icon_search

  Rady a tipy | TESCO

  Jarní práce na zahradě od března až do května | TESCO

  Se začínajícím jarem začíná všem zahrádkářům jejich hlavní sezóna, na kterou se většina z nich celou zimu těší.

  Sotva vykoukne březnové sluníčko a ranní mrazíky postupně ubývají, začnou nadšení pěstitelé probouzet své zahrady ze zimního spánku. A práce je čeká opravdu hodně.

  Pojďte se podívat na stručný přehled některých činností, které byste měli vykonat od března do května, abyste se následně mohli těšit z bohaté úrody svých výpěstků.

  Březen, Duben, Květen – Výsadba a sklizeň | TESCO

  Březen je ve znamení úklidu a příprav

  Prvním a velmi důležitým březnovým úkolem je zahradu důkladně uklidit, zrýt a pohnojit. Shrabejte zbytky podzimního listí a celkově zbavte celou plochu od dalších nečistot. Poté se zaměřte na zrytí a prokypření záhonů, které následně pohnojte, abyste jim dodali potřebné živiny.

  V druhé půlce měsíce již můžete začít sázet okrasné dřeviny, živé ploty a růže. Předpěstovat si také můžete sazeničky např. kořenové zeleniny, rajčat, ředkviček či květáku. U ovocných stromů zkontrolujte, zda je nenapadli škůdci. Pokud ano, ošetřete je vhodnými přípravky. Březen je také vhodná doba k roubování peckovin jako jsou třešně, švestky broskvoně či meruňky. Do korun stromů můžete také zavěsit ptačí budky, aby měli špačci, sýkorky, kavky, vrabci a další ptáčci kde hnízdit a přivést na svět svá mláďata.

  Předpěstujte si také balkónové květiny, které můžete už koncem měsíce přesadit do truhlíků. Ven je ale umístěte až v době, kdy nehrozí mrazy.

  Duben je ideální dobou na založení skalky

  V dubnu už nám na zahradě dělají radost narcisy a tulipány, stromy se pomalu začínají odívat do čerstvě zeleného listí. Ze záhonů odstraňte chvojí a plachty, které je chránily před mrazy.

  Zaměřte se na půdu kolem ovocných stromů a prokypřete ji a pohnojte. Okrasné dřeviny, živé ploty a růže prostříhejte. Správný čas je také na přesazení vzrostlejších dřevin a na údržbu skalky. Tu vyčistěte, odstraňte odumřelé rostliny a zasaďte nové.

  Prokypřete a pohnojte záhony s trvalkami, můžete také začít s výsadbou vinné révy. Koncem měsíce již můžete na teplejší místa přesadit předpěstovaná rajčata a ředkvičky a jahodníky.

  V případě teplého počasí již můžete za okna umístit květiny v truhlících.

  Květen patří nové výsadbě, ale i sklizni prvních plodin

  V květnu jsou práce na zahradě skutečným potěšením. Stromy rozkvétají, ze záhonů začínají vyrůstat barevné květy rostlin a sklízet již můžete i první úrodu ředkviček, hlávkového salátu a špenátu.

  Vysazujte letničky a dvouletky, ale také jiřinky či mečíky a širokou škálu dalších květin. U všech druhů ovocných stromů a keřů aplikujte postřiky proti škůdcům. Plodiny, které jste si předpěstovali, začněte sázet do záhonů. Zeleninu poté přikryjte až do sjednocování netkanou textilií.

  Do pařenišť zasaďte předpěstované okurky, papriky a další plodiny. Vydatně zalévejte jahodníky, již za několik týdnů na vás začnou vykukovat sladké, červené plody.

  Kromě výsadby, sjednocování, čištění a dalších prací nezapomínejte na odstraňování plevele, kypření a hnojení. Dokončete také roubování ovocných stromů a úpravu a vysetí trávníku.

  Podívejte se do našeho katalogu Jarní inspirace!

