Recepty Hlavní jídla Zimní salát z ječných krup se zelím a slaninou
Ingredience
200 g ječné kroupy
2 kyselého zelí (hrste)
200 g slaniny
1 lžíce oleje
1 lžíce kmínu
2 lžíce majoránky
sůl, pepř
Popis

„Ječné kroupy jsou levnou a přitom velmi zdravou potravinou. Dnes jsou bohužel málo používané, v dávných dobách tvořily základ jídelníčku. Zdraví prospějí zvláště v zimním období, kdy tělo zahřejí a dodají celou řadu vitamínů a minerálů, které by jinak mohly chybět. Právem jim lze přisoudit protizánětlivý účinek, pravidelnou konzumací dokážete lépe zvládat stres, dále posilní vaše vlasy a nehty. Dokonce regenerují játra, tedy orgán, který je v dnešní době velmi přetěžovaný a podporují správnou peristaltiku. Pokud si na kroupy jako takové netroufnete, lze je vařit společně s rýží. Kombinace s kvašeným zelím je z nutričního pohledu skvělá, fermentované potraviny bychom do jídelníčku měli zařazovat denně. Kmín považujeme za běžné koření a používáme k dochucení pokrmů, má ale výjimečné vlastnosti. Pomáhá trávení a zabraňuje nadýmání, v tomto případě zejména po konzumaci zelí. Vyznačuje se také antibakteriálními a protirakovinnými účinky, neboť má schopnost zabraňovat vzniku pozměněných střevních buněk, které by mohly vést k závažnému onemocnění.
Slanina samozřejmě dodá jídlu šmrnc. Pozor – zvláště pražením vznikají velmi rychle potencionálně karcinogenní látky, pražená slanina je v tomto případě jedna z nejrizikovějších potravin. Zvažte, zda je nutné ji tam vůbec dávat a pokud ano, zda ji tepelně upravovat. Právě v těch černých přepražených kouscích se nachází nejvíce rizikových látek,“ důrazně upozorňuje odbornice na zdravé stravování Zuzana Pavelková Šafářová. „Vypraženou slaninu opravdu nedoporučuju.“

Postup přípravy
1
Uvaříme ječné kroupy ve slané vodě a scedíme, stejně jako to děláme u těstovin. Nevaříme je úplně doměkka, nejzdravější jsou al dente.
2
V pánvi zahřejeme lžíci oleje, přidáme zelí a kmín a chvíli restujeme.
3
Když zelí změkne, přidáme uvařené kroupy, černý pepř a hodně majoránky. Můžeme přidat i trochu česneku.
4
Na jiné pánvi osmahneme nakrájenou slaninu.
5
Až bude slanina pěkně orestovaná, přidáme ji ke kroupám a zelí.
Vytisknout tuto stránku
Sdílet tento recept

Prohlédněte si letáky a katalogy

1 / 8

Recepty podle Vaší chuti

A jéje! Žádné výsledky Prosím, změňte kategorii.
2 3 4