Zdravý životní styl Fitness 9 dobrých rad, abyste i v zimě byli plní energie

Abyste si i přes zimu udrželi kondici a zůstali zdraví, máme pro vás pár tipů. Podpořte svou imunitu a nenechte se skolit rýmou, kašlem či chřipkou. Zaměřte pozornost na svůj jídelníček a zařaďte do něj potraviny, které jsou spojenci vašeho imunitního systému. Nesmiřte se s tím, že zimu se prostě tloustne. Vše máte ve svých rukou.

Zkroťte vaše chutě

Zimní období ve vás dokáže probudit velkou chuť na nezdravá jídla plná sacharidů. Když pak nějakou takovou dobrotu sníte, ve vašem těle se zvýší hladinu serotoninu a váš mozek si myslí, že jste šťastnější.

Abyste se vyhnuli nedravému mlsání a neodolatelné chuti na sladké, dopřejte si během dne dostatečné množství bílkovin. Začněte snídaní nabitou proteiny a budete mít po celý den dostatek energie. Bílkoviny jsou také stavebním materiálem pro vaše zuby, nehty, řasy, pokožku a vlasy a také svaly. Trávení bílkovin není tak jednoduché a rychlé jako u sacharidů, proto nebudete mít tak brzy hlad. Zároveň při trávení bílkovin spalujete kalorie.

Nemusíte snídat maso, abyste přijímali proteiny. Zaměřte se na mléčné výrobky, ovesné vločky, semena a oříšky. Zkuste opražené ovesné lupínky s jogurtem, ořechy a medem.

Dejte si omega-3 mastné kyseliny

Mají protizánětlivé účinky a snižují bolest a ztuhlost kloubů. Omega-3 mastné kyseliny patří mezi zdravé tuky, které najdete v mnoha typech potravin: ryby, semena rostlin a ořechy. Studie také prokázaly, že omega-3 mastné kyseliny pomáhají bojovat s depresí a špatnou náladou, což jsou během krátkých zimních dnů velmi časté potíže.

Vařte s houbami

Možná by vás to nenapadlo, ale houby mají mnoho blahodárných účinků na vaše tělo. Jmenovat můžeme protizánětlivé a detoxikační účinky. Posilují imunitu a ochrání vás před chřipkou nebo vám pomohou zmírnit její projevy – rýmu a kašel. Jsou plné vitamínů B a minerálních látek. Všechny tyto výhody mají ale především houby léčebné. Jedná se o:

Kuřecí prsa s houbami shiitake a smetanovou omáčkou

 Jezte více vlákniny

V zimě neopomíjejte zdroje vlákniny. Vláknina vyčistí vaše střeva a pomůže vyplavit nepotřebné usazeniny ve vašem zažívání. Rozpustná vláknina v ovoci a zelenině reguluje trávení tuků a sacharidů. Sáhněte po těch druzích ovoce a zeleniny, které obsahují méně vody – jablku, banánu, avokádu nebo brokolici a kořenové zelenině. Nerozpustná vláknina se skrývá hlavně pod slupkami ovoce a zeleniny a působí preventivně proti zácpám, hemoroidům a rakovině střev. Jezte semínka a ořechy nebo i květák a rajčata. Zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny je lněné semínko.

Připravte si doma RAW slunečnicový chléb se lněným semínkem

Zelená a oranžová zelenina jsou nejlepší volba

Proč se zaměřit na tyto dvě barvy? Protože znamenají, že dané ovoce i zelenina obsahují především vitamín C, který posiluje imunitu a působí preventivně proti zimním nachlazením a chřipkám. V zelených plodech najdete i kyselinu listovou. Jezte:

Oranžové plody obsahují betakaroten, posilují funkci ledvin a zlepšují náladu. Dejte si:

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé?

Nebojte se koření

Správně zvolené zimní koření vás zahřeje a posílí imunitu. Pepř, kurkuma, chilli, zázvor, kardamom, skořice, paprika, hřebíček, koriandr – všechna tato koření a kořenící směsi, které tyto přísady obsahují, zakomponujte do vašich receptů. Například kurkuma je skvělá na zažívání, má protizánětlivé účinky. Konzumací kurkumy předcházíte rakovině. Když kurkumu smícháte s černým pepřem, násobí své účinky.

Jak uskladnit koření?

9 dobrých rad, abyste i v zimě byli plní energie

Plánujte si cvičení s týdenním předstihem

Když si všechny svoje sportovní aktivity sepíšete a určíte, jaký den, jak dlouho a co budete cvičit, půjde hned všechno snáz. Zvolit si můžete cvičení doma u televize podle videí nebo aplikací. Vydat se můžete také do posilovny nebo tělocvičny na skupinová cvičení jako je jóga či zumba.

Udržujte svůj lymfatický systém zdravý: Cviky na rozproudění lymfy 

Sportujte venku

Vzdávat se ale nemusíte ani venkovního sportu. Kromě výletu na hory za lyžováním můžete pravidelně běhat. Pokud jste přes léto a podzim běhali, nepřestávejte ani v zimě. Stačí dodržovat několik opatření, abyste na běh nedoplatili zdravím.

1. Až se rozběhnete, zvolte mírnější až pomalé tempo, abyste nemuseli lapat po dechu a dýchat ústy neohřátý vzduch přímo do plic.

2. Dýchejte vždy jen nosem a vydechujte pusou.

3. Po ruce mějte i kapesník, abyste nemuseli běhat s plným nosem.

4. Oblečení navrstvěte raději do více tenkých vrstev. Chraňte si i ruce, hlavu a krk.

5. Po návratu domů skočte do sprchy a převlečte se do suchého a teplého oblečení.

Relax na konec

Když budete v zimě potřebovat nabrat energii a zbavit se únavy, dejte si půlhodinovou detoxikační koupel. Do teplé vody nasypte 100 g jedlé sody nebo půl skleničky jablečného octu či hrst mořské soli. V průběhu 30 minut ve vaně připouštějte teplou vodu a tělo si mezitím masírujte houbou nebo žínkou kvůli prokrvení. Pro krásnou vůni si do vody kápněte pár kapek oblíbeného esenciálního oleje.

Zdroj: prozeny.cz, pinnaclehealth.org, vimcojim.cz, prozeny.cz, ahaonline.cz, radiozurnal.rozhlas.cz, fitfab.cz, klubzdravi.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek