Recepty Hlavní jídla Zimní salát z ječných krup se zelím a slaninou

Ingredience

200 g krup (ječných)
2 hrsti kysaného zelí
200 g anglické slaniny
1 lžíce slunečnicového oleje
1 lžíce kmínu
2 lžíce majoránky
mletý černý pepř
sůl

Popis

„Ječné kroupy jsou levnou a přitom velmi zdravou potravinou. Dnes jsou bohužel málo používané, v dávných dobách tvořily základ jídelníčku. Zdraví prospějí zvláště v zimním období, kdy tělo zahřejí a dodají celou řadu vitamínů a minerálů, které by jinak mohly chybět. Právem jim lze přisoudit protizánětlivý účinek, pravidelnou konzumací dokážete lépe zvládat stres, dále posilní vaše vlasy a nehty. Dokonce regenerují játra, tedy orgán, který je v dnešní době velmi přetěžovaný a podporují správnou peristaltiku. Pokud si na kroupy jako takové netroufnete, lze je vařit společně s rýží. Kombinace s kvašeným zelím je z nutričního pohledu skvělá, fermentované potraviny bychom do jídelníčku měli zařazovat denně. Kmín považujeme za běžné koření a používáme k dochucení pokrmů, má ale výjimečné vlastnosti. Pomáhá trávení a zabraňuje nadýmání, v tomto případě zejména po konzumaci zelí. Vyznačuje se také antibakteriálními a protirakovinnými účinky, neboť má schopnost zabraňovat vzniku pozměněných střevních buněk, které by mohly vést k závažnému onemocnění.
Slanina samozřejmě dodá jídlu šmrnc. Pozor – zvláště pražením vznikají velmi rychle potencionálně karcinogenní látky, pražená slanina je v tomto případě jedna z nejrizikovějších potravin. Zvažte, zda je nutné ji tam vůbec dávat a pokud ano, zda ji tepelně upravovat. Právě v těch černých přepražených kouscích se nachází nejvíce rizikových látek,“ důrazně upozorňuje odbornice na zdravé stravování Zuzana Pavelková Šafářová. „Vypraženou slaninu opravdu nedoporučuju.“

Postup přípravy

1

Uvaříme ječné kroupy ve slané vodě a scedíme, stejně jako to děláme u těstovin. Nevaříme je úplně doměkka, nejzdravější jsou al dente.

2

V pánvi zahřejeme lžíci oleje, přidáme zelí a kmín a chvíli restujeme.

3

Když zelí změkne, přidáme uvařené kroupy, černý pepř a hodně majoránky. Můžeme přidat i trochu česneku.

4

Na jiné pánvi osmahneme nakrájenou slaninu.

5

Až bude slanina pěkně orestovaná, přidáme ji ke kroupám a zelí.

Vytisknout tuto stránku
Sdílet tento recept

Prohlédněte si letáky a katalogy


Tesco leták - aktuální týden

Více informací  InformacePlatí pro hypermarket a obchodní domy.
Letáková nabídka platí v hypermarketech od 2. 12. od 8:00 do 8. 12. 2020 dle otevíracích dob jednotlivých obchodních jednotek nebo do vyprodání zásob, s výjimkou odlišné platnosti na vybraných stranách. Uvedené ceny jsou v českých korunách. V letáku jsou použity ilustrační fotografie. Za případné tiskové chyby se omlouváme. Tesco Stores ČR, a. s., Vršovická 1527/68 b, Praha 10. ID. č. 2020/40_5k.
Údaje o platnosti
Údaje o platnosti
Tesco katalog Gift

Více informací  InformacePlatí pro hypermarket a obchodní domy.
Katalogová nabídka platí v hypermarketech od 1. 12. od 8:00 do 24. 12. 2020 dle otevíracích dob jednotlivých obchodních jednotek nebo do vyprodání zásob, s výjimkou odlišné platnosti na vybraných stranách. Uvedené ceny jsou v českých korunách. V letáku jsou použity ilustrační fotografie. Za případné tiskové chyby se omlouváme. Tesco Stores ČR, a. s., Vršovická 1527/68 b, Praha 10. ID. č. 2020/40X_5k.
Údaje o platnosti
Údaje o platnosti
1 / 8