Recepty Předkrmy Studené Pomazánka z červené čočky a mrkve

Ingredience

4 mrkve (omyté a nakrájené na 5 cm kousky)
1 lžička kari (koření)
½ hrnku červené čočky (neuvařené, důkladně propláchnuté)
2 hrnky vody
¼ hrnku vlašských ořechů (kousky)
¼ hrnku čerstvého koriandru
2 lžíce tahini
2 lžičky citronové šťávy
1 stroužek česneku
¾ lžičky mletého koriandru
¾ lžičky mořské soli (plus na ochucení mrkve)
½ lžičky kmínu
¼ lžičky kajenského pepře
mletý černý pepř
petrželka (nasekaná)
dýňová semínka (na ozdobu)
olivový olej

Popis

„Díky jedinečnému složení této pomazánky můžeme mít nejen lahodnou, ale i velmi zdravou svačinku. A protože obsahuje hodně vlákniny, kvalitních rostlinných bílkovin a tuků, také skvěle zasytí,“ chválí pomazánku odbornice na zdravé stravování Zuzana Pavelková Šafářová.„Mrkev je známá svými blahodárnými účinky na imunitní systém, neboť je zdrojem silných antioxidantů jako jsou selen, vitamin A, B, C, D, E, K a betakaroteny. Díky zdraví prospěšným rostlinným tukům, obsažených ve vlašských ořechách, se mohou všechny tyto vitamíny rozpustné v tucích v organismu plně využít. Kari koření obsahuje kurkumu, která je blahodárná pro naše srdce, mozek a klouby. Pomáhá bojovat proti artritidě i Alzheimerově nemoci. Čočka, stejně jako ostatní luštěniny, by se dala označit za superpotravinu. Je oblíbená u vegetariánů, neboť je velmi bohatá na bílkoviny, ale i komplexní sacharidy, vlákninu a mikroživiny (vápník, fosfor, železo, vitamíny A, B, C, E a kyselina listová). Neobsahuje žádný tuk, skvěle zasytí a dodá potřebnou energii.“

Postup přípravy

1

Předehřejeme troubu na 200 °C. Vyložíme velký plech pečicím papírem.

2

Mrkev dáme na plech, pokapeme 1 lžičkou olivového oleje, posypeme ji kari kořením a ochutíme mořskou solí a černým pepřem.

3

Mrkev pečeme v troubě po dobu 25 až 30 minut nebo do doby, než získá zlatavě hnědou barvu a půjde propíchnout vidličkou. V polovině pečení ji otočíme.

4

Mezitím smícháme čočku s vodou a ve středně velké pánvi zahřejeme na vysokou teplotu. Až začne voda vařit, snížíme teplotu a necháme čočku vřít bez poklice po dobu asi 10 až 15 minut, dokud nezměkne. Občas promícháme.

5

Do pánve dáme ořechy a na střední teplotu je po dobu 5 až 7 minut pražíme. Občas protočíme pánev, aby se nespálily. Po dohotovení necháme odstát stranou.

6

Do kuchyňského robota dáme pečenou mrkev, lžičku olivového oleje, uvařenou čočku, listy koriandru, tahini, šťávu z citronu, česnek, mletý koriandr, ¾ lžičky mořské soli, kmín a kajenský i černý pepř. Zpracujeme po dobu 1 až 2 minut, dokud není směs hotová.

7

Přidáme opražené ořechy a 15krát pulzujeme, abychom vše promíchali dohromady. Chceme zachovat určitou strukturu a aby byly vidět malé kousky ořechů. Ochutnáme a případně dochutíme pomocí soli a černého pepře.

8

Pomazánku přemístíme do mísy a ozdobíme pomocí lístků koriandru, petrželky a semínek dýně, pokud chceme. Podáváme s čerstvým chlebem.

9

Tip: Místo mrkve můžeme použít dýni Hokkaido.

10

"Díky jedinečnému složení této pomazánky můžeme mít nejen lahodnou, ale i velmi zdravou svačinku. A protože obsahuje hodně vlákniny, kvalitních rostlinných bílkovin a tuků, také skvěle zasytí. Mrkev je známá svými blahodárnými účinky na imunitní systém, neboť je zdrojem silných antioxidantů jako jsou selen, vitamin A, B, C, D, E, K a betakaroteny. Díky zdraví prospěšným rostlinným tukům, obsažených ve vlašských ořechách, se mohou všechny tyto vitamíny rozpustné v tucích v organismu plně využít. Kari koření obsahuje kurkumu, která je blahodárná pro naše srdce, mozek a klouby. Pomáhá bojovat proti artritidě i Alzheimerově nemoci. Čočka, stejně jako ostatní luštěniny, by se dala označit za superpotravinu. Je oblíbená u vegetariánů, neboť je velmi bohatá na bílkoviny, ale i komplexní sacharidy, vlákninu a mikroživiny (vápník, fosfor, železo, vitamíny A, B, C, E a kyselina listová). Neobsahuje žádný tuk, skvěle zasytí a dodá potřebnou energii," doporučuje naše nutriční expertka Zuzana Pavelková Šafářová.

Vytisknout tuto stránku
Sdílet tento recept

Prohlédněte si letáky a katalogy


Tesco Leták - aktuální týden

Více informací  InformacePlatí pro hypermarket a obchodní domy.
Letáková nabídka platí v hypermarketech a obchodních domech od 14. 10. od 8:00 do 20. 10. 2020 dle otevíracích dob jednotlivých obchodních jednotek nebo do vyprodání zásob, s výjimkou odlišné platnosti na vybraných stranách. Uvedené ceny jsou v českých korunách. V letáku jsou použity ilustrační fotografie. Za případné tiskové chyby se omlouváme. Tesco Stores ČR, a. s., Vršovická 1527/68 b, Praha 10. ID. č. 2020/33_5k.
Údaje o platnosti
Údaje o platnosti
1 / 8