  Zahradnické práce – Květiny i zelenina si potrpí na dobré přátelské vztahy | TESCO

  Květiny i zelenina si potrpí
  na dobré sousedské vztahy

  Ať již jste vlastníkem zahrady, nebo pouze balkónových a okenních truhlíků, před každou výsadbou byste si měli vytvořit jakýsi výsadbový plán, který bude respektovat přirozené potřeby květin a plodin. Některé rostliny totiž vydechují do ovzduší látky, které jiným neprospívají, což má za následek špatný růst, či dokonce přímo úhyn. Takovou chybu při výsadbě nezachráníte ani hnojením, ani jinou péčí. Pojďme se podívat alespoň na několik příkladů

  Okurky jsou na své sousedy nejnáročnější mrkev nejtolerantnější

  Nejvybíravější plodinou jsou v tomto ohledu okurky. Pokud se chcete dočkat bohaté úrody krásných, chutných a kvalitních okurek, rozhodně je nevysazujte do blízkosti rajčat, brambor, ředkviček a jahod. Toto sousedství by nedělalo dobrotu. Dejte si také pozor, abyste okurky nevysadili do záhonu, v němž jste předtím pěstovali kapustu, zelí nebo květák. Když ovšem k okurkám umístíte hrášek, kopr, česnek, cibuli nebo pórek, rozhodně nic namítat nebudou.

  Rajčatům zase vadí blízkost brambor, červeného zelí či hrachu, ale i již zmíněných okurek. Problém nebudou mít s paprikami a vysloveně jim prospěje sousedství například bazalky, která obohatí a zvýrazní jejich chuť.

  Téměř ideálními sousedem je kořenová zelenina. Speciálně mrkev je velmi tolerantní. Ta se snese téměř s každým. U petržele si však dejte pozor, abyste do její blízkosti nevysadili hlávkový salát.

  Aby květiny krásně kvetly a rozzářily svými barvami celou zahradu

  I květiny mají v tomto ohledu své požadavky, které by každý zahrádkář měl respektovat. Chystáte-li se vysazovat cibuloviny, rozhodně je nedávejte na stejný záhon, jako předchozí rok. Ideální je několikaletá pauza. Proto je dobré místa pro květiny na zahrádce střídat. Má to i své výhody, alespoň budete mít zahrádku každý rok trošičku jinou.

  Hlavu si naopak nemusíte lámat s tím, kam umístíte afrikány. Ty můžete zasadit prakticky k jakémukoli sousedovi a dokonce i na stejný záhon, jako v předešlém roce.

    Náš tip

  Jak využít stinná místa na zahradě

  Většina plodin a květin potřebuje ke svému růstu slunce. Na každé zahradě se však najdou i místa, na která sluníčko svítí velmi sporadicky. Důvodem může být severní světová strana nebo třeba stín od koruny stromů. To však nemusí být důvodem, nechat tyto kouty ladem. Ve stinném prostředí můžete například vysadit keře angreštu a rybízu, které za těchto podmínek sice dozrají o něco později, ale odmění se vám výbornou, jemnou chutí.

  Přihlašte se k odběru našeho newsletteru!

  Rozkvetlé balkony a okna u vaší zahrady | TESCO

  Rozkvetlé balkóny a okna

  Náš tip

  Při výběru truhlíku dejte přednost těm samozavlažovacím. U nich stačí pravidelně dolévat vodu do zásobníku a květiny si samy vezmou, kolik potřebují. Nehrozí tak ani přelití, ani vysušení.

  Výběr truhlíku – Pravidelné zalévání vody" | TESCO

  Mnoho z nás má svá okna a balkóny od jara do podzimu krásně rozkvetlé, doslova hrající všemi barvami. Pro lidi z měst je to možná jediný způsob, jak si alespoň trochu užít zahradničení a péčí o své květinové truhlíky aktivně relaxovat. I zde bychom však měli být správně informovaní a osázet svá okna správně. Zdaleka ne všem květinám totiž vyhovuje přímé slunce a naopak. Opět pro vás máme na ukázku několik praktických příkladů.

