Vánoční dekorace 2019: Vyzkoušejte naše tipy, se kterými nazdobíte dům i zahradu za 1 den
Vánoční dekorace 2019: Vyzkoušejte naše tipy, se kterými nazdobíte dům i zahradu za 1 den

Vánoční dekorace 2019: Vyzkoušejte naše tipy, se kterými nazdobíte dům i zahradu za 1 den

Stačí, aby Sinatra zanotoval „Let It Snow“, zavoněla borovice nebo zacinkaly rolničky, a spoustě z nás se rozlije úsměv po tváři. Chcete, aby sváteční atmosféra zútulnila i váš domov? Poradíme vám, jak ho letos vyzdobit.

Nepřehlédněte

Trendy roku 2019
Svíticí koule dělají radost celoročně
Vánoční stromečky – druhy
Tvoření vánočních dekorací s dětmi
Sváteční dekorace v různých koutech světa
→ Jak vyzdobit prostor před domem

Trendy roku 2019? Vánoční dekorace se ponesou v duchu jednoduchosti

Před pár lety to byla fialová, loni bílá nebo duhová. Letos můžeme pozorovat v oblasti vánočních trendů hned několik různých směrů. Žádné dramatické změny ale nečekejte. Všechny motivy spojuje myšlenka minimalismu a přirozené krásy.

Pokud tedy chcete, aby byl váš interiér v souladu s posledními trendy, nepoužívejte příliš mnoho barev, materiálů a stylů. Přeplácaným dekoracím, které překypují odstíny, leskem a třpytkami, už odzvonilo. Co je naopak v kurzu?

Kromě bílé a šedé barvy jsou letos trendy také jemné odstíny modré, růžové, meruňkové nebo zelené.

 1. Pastelové odstíny – Fialková, blankytně modrá, šedá nebo pistáciová. Základní barevné schéma pak můžete doplnit několika prvky v barvě stříbrné. Pokud si zvolíte tuto cestu, můžete vánoční výzdobu krásně podtrhnout ještě vonnými svíčkami ve stejném odstínu.
 2. Přírodní motivy – In jsou také zemité tóny. Stromeček můžete nazdobit jen perníčky, sušeným ovocem a mašlemi. Na dárky pak použijte obyčejný hnědý papír, který převážete motouzem, přidáte smrkovou větvičku nebo jmelí, vločku vystřiženou z papíru a máte hotovo.
 3. Tradiční kombinace zelené, červené a zlaté – Nesmrtelná je také hřejivá kombinace v odstínech zelené, červené a zlaté. Pokud je váš interiér laděný spíše do chladnějších barev, vsaďte na druhý osvědčený mix – modrou a stříbrnou.


pokračovat ve čtení

Svíticí koule dělají radost celoročně

Nejpopulárnější vánoční ozdobou jsou bezesporu vánoční koule. Pokud vás už klasické metalické nudí, pořiďte si je v trochu netradičnějším pojetí. Půvabné jsou například skleněné koule s umělým sněhem uvnitř. Jiné zase vypadají, jako byste je z poloviny namočili do čokolády. Hitem posledních let jsou také světelné řetězy s koulemi, které můžete dát jak na stromeček, tak i rozvěsit jinde po bytě.

Vánoční stromečky – živé, umělé, v květináči a další varianty

Stromeček k Vánocům neodmyslitelně patří. Jaký ale vybrat? Možností je hned několik. První z nich je živý vánoční stromeček z tzv. vánočních farem. Nezaostávají ale ani umělé vánoční stromečky, které jsou v posledních letech od těch pravých jen těžko k rozeznání. Krásně vypadají i dřevěné vánoční stromečky. Skvělou variantou je také živý vánoční stromeček v květináči. Vyčaruje vám tu pravou atmosféru, provoní byt a po Vánocích ho můžete s dětmi zasadit.


Živý, umělý, ten v květináči nebo úplně jiný? Kterému vánočnímu stromečku dáte letos přednost?

Pozor: Do lesa se pro vánoční stromeček nevydávejte. Hrozí vám tučná pokuta i to, že si domů odnesete stromek ošetřený chemickou látkou, která bude při pokojové teplotě silně zapáchat.

pokračovat ve čtení

Prohlédněte si více speciálních nabídek v našich letácích a katalozích

Prohlédněte si více speciálních nabídek v našich letácích a katalozích

Kdo by rád nenakupoval za výhodné ceny? Mějte přehled o našich nejnovějších nabídkách a nic vám neuteče. Prolistujte si aktuální letáky a katalogy.
Kdo by rád nenakupoval za výhodné ceny? Mějte přehled o našich nejnovějších nabídkách a nic vám neuteče. Prolistujte si aktuální letáky a katalogy.

Objevte nejčerstvější nabídky online

Objevte nejčerstvější nabídky online

Máte rádi slevy? Vyzkoušejte Tesco Online nákupy a vybírejte si z široké nabídky vašich oblíbených produktů. Nakupte si všechno včas a užijte si opravdu klidné Vánoce.
Máte rádi slevy? Vyzkoušejte Tesco Online nákupy a vybírejte si z široké nabídky vašich oblíbených produktů. Nakupte si všechno včas a užijte si opravdu klidné Vánoce.

Víte, jak nazdobit stromeček rychle a precizně?

