Děti Batole Zubní péče začíná u dětí před příchodem prvního zoubku

Všichni dospělí potvrdí, že mít dobré zuby znamená mít o hodně lehčí život. Pomyslete na bolavé hodiny v křesle zubního lékaře, obrovské sumy, které platíme za bělící sezení a závistivé pohledy, které vrháme na ostatní s běloskvoucím se a rovným chrupem.

Odborníci však tvrdí, že zdraví zubů našich dětí dokážeme do velké míry jako rodiče ovlivňovat správnou péčí. Ta začíná už u o dásních našich miminek již předtím, než se první zoubky vůbec objeví. Proto je vhodné je pečlivě čistit a připravit se na jejich první „obyvatele“. Samozřejmě ani tam povinné čištění a návštěvy odborníků nekončí, ale naopak začínají. Pojďme se podívat na to, jak se tedy správně starat o chrup svých miláčků a zabezpečit jim tak šťastné a spokojené zoubky po celý život.      

Jak se vyvíjí dětské zoubky

Dětské zuby se vyvíjí hodně individuálně. Každé dítě se narodí se setem dvaceti zoubků ukrytých v dásních. Obecně platí, že první zoubky začínají být vidět od 6. měsíce věku dítěte, avšak u některých dětí je najdete už i ve třetím měsíci života. Existují i případy, ve kterých se děti už s jedním či dvěma prořezanými zoubky narodí. Na druhou stranu je však zcela v pořádku, pokud vašemu miminku začnou růst první perličky přes dásně až po dovršení jednoho roku. Všech 20 zubů by se mělo dítěti prořezat před dovršením tří let. 

Podle tohoto obrázku uvidíte, kdy se které zoubky u dětí objevují. Není to však pravidlem!

První prořezané zoubky jsou většinou přední spodní řezáky, za nimi následují vrchní řezáky a jako poslední se objevují stoličky. Je však dost možné, že u každého dítěte se pořadí bude jevit individuálně.

Když růst zoubků bolí

Mnoho maminek si stěžuje na těžké období prořezávání zubů. Děti mohou v tomto období projevovat větší nespokojenost než obvykle, více cumlat hračky, své ruce, dudlíky a jiné předměty, mít častější stolici. Tyto nepříjemnosti však nemusí způsobovat pouze růst zubů, ale také obyčejná nemoc. Pokud si nejste jisti, vždy se raději obraťte na svého pediatra.

Jak proti příznakům bojovat?

  • Jemně masírujte dásně vašeho miminka čistým prstem
  • Věnujte dítěti něco, do čeho může kousat, třeba chladný prstenec, specializované „kousadlo“ nebo hrkátka.
  • Vyhledávejte jídla, která vyžadují minimum kousání.

Nejlepší tipy pro prořezávání zoubků najdete jenom u nás.

O dásně pečujeme jakoby na nich už byly zoubky

Ještě než se zoubky objeví, péče o dásně je poměrně jednoduchá. Dvakrát za den si namočte žínku na umývání tváře, jemnou dětskou houbu nebo jemné vatové tampony navlhčené ve vodě a jemně s nimi dásně přetřete tam a zpátky.

V podobné péči pokračujeme i když se dětské zoubky již objeví. Na místech, kde ještě zoubky nejsou, dásně vlhkou žínkou očistíme jako předtím. Hadřík si pak ovineme kolem prstu a zub očistíme zepředu i zezadu nejlépe dvakrát denně (ráno a před spaním). Pokud to vašem miminku nevadí, můžete použít i jemný malý kartáček. Když Vám to jinak neodporučí lékař, do 18 měsíců věku dítěte používáme k čištění pouze vodu, žádnou zubní pastu.  

Jak čistit dětské zuby krok po kroku

  • Usaďte nebo postavte se do polohy, ve které v zrcadle budete vidět na zoubky svého dítěte a kde se oba budete cítit pohodlně.
  • Ukažte miminku, že si může svou hlavu o vás opřít a jemně ho chytněte za bradu.
  • S citem mu otevřete ústa a omývejte mu zoubky jemnými krouživými pohyby.
  • Poté dítěti nadzdvihněte ret a umyjte i přední části zoubků pohybem stahování.
  • Nezapomeňte kartáčkem umývat také dásně.

Jak by měla vypadat strava vašeho dítěte, která podporuje zdravé zoubky? Zjistěte to s námi!

Zubní péče začíná u dětí před příchodem prvního zoubku

Prvního zubního lékaře navštivte během prvního roku života

Najít kvalitního zubního lékaře dnes není snadné. Dejte na doporučení nebo se obraťte na svého vlastního zubního lékaře, se kterým jste spokojeni. První návštěvu zubaře byste s dítětem měli absolvovat v prvním roce jeho života. Čím dříve se děťátko seznámí s prostředím a navykne si na pana doktora nebo paní doktorku, tím lepší budou jeho návyky v pozdějším životě. Lékař vám navíc dá ty nejlepší rady, jak udržovat chrup svého dítěte v dobrém stavu a jak nejlépe zabráníte tvorbě zubního kazu. Vytvořte si z návštěvy zubaře příjemný zvyk a uvidíte, že vaše dítě ho bude brát jako příjemnou součást života. 

Zdroje: www.firstvisitfirsttooth.ca, www.raisingchildren.net.au

Vytisknout stránku
Sdílet článek