  Vybíráme truhlíky

  Základem je v tomto případě výběr vhodných nádob, tedy květináčů a truhlíků. Na výběr bývají plastové, dřevěné, nebo keramické. Nejpoužívanější jsou plastové truhlíky, a to zejména z důvodu jejich trvanlivosti a také možnosti vybrat si konkrétní barvu. Dřevěné truhlíky jsou rovněž hojně používané, ale jejich životnost je z důvodu, že do sebe nasávají vlhkost, omezená. Je třeba je častěji měnit. Nejnákladnější, ale zároveň nejelegantnější jsou truhlíky keramické. U těch je však třeba ohlídat, aby vám venku nezůstaly až do prvních mrazů. Mohly by totiž prasknout.

  Květiny sázejte s ohledem na světovou stranu

  Při výsadbě květin si vždy zjistěte, jaké podmínky pro svůj zdárný růst potřebuje. Pokud totiž máte okna například na sever, málokterá rostlina zde bude prospívat. Ale ani v tomto případě se nemusíte svého snu o rozkvetlém okně vzdát. Na severní stranu můžete umístit například begónii, která není moc náročná na sluneční světlo a stinné prostředí snáší velmi dobře. Podobně jsou na tom také fuchsie, kterým se bude dobře dařit na oknech směřujících na severovýchod či na severozápad.

  Široký výběr květin si mohou užít ti, kteří jsou šťastnými majiteli jižních oken. Ti se mohou po celou sezónu těšit pohledem na pelargónie, muškáty, surfínie, torény a mnoho dalších.

  Při výběru květin dávejte pozor, abyste vedle sebe nevysázeli rostliny rozdílného růstu. Hrozilo by, že ty větší nebo rychleji rostoucí umoří ty menší, které tak nedostanou šanci.

  Zahradnické práce – Zahrádku je třeba hnojit | TESCO

  Zahrádku nestačí jen zalévat,
  je třeba ji pravidelně i hnojit

  Každý zkušený pěstitel ví, že pro zdárný růst úrody na zahrádce je potřeba své výpěstky pravidelně hnojit. To se vztahuje nejen na zahradu samotnou, ale i na květiny a drobnou zeleninu, které si lidé pěstují na svých balkónech. 

  Organické hnojení zajistí kvalitní kompost

  Od pradávna lidé hnojili své zahrady a pole organickými hnojivy. Nejčastěji používali vlastní kompost, ale i kobylince, slepičí či králičí trus nebo shrabané listí. Kdo má možnost a prostor, může si svůj vlastní kompost založit v nějakém zapadlejším koutě své zahrádky. Kompost se dá umístit přímo na zemi, nebo v nějaké nádobě. Zde pak vrstvíme posekanou trávu, shrabané listí, vytrhaný plevel, zbytky jídla apod. Takovým kompostem pak můžete bez obav hnojit své záhony. Hnojit se však nemá moc často, rozhodně ne dříve, než po čtrnácti dnech.

  Umělá hnojiva nejen pro balkónové truhlíky

  V dnešní době je možnost využít k hnojení i umělá, průmyslově vyráběná hnojiva. Ocení je hlavně městští pěstitelé, kteří nemají možnost založit si vlastní kompost, ale zdaleka nejsou určena jenom jim.

  Pojďme si některá umělá hnojiva představit

  Umělých hnojiv je vícero druhů a každý se hodí k jiným plodinám a rostlinám. Než tedy některé dáte do nákupního vozíku, dobře si přečtěte návod a také složení.

  Nejznámějšími umělými hnojivy jsou hnojiva granulovaná. Obsahují základní živiny jako dusík, draslík, hořčík, vápník, železo a fosfor a pak ještě další, které se liší podle konkrétního určení daného hnojiva. Každá ze složek má svou nezastupitelnou úlohu: Vápník napomáhá správné tvorbě kořenového systému, železo udržuje trávu a listy keřů a stromů krásně zelené, fosfor podporuje růst květů a plodů atd. Granulovaná hnojiva nepoužívejte za přímého slunce nebo na vysušenou zem. Mohly by rostliny popálit. Aplikujte je ideálně po dešti, když je zem navlhlá.

