Posvícenské koláče podle babičky
Autor
Růžena T.
Prštné
Hlasujte pro tradiční recepty, které si podle vás zaslouží zvítězit.
0
Autorův příběh
Dodnes pečeme lahodné koláčky naší babičky.
Ingredience
1 kg polohrubé mouky
250 ml plnotučného mléka
250 g másla
200 g cukru krupice
3 žloutky
2 vejce
rumu
1 sáček vanilkového cukru
droždí
soli
Náplň tvarohová
250 g měkkého tvarohu
1 žloutek
100 g cukru krupice
vanilková esence
Maková
300 g mletý mák
50 ml mléka
4 cl rumu
vanilkový cukr
100 g cukru krupice
Povidlová
švestková nebo jablečná povidla
Autorův příběh
Dodnes pečeme lahodné koláčky naší babičky.
Postup přípravy
1
Ze lžíce cukru, mléka, kostky droždí a malé špetky soli připravte kvásek. Nechte ho důkladně vzejít.
2
Rozehřejte máslo. Prosijte mouku a přidejte k ní do mísy cukr. Udělejte důlek, do kterého přidejte žloutky, jedno celé vejce, rum, vanilkový cukr, rozpuštěné máslo a kvásek.
3
Vypracujte těsto. Nejlépe v robotu, protože tato fáze je velmi důležitá, je základ celého pečení koláčů. Kdo nepropracuje těsto důkladně, nikdy nebude mít koláče nadýchané.
4
Těsto nechte odpočinout. Posypte ho moukou a zakryjte čistou utěrkou. Zhruba po půl hodině do těsta píchněte několikrát prsty. Opadne, a tak ho nechte znovu nakynout, dokud nebude zase nadzvedávat utěrku.
5
Dobu kynutí těsta věnujte na přípravu náplní. Tvarohová: Všechny ingredience důkladně smíchejte. Na tvarohovou náplň se nejlépe hodí rozinky namočené v rumu. Maková: Mák umelte a nařeďte horkým mlékem a rumem. Na makové náplni se nejlépe vyjímají mandle.
6
Z těsta vždy uřízněte kus, z něhož vyválejte váleček. Nejlépe to půjde na lehce pomoučněném válu. Hada pak nakrájejte na menší kousky, zhruba o velikosti dva a půl centimetru. Dlaněmi z nich vyválejte kuličky, které rovnejte na plech a nechte si mezi nimi dostatečné rozestupy.
7
Nechte ještě asi 10 minut kynout na plechu, pak teprve rozmáčkněte střed, třeba větší skleničkou. Koláčky pak naplňte. Povidly a mákem snadno budete plnit lžičkou, tvarohovou náplň je lepší aplikovat cukrářským sáčkem. Navrch koláčky ozdobte. Okraje koláčků potírejte rozšlehaným vejcem.
8
Koláčky pečte asi 15 minut na 150 až 180 oC. Nechte je na plechu vychladnout, Při servírování je pocukrujte moučkovým cukrem.
Vytisknout tuto stránku
Sdílet tento recept

Prohlédněte si letáky a katalogy

Tesco Leták - aktuální týden

Více informací  InformacePlatí pro hypermarket a obchodní domy.
Letáková nabídka platí v hypermarketech a obchodních domech od 17. 7. od 8:00 do 23. 7. 2019 dle otevíracích dob jednotlivých obchodních jednotek nebo do vyprodání zásob, s výjimkou odlišné platnosti na vybraných stranách. Uvedené ceny jsou v českých korunách. V letáku jsou použity ilustrační fotografie. Za případné tiskové chyby se omlouváme. Tesco Stores ČR, a. s., Vršovická 1527/68 b, Praha 10. ID. č. 2019/21_5k.
Údaje o platnosti
Údaje o platnosti
1 / 8

Recepty podle Vaší chuti

A jéje! Žádné výsledky Prosím, změňte kategorii.
2 3 4