Děti Novorozenec Zvládněte přebalování holčiček i kluků levou zadní

Přebalování je něco, čeho se většina nových matek a otců trochu obává. Představa uklízení hovínek po malém kroutícím se dítěti, zatímco sundáváte špinavou plenu a nasazujete zpátky čistou, se může zdát zcela nemožná. Dobrou zprávou je, že novorozenecké hovínko až tak strašně nesmrdí a než se dítě začne pohybovat (a jeho hovínka více zesmrádnou), půjde vám to snadno a rychle.

Mám používat dětské ubrousky?

U novorozence je důležité, abyste vše dělali co nejjednodušeji. V prvních týdnech je nejlepší teplá voda a vata.

Pokud chcete ubrousky používat, prvních pár týdnů vydržte, protože dětská pokožka je velmi choulostivá a určitě nechcete, aby se dostavila nějaká alergie. Když začínáte přecházet na ubrousky, je nejlepší použít ty neparfémované a bez alkoholu.

Jak mám očistit zadeček holčičky?

Když přebalujete malou holčičku, utírejte ji zepředu dozadu, abyste zabránili rozšíření infekce od zadečku směrem k vaginální oblasti.

Jak mám očistit zadeček chlapečka?

U chlapečků je opravdu důležité, abyste se dostali do všech malých záhybů a zákoutí. Nebojte se ho chytnout za penis nebo varlata, abyste je dali stranou a mohli se ujistit, že je vše čisté. Pokud potřebujete očistit chlapcův penis, nikdy byste neměli předkožku stahovat násilím. Dělejte to vždy opatrně.

Kterým směrem by měl chlapcův penis ukazovat, když mu nasazuji plenku?

Další věcí, kterou si musíte zapamatovat, když přebalujete malého chlapečka, je, že když mu nasazujete plenku, jeho penis by měl vždy ukazovat dolů směrem k šesté hodině. Pokud ukazuje nahoru směrem ke dvanácté hodině, bude také čůrat nahoru – ven z plenky a po svém oblečení. Když bude jeho penis ukazovat směrem ke třetí nebo deváté hodině, může se stát podobná věc.

Záhyby a zákoutí

Přesvědčte se, že jsou všechny oblasti čisté, zejména záhyby na dětských nožičkách. Dítěti nadzvedněte zadeček, abyste zkontrolovali, jestli se náhodou něco nedostalo ven z plenky.

Musím používat krém do plen?

Někteří lidé věří, že používání ochranných krémů může pomoct předejít plenkové dermatitidě. Pokud ochranný krém používáte, používejte jedině takový, který neobsahuje konzervační přípravky nebo přidané látky a je neparfemovaný. Stačí pouze tenká vrstva.

Jak to mám udělat, aby na mě chlapeček nečůral, když mu měním plenku?

Další věcí, na kterou si musíte dát pozor, je, že všechny děti rády čůrají, když jim sundáte plenku. Malým holčičkám moč prostě vyteče na přebalovací stůl, ale chlapečci čůrají do vzduchu, což znamená, že můžete být trochu mokří. Nicméně vám obvykle nejprve dá malé varování, protože se mu pindík postaví do pozoru. Někdy k tomu ale dojde i bez varování, a proto je dobré mít po ruce mušelínovou utěrku nebo něco jiného, čím se můžete ochránit.

K zapamatování:

  • Holčičky utírejte zepředu dozadu.
  • Nestahujte chlapečkům předkožku násilím.
  • Vždy překontrolujte, zda má dítě záda opravdu čistá.
Vytisknout stránku
Sdílet článek