  Dalším typem umělých hnojiv jsou tyčinky. Ty se nejlépe hodí pro balkónové a pokojové rostliny. Jejich použití je velmi jednoduché, vsunete je do vlhkého substrátu a ony začnou postupně uvolňovat živiny.

  Ještě existují kapalná hnojiva, jejichž použití je rovněž jednoduché. Vyberte si to, které je vhodné pro vaše rostliny a používejte přesně podle návodu. Pozor si dejte na předávkování, přemíra tohoto hnojiva by mohla způsobit odumírání a žloutnutí listů.

   

  Nás tip

  I v případě, že máte svůj vlastní kompost, nevyhýbejte se umělým hnojivům. Poskytnou vám výbornou službu v době kdy potřebujete svým rostlinám rychle dodat potřebnou výživu. Například při květu nebo tvorbě plodů.

  Hnojení umělými hnojivy | TESCO

  Zakládáme zahradu – Rady pro začátečníky | TESCO

  Zakládáme zahradu -
  rady pro začátečníky

  Náš tip

  Jestliže je váš pozemek zcela rovný, doporučujeme udělat terénní úpravy, které naruší jednotvárnost. K doplnění odpočivné části taky můžete pořídit velké keramické květináče, do kterých můžete zasadit například muškáty.

  Nářadí a náčiní pro zahradu | TESCO

  Dostavěli jste dům či chatu a přemýšlíte, jak nejlépe uspořádat okolní prostor tak, aby vám přinášel odpočinek, potěšení i užitek? Možná vám pomohou některé naše rady a tipy.

  V první řadě je potřeba stanovit, co všechno chcete na své zahradě pěstovat. Zda bude sloužit jenom jako okrasná a odpočinková, či zda se rozhodnete pěstovat i různé užitkové plodiny k vlastní spotřebě. Až budete mít v tomto ohledu jasno, můžete přistoupit k samotnému rozvržení prostoru.

  Odpočinková část

  Posezení na zahrádce patří k velmi příjemným kratochvílím každého majitele domu nebo chaty. Odpočivný kout vybereme na pěkném místě, ne příliš daleko od domu, ideálně v blízkosti většího stromu, kterým v horkých letních dnech poskytne příjemný stín. Velmi oblíbená je i varianta vytvoření odpočinkového místa ne terase, přiléhající k domu, která může být krytá pergolou. Pak už jen zbývá vybrat si kvalitní a odolný zahradní nábytek podle vašeho vkusu a tak, aby materiálem a provedením ladil s vaším domem.

  Okrasná zahrada

  Na odpočinkový prostor by měla navazovat okrasná část zahrady. Záhony s květinami a okrasnými dřevinami budou příjemně dotvářet pohodu, kterou si budete užívat. Nebojte se do záhonků vysadit více druhů různobarevných rostlin a při jejich koupi zohledněte i dobu jejich květu tak, aby vám záhonky po celou sezónu stále kvetly.

  Užitná zahrada

  V případě, že chcete zahradu využívat i jako užitnou a rozhodli jste se pěstovat plodiny určené ke konzumaci, je dobré tuto část zahrady od té okrasné opticky oddělit. K tomu vám dobře poslouží například keře rybízu, angreštů apod. Za nimi pak můžete připravit záhonky a rozvrhnout si, co a v jakých místech budete pěstovat. Doporučujeme, abyste si zjistili, které plodiny se spolu dobře snášejí a které nikoli a podle toho je na záhonky rozmístili. Rovněž si dejte pozor, aby se záhony nenacházely příliš blízko u stromů, stín z jejich korun by vašim výpěstkům příliš neprospíval.

  Užitná zahrada

  Každý zahradník potřebuje ke své práci pomůcky, s nimiž se o svou zahrádku stará. Tento arzenál se většinou v průběhu let rozšiřuje, pro začátek si pořiďte alespoň několik základních kousků jako rýč, hrábě, lopatu, kolík na sadbu, motyka, konev nebo hadice na zalévání, sud na zachycování dešťové vody, sekačku na trávu, pilky, zahradní nůžky atd. Nezapomeňte ani na pracovní rukavice.

  ..

  Zpět na úvod