Děti Novorozenec 5 způsobů, jak uklidnit dítě v bříšku a po narození

Vaše dítě strávilo 9 měsíců ve tmě, tichu a teple a najednou je tu světlý, hlučný a studený svět. Pro miminko je v něm všechno nové a ono to nestíhá zpracovat. Není divu, že bývá vystrašené a pláče.

Neurologové zjistili, že když dítě zažívá pocit, jaký znalo z dělohy, mnohem rychleji se uklidní. Proto s ním komunikujte již od první zmínky o něm ve vašem bříšku. Promlouvejte k němu, hlaďte ho, dopřejte si chutná jídla, které si vychutná i ono. A když přijde na svět, přidejte i oční kontakt a vůni své pokožky. Miminku tak připravíte uklidňující koktejl příjemných pocitů.

Dotykem uklidníte dítě v bříšku i na světě

V bříšku

Budoucí maminky si často bezděčně sahají na rostoucí bříško. Miminko si na dotek matky zvyká a po porodu je právě dotek základem uklidňující taktiky. Čím je dítě v děloze větší, tím intenzivněji doteky vnímá. Pokud je neklidné, hlaďte si břicho měkkým krouživým pohybem.

Po narození

Masáž, která miminko uklidnila ve vašem břiše, ho uklidní, i když už bude na světě. K tomu dopomůže i kontakt kůže na kůži. I velmi neklidné miminko se pomalu uvolní, když si ho nahé položíte na hrudník.

Těhotenství po týdnech: Co se děje s miminkem a mámou?

Sladká chuť přináší miminku uvolnění

V bříšku

V druhém trimestru začíná miminko hltat plodovou vodu, v níž plave. To je první chuť, se kterou se setkává, a ovlivňuje ji vše, co budoucí maminka zkonzumuje. Vaše oblíbená jídla během těhotenství se tedy snadno stanou oblíbenými i pro miminko, když už bude na světě.

Po narození

Sladká chuť mateřského mléka působí na děťátko relaxačně, protože mu připomíná pobyt v děloze. Spolu s ní zkouší v mléce nové chutě, podobně jako tomu bylo ve vašem bříšku. Někdy může být děťátko neklidné jen proto, že jste snědla něco, co mu nechutnalo nebo mělo pro ně ještě neznámou chuť.

Přečtěte si, kterým potravinám byste se při kojení měla vyhýbat


Váš hlas znamená jistotu

V bříšku

Děťátko v děloze nežije v úplném tichu. Slyší vaše srdce, žaludek, střeva a také váš hlas. Ten je sice v břišní dutině zkreslený, ale novorozenec ho pozná krátce po narození. Také je dokázáno, že když mu během těhotenství budete zpívat určitou píseň, pozitivně na ni bude reagovat i po narození.

Po narození

Váš hlas je miminku dobře známý, a proto pro něj znamená jistotu. Mluvte s ním, čtěte mu a zpívejte, aby vědělo, že jste stále s ním, i když vás právě nevidí. Pomůže mu to cítit se na světě bezpečně.

Čím více s miminkem komunikujete, tím bude šikovnější  


Vůně mámy je utišující

V bříšku

Ačkoliv miminka v břiše nedýchají, dokážou vnímat vůni. Novorozenci poznají svou mámu podle vůně již několik hodin po narození. Tato vůně je pro ně mimořádně uklidňující.

Po narození

Drobného človíčka může mást váš parfém, dokonce mu neznámá silná vůně může způsobovat bolesti hlavy. Nepoužívejte tedy žádné parfémy ani výrazně parfémované kosmetické přípravky, aby vaše děťátko cítilo vaši vůni.

5 smyslů novorozence: Podle čeho pozná maminku?

5 způsobů, jak uklidnit dítě v bříšku a po narození

Náladu zlepší oční kontakt a výrazné barvy

V bříšku

Přestože je v děloze tma, během posledních dvou měsíců těhotenství je v ní dostatek světla na to, aby si miminko prohlíželo své ruce a nohy. Když si posvítíte na břicho, obrátí se za světlým bodem. A přestože po narození nevidí dobře, pohled na vás ho naplní obrovskou radostí.

Po narození

Miminka vidí jen jasné barvy. Žlutá, červená, oranžová, výrazná modrá nebo zelená jsou ty pravé barvy prvních motivů, kterými děťátko zabavíte. Oční kontakt s vámi je pro něj důkazem, že máma je nablízku a vše je v pořádku.

Zdroj: parents.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek