Děti Dětské zdraví Chřipka u dětí: Dbejte na prevenci a nemoc nepodceňujte

Naše ratolesti představují pro chřipkové viry hotové běhající a poskakující terče. Velmi snadno se na ně totiž nalepí: když si podávají ruce, objímají se nebo hrají, ochutnávají své svačinky či džusíky nebo si prostě jenom zapomenou umýt ruce či přiložit ruku na ústa při kašlání a kýchání. Jejich imunita se navíc ještě vyvíjí, a tak nemusí být natolik silná, jako je tomu u dospělých. Jak tedy zpozorovat symptomy chřipky co nejdříve, kdy vyhledat lékaře a jak se jí nejlépe zcela vyhnout?

Jaké potraviny podávat dětem při chřipce? Zapomeňte na sladkosti, smažená jídla či mléčné výrobky!

Jak poznáte symptomy chřipky?

Symptomy chřipky u dětí vypadají následovně:

 • náhlé vystoupení horečky,
 • zimnice,
 • extrémní únava a malátnost,
 • bolesti kloubů a svalů,
 • ztráta chuti k jídlu,
 • bolesti hlavy,
 • bolesti v krku,
 • suchý kašel.

Rodiče si chřipku u dětí často zmýlí i se žaludeční virózou, protože její další příznaky u dětí se mohou projevovat:

 • nevolností,
 • bolestí břicha či žaludku,
 • zvracením a slabostí.

Inkubační dobu chřipky nepodceňujte 

Nositel viru může šířit nákazu přibližně jeden až tři dny předtím, než se u něj projeví první symptomy. Poté, co chřipka propukne v organismu, je infekční dalších 5 až 7 dní. Proto je vhodné nechávat děti s chřipkou doma minimálně týden, aby se nákaza rychleji nešířila. 

Chřipku vyvolává virus

Přesněji lze chřipkové viry rozdělit až do tří skupin:

Typy A a B: Tyto viry jsou pro nás nebezpečné, protože se ve společnosti vyskytují téměř každý rok, a navíc mají schopnost mutace – to znamená, že lidé jsou každoročně vystavovány novým typům virů. Způsobují nepříjemné symptomy a v horším případě i epidemie, zvláště mezi žáky mateřských a základních škol.

Typ C: Způsobuje pouze mírné (někdy dokonce žádné) příznaky nemoci chřipky jako problémy respiračního ústrojí či mírný suchý kašel.

Nesnažte se diagnostikovat svým dětem chřipku a také léčbu antibiotiky či jinými léky. Svěřte je raději do rukou odborníků.

Jak chřipku léčit a kdy je potřeba vyhledat lékaře?

Lékařskou pomoc je nejlepší vyhledat ve všech případech chřipky. Váš obvodní lékař bude nejlépe vědět, jak dítěti ulehčit nemoc a opět ho „postavit na nohy“. Jeho léčba bude záviset od věku, symptomů a celkového zdravotního stavu. Může však obsahovat virostatika, tedy látky, které se využívají v boji proti virovým onemocněním, analgetika pro utlumení bolestí nebo antipyretika, která snižují horečky. Antibiotika samotné virové onemocnění neřeší a podávají se v případě, kdy na virovou infekci nasedá bakteriální infekce.  

Domácí léčba chřipky funguje!

Neopomínejte blahodární účinky domácí léčby. Dítěti dopřejte mnoho odpočinku, tekutin a klidu na lůžku. Skvěle padne také silný domácí vývar se zeleninou či horké bylinné čaje s medem a citronem.

Chřipka u dětí: Dbejte na prevenci a nemoc nepodceňujte

Připravte svým nemocným ratolestem vitaminový fresh proti chřipce! Chutná skvěle a je nabitý vitaminy a energii!

Prevence chřipky je to nejdůležitější

Nesčetné množství odborníků tvrdí, že nejlepší prevenci chřipky představuje pravidelné očkování. Vakcinace by měla snížit výskyt onemocnění a také potřebu hospitalizace jedinců. Chřipková epidemie se u nás vyskytuje hlavně v období mrazů (od prosince do března) a nové vakcíny doporučeny pro aktuální rok Světovou zdravotnickou organizací k nám přichází již od září – nejvhodnější dobou pro očkování jsou tedy měsíce říjen a listopad.

Před chřipkou můžete své dítka ochránit také pokud je naučíte dodržovat základní principy prevence:

 • vyhnout se bezprostřednímu kontaktu s nemocnými lidmi,
 • mýt si často a opakovaně ruce, nejlépe mýdlem,
 • nepůjčovat si mobilní telefony, sklenice, příbory a podobně,
 • dodržovat správnou životosprávu – jíst pestrou stravu včetně ovoce a zeleniny, otužovat se a pravidelně se pohybovat, často větrat místnosti a dbát na dostatečný spánkový režim.

Zdroje: szu.cz, webmd.com, hopkinsmedicine.org

Vytisknout stránku
Sdílet článek