Recepty Dezerty Posvícenské koláče podle babičky

Ingredience

1 kg polohrubé mouky

250 ml plnotučného mléka

250 g másla

200 g cukru krupice

3 žloutky

2 vejce

rumu

1 sáček vanilkového cukru

droždí

soli

Náplň tvarohová

250 g měkkého tvarohu

1 žloutek

100 g cukru krupice

vanilková esence

Maková

300 g mletý mák

50 ml mléka

4 cl rumu

vanilkový cukr

100 g cukru krupice

Povidlová

švestková nebo jablečná povidla

Postup přípravy

1

Ze lžíce cukru, mléka, kostky droždí a malé špetky soli připravte kvásek. Nechte ho důkladně vzejít.

2

Rozehřejte máslo. Prosijte mouku a přidejte k ní do mísy cukr. Udělejte důlek, do kterého přidejte žloutky, jedno celé vejce, rum, vanilkový cukr, rozpuštěné máslo a kvásek.

3

Vypracujte těsto. Nejlépe v robotu, protože tato fáze je velmi důležitá, je základ celého pečení koláčů. Kdo nepropracuje těsto důkladně, nikdy nebude mít koláče nadýchané.

4

Těsto nechte odpočinout. Posypte ho moukou a zakryjte čistou utěrkou. Zhruba po půl hodině do těsta píchněte několikrát prsty. Opadne, a tak ho nechte znovu nakynout, dokud nebude zase nadzvedávat utěrku.

5

Dobu kynutí těsta věnujte na přípravu náplní. Tvarohová: Všechny ingredience důkladně smíchejte. Na tvarohovou náplň se nejlépe hodí rozinky namočené v rumu. Maková: Mák umelte a nařeďte horkým mlékem a rumem. Na makové náplni se nejlépe vyjímají mandle.

6

Z těsta vždy uřízněte kus, z něhož vyválejte váleček. Nejlépe to půjde na lehce pomoučněném válu. Hada pak nakrájejte na menší kousky, zhruba o velikosti dva a půl centimetru. Dlaněmi z nich vyválejte kuličky, které rovnejte na plech a nechte si mezi nimi dostatečné rozestupy.

7

Nechte ještě asi 10 minut kynout na plechu, pak teprve rozmáčkněte střed, třeba větší skleničkou. Koláčky pak naplňte. Povidly a mákem snadno budete plnit lžičkou, tvarohovou náplň je lepší aplikovat cukrářským sáčkem. Navrch koláčky ozdobte. Okraje koláčků potírejte rozšlehaným vejcem.

8

Koláčky pečte asi 15 minut na 150 až 180 oC. Nechte je na plechu vychladnout, Při servírování je pocukrujte moučkovým cukrem.

Vytisknout tuto stránku
Sdílet tento recept

Prohlédněte si letáky a katalogy


Tesco Leták - aktuální týden

Více informací  InformacePlatí pro hypermarket a obchodní domy.
Letáková nabídka platí v hypermarketech a obchodních domech od 27. 5. od 8:00 do 2. 6. 2020 dle otevíracích dob jednotlivých obchodních jednotek nebo do vyprodání zásob, s výjimkou odlišné platnosti na vybraných stranách. Uvedené ceny jsou v českých korunách. V letáku jsou použity ilustrační fotografie. Za případné tiskové chyby se omlouváme. Tesco Stores ČR, a. s., Vršovická 1527/68 b, Praha 10. ID. č. 2020/13_5k.
Údaje o platnosti
Údaje o platnosti
1 / 8