icon_search

  Jízdní, horská a dětská kola - Rady a Tipy | TESCO

  Kola header

  JAK SI VYBRAT NÁHRADNÍ DUŠI

  Zodpovědný cyklista si na výlety mimo město bere s sebou přinejmenším dvě duše. Na následujících pár řádcích vám poradíme, jak si vybrat tu nejvhodnější náhradní výbavu na kolo pro případ defektu.

  První věc, kterou je třeba si ujasnit, je velikost pneumatiky či duše. Tu lze definovat třemi různými měřicími systémy:

  V britském imperiálním jednotkovém systému to bude vypadat například takto: „26 x 1,6“. Tato čísla představují průměr a vnitřní šířku duše nebo pneumatiky, uvádí se v palcích.

  Ve zřídka používaném francouzském systému to vypadá následovně: „650 x 20A“. První číslo představuje vnitřní průměr pneumatiky, druhé číslo vnitřní šířku pneumatiky a písmeno je konvenční značkou, vše je tentokrát uvedeno v milimetrech.

  V ERTRO systému najdete dvě čísla oddělená pomlčkou. První z nich vyjadřuje šířku pneumatiky a druhé skutečný průměr ráfku, obě čísla opět v milimetrech.

  Na internetu lze najít několik převodních tabulek, které vám pomohou s vysvětlením jednotlivých čísel v různých systémech. Někam si zapište velikost duše a také informaci, ve kterém systému jste informaci odečetli, a navštivte obchod s cyklistickými potřebami.

  Je skutečně velmi důležité pořídit si správnou velikost duše. Může se zdát, že duše je vhodná a lze ji na ráfek nasadit mírným natažením, ale pozor, jakmile ji nahustíte, stěny duše budou příliš napnuté a tím i náchylnější k propíchnutí. V opačném případě, kdy je duše příliš velká, se nejspíš vůbec nepodaří správně ji vložit do pneumatiky.

  Dál se budeme věnovat ventilkům. Ventil by měl odpovídat otvoru v duši a v pumpičce. Nejjednodušší je pořídit si duši se stejným ventilem, jaký již máte. Na trhu existují tři druhy ventilků: Dunlop (označený symbolem DV). Používá se jen sporadicky a při vypouštění duše je třeba z něj zcela odstranit vložku. Presta (symbol SV). Jde o úzký ventil používaný na silniční i trekingová kola. K vypuštění duše je třeba vyšroubovat ventil a stisknout jej. K nafouknutí duše stačí ventilek povolit o 1–2 závity. Schrader (symbol AV). Jinak také ventil pro motorová vozidla. Jak už název napovídá, vypadá stejně jako ten, který máme v pneumatikách u auta. Kompresor se závitem vhodným pro tento ventil najdete i na čerpacích stanicích. Potřebujete-li nahustit duši s ventily Dunlop a Presta, musíte mít speciální jehlu nebo ventilový adaptér pro ventil motorových vozidel Schrader.

  Duše i další příslušenství pro vaše kolo najdete v obchodech Tesco, v regálech určených pro cyklistické zboží v oddělení sportu.

   

   

  Další rady a tipy

  Jak se vyhnout
  bolesti svalů
   
  Cyklistické
  oblečení
   
  Jak probudit kolo
  ze zimního spánku