icon_search

  Jízdní, horská a dětská kola - Rady a Tipy | TESCO

  Co si vzít na sebe na kolo?

  CO SI VZÍT NA SEBE NA KOLO, POKUD SI S NÁMI POČASÍ SKUTEČNĚ ZAHRÁVÁ?

  I když žijeme v mírném podnebí a počasí se u nás příliš rychle nemění, chystáme-li se na delší výlet na kole, měli bychom brát ohled na možné komplikace, které by nás mohly s ohledem na počasí potkat.

  Jak se chránit před sluncem?

  Před prudkým slunečním žárem se chraňte helmou nebo alespoň kšiltovkou, ale to pouze v případě, že jedete jen rekreační rychlostí a nemáte v plánu pouštět se do nebezpečných sjezdů nebo prozkoumávat neznámý terén. Nezapomeňte i na chrániče předloktí, která jsou vystavena po celou dobu slunečnímu záření a pokožka na nich je velmi citlivá. Na odkrytou pokožku použijte krém s ochranným faktorem vhodný pro vaši pokožku a odpovídající aktuální úrovni opálení. Jste-li citliví na sluníčko, chraňte krémem i tváře a lýtka.

  Vhodné a dobře padnoucí sluneční brýle ochrání vaše oči nejen před sluncem, ale také před poletujícím hmyzem, který vám může během jízdy padnout do oka. To je velmi nepříjemné a náhlá ztráta vidění může být v konečném důsledku nebezpečná.

  Co si přibalit pro případ deště?

  Neprohloupíte, přibalíte-li si do batohu skladný pršiplášť nebo pláštěnku. V případě špatného počasí je tento kus oblečení k nezaplacení a poslouží i jako užitečný podsedák při odpočinku na louce či na vlhkých lavičkách. Vybírejte si raději výraznou barvu pláštěnky (nemusí být jasně oranžová), která zajistí, že budete pro ostatní řidiče dobře viditelní i za špatného počasí.

  Za letních dnů můžete v šortkách jezdit i v dešti. Obzvlášť jsou-li vyrobeny ze syntetických vláken, takže rychleji schnou. Ovšem klesne-li teplota za deště pod 20 stupňů C, jsou pak nepromokavé kalhoty k nezaplacení. Jsou skladné a můžete si je poměrně rychle navléknout přes cyklokalhoty. Účinně vás ochrání nejen před promočením, ale i před následným nachlazením, což určitě ocení každý nadšený sportovec.

  A pokud je větrno?

  Nejlepší ochranou jsou pláště, bundy a mikiny vyrobené z materiálů odolných proti větru (windstopper nebo softshell) a teplá čepice. Nestyďte se použít šálu nebo čepici a v případě extrémních sjezdů samozřejmě povinnou helmu. Čepice pod helmou je výborný nápad, ochrání hlavu před nastuzením, zvlášť v okamžiku, kdy vyvíjíte větší námahu a potí se vám hlava. Cyklistické čapky a čepice se vyrábí v mnoha provedeních a materiálech. Tenčí materiály se používají pro čapky na jízdu za teplejšího počasí, protože velice dobře absorbují pot. Silnější, obohacené o přírodní vlnu, jsou zase určeny pro podzimní a zimní cyklo toulky. U zimních čepic je kladen důraz na ochranu uší proti chladu.

   

   

  Další rady a tipy

  Jak se vyhnout
  bolesti svalů
   
  Cyklistické
  oblečení
   
  Jak probudit kolo
  ze zimního psánku