icon_search

  Jízdní, horská a dětská kola - Rady a Tipy | TESCO

  cyklistické oblečení

  CYKLISTICKÉ OBLEČENÍ JE VAŠÍM NEJLEPŠÍM PARŤÁKEM PŘI JÍZDĚ NA KOLE

  Cyklistika je velice oblíbená a zábavná sportovní aktivita. Nicméně, každý se může ocitnout v situaci, která nám dokáže radost zkazit. Nepříjemná může být jízda v prudkém dešti nebo při silných poryvech větru, zkrátka při nepřízni počasí zásadní roli v celkovém požitku z jízdy hraje dobře zvolené oblečení.

  Pro krátké výlety v pomalém tempu vám postačí běžné sportovní oblečení. Není nutné hned kupovat speciální výbavu, i když helma a rukavice se hodí vždy a jsou důležité pro vaši bezpečnost. Ovšem na delší či častější cesty byste již měli uvažovat o speciálním cyklistickém oblečení. Cestování na kole tak bude pohodlnější i praktičtější.

  CYKLISTICKÉ TRIČKO

  Je určeno k ochraně ledvin a odvádění potu z této oblasti zad. Mělo by být vyrobeno z prodyšných materiálů (syntetických nebo ze stále populárnější merino vlny), které usnadňují odvod nadbytečné vlhkosti a rychle schnou po jízdě v dešti. Pořiďte si praktické cyklotriko s kapsami, do kterých můžete uložit drobnou svačinku, pláštěnku a telefon.

  CYKLISTICKÉ KALHOTY

  Cyklistické kalhoty chrání třísla proti nadměrnému pocení, povrchovému otěru a velmi dobře drží tepelnou izolaci. Šortky či kalhoty s delší nohavicí mají v oblasti doteku pánve se sedlem všitý gelový polštářek, čímž se zvyšuje komfort jízdy a snižuje riziko odřenin způsobených sedlem právě na těchto citlivých oblastech. Záleží jen na vás, zda si vyberete volné či těsné, krátké či delší, důležité ale je ujistit se, že kalhoty nejsou vyrobeny z bavlny, která sice rychle absorbuje vlhkost, ale velmi pomalu schne. Nejlepší ochranou proti nízkým teplotám jsou kalhoty těsné, elastické s integrovanou antibakteriální podložkou z tepelně aktivního materiálu. Snadno odvádí vlhkost a intenzivní sportovní aktivity jsou díky nim pohodlnější a příjemnější.

  RUKAVICE

  Rukavice nejsou jen stylovým doplňkem, plní několik důležitých funkcí. Zajišťují pevnou přilnavost na řídítkách, obzvlášť v případě jízdy terénními nerovnostmi, chrání proti chladu, snižují pocit mravenčení rukou a efektivně odvádějí vlhkost z dlaní. Také dlouhé rukavice určené pro chladnější dny splňují všechna tato kritéria. Cyklistické rukavice by měly být vyrobeny z windstopperových nebo softshellových materiálů.

  HELMA

  Cyklistická helma je bezpečnostní prvek zásadně snižující riziko poranění hlavy v případě nehody. Kromě toho chrání před příliš intenzivním slunečním zářením. Měla by být pohodlná a držet pevně na hlavě, a to i v případě, kdy máte řemínek rozepnutý. Nekupujte helmu bez vyzkoušení, ani sebelepší značka nemusí sedět vašemu typu hlavy. Nejde jen o volbu vhodné velikosti, helmy mohou mít i odlišné tvary a vymodelování pláště. Pořiďte si takovou helmu, která vás nebude dřít a ve které se budete cítit příjemně, i když možná lehce nepřirozeně. Nošení helmy je otázkou zvyku. Při výběru helmy dávejte pozor i na počet a velikost otvorů ve vnějším plášti. Čím méně otvorů v helmě je, tím více je vhodná pro rekreační cyklistiku nebo pro jízdu v chladnějším počasí. Plánujete-li se věnovat cyklistice sportovně, vhodnější bude helma s více odvzdušňovacími otvory, které lépe odvádějí horko a vlhko z oblasti hlavy.

  CYKLO OBUV

  Rok od roku roste obliba speciálních SPD bot. Jde o obuv určenou pouze na cyklistiku a vkládá se do speciálních pedálů na kole. Díky těmto botám nohy v pedálech nekloužou a šlapání je tak výrazně účinnější. Provozovat cyklistiku můžete samozřejmě i s klasickými oboustrannými pedály vhodnými pro jízdu v běžné obuvi, ale vyjíždíte-li častěji nebo na delší trasy, stojí tato speciální obuv za úvahu. Rozdíl poznáte hned u prvního kopečku.

  BRÝLE

  Brýle chrání nejen před sluncem, ale také proti létajícímu hmyzu, prachu a drobným kamínkům odstřelujícím zpod pneumatik. Měly by být pohodlné a neměly by vás v nich bolet či pálit oči. Do různých povětrnostních i slunečních podmínek jsou určeny brýle s výměnnými čočkami. Nejčastěji jde o tyto tři typy čoček: tmavé pro jízdu za slunečného počasí, oranžové pro jízdu ve večerních hodinách a transparentní pro jízdu během zatažené oblohy a při běžné viditelnosti.

  PLÁŠTĚNKA

  Přepadne-li vás na cestě silná průtrž mračen s intenzivními srážkami, budete vděčni za pláštěnku, která vás ochrání před úplným promočením. Cyklistickou pláštěnku budete pravděpodobně využívat jen v těchto nouzových situacích, a proto si vyberte takovou, kterou lze srolovat a vložit do kapsy trika či do cyklo batohu. Zkrátka takovou, jež zabere minimum místa. Vyberte si pláštěnku raději světlé barvy, která je na cestách lépe vidět, a budete tak při špatné viditelnost v bezpečí.

  Pořídíte-li si tuto základní cyklistickou výbavu, bude vás cestování v sedle bavit, budete se cítit příjemně, pohodlně a bezpečně.

   

   

  Další rady a tipy

  Jak se vyhnout
  bolesti svalů
   
  Někdy slunečno, jindy deštivo...
  co si vzít na sebe na kolo?
   
  Jak vybrat
  náhradní duši