icon_search

  Jízdní, horská a dětská kola - Rady a Tipy | TESCO

  Jak vzbudit kolo ze zimního spánku

  JAK PROBUDIT KOLO ZE ZIMNÍHO SPÁNKU?

  Je jasné, že vám kolo během těch několika zimních měsíců chybělo. Vzhledem k tomu, že většinou odpočívá ve sklepě nebo v garáži, je třeba, než na něj znovu vyskočíte, zkontrolovat jeho stav a připravit jej na novou sezónu a na nové společné zážitky.

  Prvním, nejjednodušším úkolem je nahuštění pneumatik. Snížíte tak riziko případného defektu a nadměrného opotřebení, nemluvě o tom, že pneumatiky v průběhu delšího stání uchází.

  Dohuštění pneumatik je samozřejmě vhodné provádět před každou jízdou. Jízda na kole s dobře nahuštěnými pneumatikami je snazší, bezpečnější a díky pomalejšímu opotřebování i levnější. Informace o optimálním tlaku pneumatiky lze najít na jejím boku. Nejčastěji je tlak uveden v barech nebo v PSI jednotkách. Na měření tlaku použijte nanometr (některé pumpičky jsou jím vybaveny) nebo kompresor, který je k dispozici na každé čerpací stanici. Ruční kontrola, zda je pneumatika „tvrdá“, příliš nefunguje, protože některé pneumatiky se zdají na omak tvrdé již při tlaku 1 baru.

  A konečně je čas „probudit“ další části kola:

  Nečistoty otřete teplou vodou a prostředkem na mytí nádobí.

  Nejlepší je během čištění vodou odstranit řetěz. Nemáte-li vhodný klíč nebo si na demontáž řetězu sami netroufáte, postupujte tak, že namočíte hadřík v benzínu a podržíte v něm řetěz. Nyní začněte otáčet šlapkou a pokračujte tak, dokud není celý řetěz čistý. Hadříkem otřete také přední a zadní ozubené kolo. Poté na každý článek řetězu naneste kapku oleje určeného pro kola. Jiné mazivo není příliš vhodné, protože se velmi rychle znečistí a ztrácí tak svou funkčnost.

  Jakmile máte vyčištěný a promazaný řetěz, zkontrolujte ozubená kola převodů.

  Je-li to třeba, nastavte je tak, aby správně fungovala. Pokud i přes tyto úpravy řetěz vypadne, je to jasné znamení, že je nutné jej vyměnit. Po určité době používání kola je nezbytná výměna vložky či ramena, případně čepu hřídele, ale to pouze v případě, že je odmontovatelný.

  Vyzkoušejte brzdy, a to nejlépe za jízdy, nikoli jen rukou v klidu.

  Důležité také je, v jakém stavu jsou brzdové destičky. Pokud jsou v pořádku, ale jejich výkon je při jízdě nedostatečný, můžete použít brzdu poblíž přehazovacích páček na řídítkách jízdního kola. Ujistěte se, že kolo po stisknutí brzdové páky skutečně zastaví a že brzda při jízdě netře o ráfek nebo o kolo. Život bez zábran je možná vzrušující, ale jízda bez dobře fungujících brzd může být krátká a velmi nebezpečná.

  Překontrolujte vycentrování kol.

  Malé odchylky upravíte utažením jednotlivých vzpěr, ale jsou-li kola vyosena více, je lepší nechat to na profesionály a zavézt kolo do servisu. Při této příležitosti si nechte také zkontrolovat středy kol.

  Poutahujte každý šroubek a matici.

  Všechny díly kola musí sedět na svém místě, nic by nemělo být uvolněné nebo chrastit během jízdy.

  Vyzkoušejte funkčnost osvětlení.

  Jistě chcete jezdit v souladu s pravidly silničního provozu, vidět a být viditelným i pro ostatní účastníky silničního provozu. Správně seřízená světla by měla osvětlit terén před vámi a zároveň neoslňovat cyklisty či vozidla jedoucí v protisměru. Baterie znovu nabijte nebo je vyměňte za nové.

  Pokud máte na svém kole držák na lahev, prověřte, zda není uvolněný a pevně drží.

  Lahev pečlivě vyčistěte. Pokud vám tato užitečná pomůcka ještě chybí, není nic snazšího, než pořídit si ji přímo u nás v Tesco a vybrat si přesně tu, která vám bude nejvíce vyhovovat.

  Máme za sebou první fázi přípravy. Vaše kolo již nepředstavuje riziko ani pro vás, ani pro ostatní. Je načase podívat se po vychytávkách, které vám celou cyklistickou sezonu zpříjemní. Navštivte oddělení sportu ve vašem nejbližším obchodě Tesco a vybírejte, budete příjemně překvapeni, kolik novinek jsme pro vás na letošní sezonu připravili.

   

   

  Další rady a tipy

  Jak se vyhnout
  bolesti svalů
   
  Někdy slunečno, jindy deštivo...
  co si vzít na sebe na kolo?
   
  Jak vybrat
  náhradní duši