Podle tradice by měl vánoční stromeček vydržet až do Tří králů. Pokud bude váš byt zkrášlovat živá jedle nebo smrček, můžete si dát s jejich nákupem a nazdobením načas. Jestliže ale máte stromeček umělý, můžete se do jeho zdobení klidně pustit už s příchodem adventu. Jak při tom postupovat?

 1. Zvolte správné místo: Umělý stromeček stačí postavit někam, kde nebude překážet. Živý dejte na světlé místo, dál od přímého slunce, topení i krbu. Ideální je, když ho umístíte do misky s vodou, vlhkým pískem, keramzitem nebo aranžovací hmotou. Vydrží vám tak déle svěží.
 2. Přidejte vánoční osvětlení: Obtočte kolem stromečku světelný řetěz tak, aby byla světýlka rovnoměrně rozmístěná. Až budete věšet ozdobičky, dávejte ty nejkrásnější blízko žároviček. Všechny lesklé, skleněné a kovové tak krásně vyniknou.
 3. Rozvěste ozdoby: Ty největší pověste do prostoru mezi jednotlivými patry a myslete přitom i na ty nejspodnější větve. K základně stromečku dávejte větší ozdoby, ke špičce pak umístěte ty nejmenší. Výzdobu rozvěšujte ze všech stran, aby byl stromeček stabilní.
 4. Na závěr umístěte řetězy a třásně: Nakonec přidejte ozdobné řetězy, třásně, živé květy, případně strom lehce poprašte sprejem s umělým sněhem.


TIP: Víte, že se vánoční stromek původně zavěšoval nad štědrovečerní stůl, a to špičkou dolů? Pokud máte doma málo prostoru nebo příliš temperamentní kočku, může to být řešení vhodné i pro váš interiér.

Tvoření vánočních dekorací s dětmi: Chvíle, které si budete pamatovat navždy

Připravovat vánoční atmosféru s dětmi má svoje nepopiratelné kouzlo. Domácí pohoda se ale může rychle změnit v rozmrzení při první rozbité ozdobě. Myslete na to, že dětské ruce jsou ještě trochu nešikovné, a pořiďte si domů tzv. nerozbitné ozdobičky. Jsou z tvrdšího materiálu, takže vydrží i nešetrné zacházení a pády.

Co vaše ratolesti přijmou s ještě větším nadšením, je společná výroba ozdob. Můžete tvořit princezny ze slámy, andělíčky z vaty, zdobit polevou perníčky nebo vystřihovat vločky z papíru a následně je polepit třpytkami. Zdobení stromečku si tak užijete hned dvakrát.

TIP: Udělejte s dětmi NEJ adventní kalendář – váš společný.


Společně s dětmi můžete vyrábět také vánoční pohlednice, adventní kalendáře nebo pomalovávat balicí papír.

Kakající polínko, pavučiny nebo seno – ve světě narazíte na různé sváteční dekorace

Ne všude je standardem ozdobený stromeček, jmelí nebo cukroví. Přečtěte si, co je součástí vánočních dekorací v některých částech světa.

 • Ukrajina – Na Ukrajině můžete často vidět vánoční stromečky ozdobené pavučinami, případně umělými pavouky. Tradice tu totiž praví, že pokud najdete ráno o Štědrém dni pavučinu, přinese vám to štěstí.

 • Španělsko – V Katalánsku nenosí dárky Ježíšek, ale vánoční strýček „Tío de Nadal“. Vypadá jako polínko na nožičkách s červenou čepičkou, o které se děti před Vánocemi starají. Když jsou na něj hodné a poctivě ho krmí, vytlačí ze sebe namísto bobků dárečky.

 • Havaj – Na Havaji mají také netradiční výzdobu, kterou byste v českých domácnostech hledali nejspíš marně. Na Vánoce si tu rodiny pořizují domů akvárium s ostencem běloskvrnným.

 • Řecko – Mnoho Řeků zkrášluje svá obydlí namísto vánočního stromečku malými loďkami. Přidají na ně vánoční světýlka a umístí je do okna či do zahrady.

 • Argentina – V Argentině můžete často vidět přede dveřmi domu seno a misku s vodou. To je pohoštění pro koně Magiho, který pak naděluje dárky dětem do bot.

Neomezujte se jen na interiér. Vánoční výzdoba patří i před dům

Až se pustíte do vánočního zdobení, nezapomeňte zkrášlit i okna, vchodové dveře nebo zahradu. Do oken můžete dát vánoční světýlka, na dveře věnec a v zahradě ozdobit řetězem třeba keř. Krásně také vypadají truhlíky s chvojím, ke kterému přidáte pár ozdobiček, lucerničku s LED svíčkou a jemně vše poprášíte umělým sněhem. K takovému vánočnímu tvoření můžete opět přizvat i děti.

V truhlících na oknech nebo pod stromečky u dveří se budou skvěle vyjímat také „falešné dárky“. Stačí jen zabalit prázdné krabičky a je to!

Něco skvělého pro inspiraci?

Určitě máte dost receptů a nápadů, ale inspirace není nikdy dost. Podívejte se na naše recepty a tipy a připravte si letos na Vánoce něco nového.
 • Recepty
 • Tipy
1 / 2

Mějte čerstvé nabídky každý týden