezlepšuje nebo v ní jsou bílé či zarudlé pupínky. V ústech, může moučnivka způsobit bílý povlak nebo podrážděný, zarudlý jazyk. Pro vaše dítě také může být bolestivé krmení.

Co dělat

Na moučnivku v plenkové oblasti pomůže volně prodejný krém proti plísním, avšak nejdříve se poraďte se svou pečovatelkou nebo s pediatrem, aby se potvrdila diagnóza. Trpí-li vaše miminko moučnivkou v ústech, váš lékař vám na to předepíše určitý lék.

Zácpa

U miminek, obzvlášť těch kojených, je normální, že kolísají mezi častým a velmi občasným vyprazdňováním. Barva jejich kakání je také proměnlivá v závislosti na tom, co jíte. Dítě se zácpou má suchou, tvrdou stolici připomínající králičí bobky; děti krmené umělou kojeneckou výživou jsou k zácpě náchylnější.

Co dělat

Není nutné se znepokojovat, pokud dítěti není špatně, příliš nepláče nebo neodmítá jídlo. Na posuzování příznaků u svého dítěte máte určitý instinkt, naučte se proto sama sobě důvěřovat, máte-li podezření, že dítěti není dobře. Pokud příznaky přetrvávají, poraďte se s lékařem.

Snáze se to řekne, než učiní, avšak pokuste se si pláč nebrat příliš k srdci.

Vytisknout stránku
Sdílet článek