Jízdní, horská a dětská kola - Rady a Tipy | TESCO

Nenech se rozladit píchlou galuskou

NENECHTE SE ROZLADIT PÍCHLOU GALUSKOU

Co dělat v případě defektu?

Existují tři způsoby, jak zvládnout tyto sice nepříjemné, ale ne fatální situace:

Vrátit se z výletu domů

Samozřejmě, toto řešení lze použít pouze v případě, že se máte čím vrátit domů. Tedy jen dá-li se vrátit domů po svých nebo například veřejnou dopravou. Kolo musíte bohužel vézt vedle sebe. V tomto případě dávejte pozor na kola jako taková. Neměla by se příliš prohýbat pod tíhou rámu, což platí zvláště pak pro úzká kola s tenkými bočními stěnami. Přílišné zatížení kol může vést k jejich poškození. Nemáte-li v batohu náhradní duši nebo sadu se záplatami, můžete použít tuto metodu, ale jen velmi opatrně.

Výměna duše

Dobrý a rychlý způsob řešení, vyžaduje však určitou přípravu a výbavu. Za prvé, musíte mít k dispozici náhradní duši, která se hodí k vašemu kolu. Jak vybrat náhladní duši >. Za druhé, měli byste mít v batohu nebo v cyklistické brašně montážní páku, potřebné klíče a pumpičku pasující na váš ventilek. Před samotnou instalací nové duše nezapomeňte zkontrolovat pneumatiky, zda na nich neulpěly nějaké ostré předměty, jak vně, tak i uvnitř, a zda se na ráfku nevytvořily nějaké ostré hrany, které by mohly duši poškodit.

Záplatování duše

Jedná se sice o dočasné, ale velmi efektivní řešení. Budeme potřebovat pumpičku a lepicí sadu. Musíme postupovat podle pokynů na obalu lepicí sady. Místo propíchnutí či poškození duše najdete poměrně snadno pomocí sluchu (napumpujte duši, držte ji blízko u ucha a snažte se sluchem identifikovat zvuk unikajícího vzduchu) nebo použijte test vodou (ponořte duši do vody a hledejte místo, kde unikají vzduchové bublinky). Duši mírně nafoukněte a místo defektu si označte perem či fixou. Po vyfouknutí vzduchu označené místo jemně očistěte brusným papírem a teprve poté přilepte záplatu. Dávejte pozor, aby pod ní nezůstaly drobné vzduchové bubliny.

Dalším způsobem záplatování duše je nanášení speciálního tmelu pro jízdní kola s duší. Výrobci tohoto tmelu slibují, že pomocí něho můžete opravit až 3 milimetry široké díry. K tomuto postupu je třeba mít vhodnou nádobu s hrotem, který vyhovuje průměru ventilku na vašem kole. Nádoba se nasadí na ventilek a tekutina se vlije dovnitř, do duše. Jakmile pak duši znovu nafouknete a otočíte kolem několikrát dokola, tekutina se uvnitř duše rozlije po stěnách a otvor zacelí. Tímto způsobem bohužel nelze utěsnit všechny typy defektů, ale jde o rychlý a čistý způsob, při němž nepotřebujete žádné speciální nástroje a u jehož aplikace se neušpiníte.

 

 

Další rady a tipy

Jak se vyhnout
bolesti svalů
 
Někdy slunečno, jindy deštivo...
co si vzít na sebe na kolo?
 
Jak vybrat
náhradní duši