Tipy a rady Hrušky – podzimní sezónní ovoce, které vám hravě dozraje i doma

Nezoufejte, hned za rohem nás čeká další chutné sezónní ovoce – hrušky různých tvarů a barev, nasladko či naslano, rozmanité a barevné jako sám podzim.

Sezónní ovoce plné vitamínů

Obsahují množství vitamínů C, K, B a jsou vhodné pro kojící maminky a těhotné ženy kvůli folátu. Ten zabezpečuje zdravý vývoj nervové soustavy dítěte. Hrušky obsahují také vzácný bor, který pomáhá udržovat vápník v těle a chrání nás před osteoporózou. Kromě toho v nich naše tělo najde také vápník, hořčík, draslík, měď a mangan, což jsou antioxidační látky, které zabezpečují správné fungování imunitního systému. A to se na podzim hodí.

Hrušky asijské i evropské. Jak se liší?

První hruška byla vysazena v Severní Americe v kolonii Massachusetts Bayv roce 1620.

Existuje několik druhů hrušek, ale obecně sedělído dvou skupin: s původem v Asii nebo v Evropě. Evropské hrušky obyčejně dozrávají mimo strom, zatímco asijské přímo na stromě.

Evropská hruška pochází paradoxně z jihovýchodní Asie a byla poprvé pěstovánav Evropě asi v roce 1 000 př. n. l. Asijské hrušky se v Číně pěstovaly už v roce 1134 př. n. l.

Po celém světě se pěstuje více než 3 000 odrůd hrušek. Pokud jde o asijské hrušky, existuje více než 100 odrůd s velikostí od velkých po velmi malé. Hnědé až žlutozelené, které mají obvykle kulatý tvar, pochází z Japonska a Číny a někdy se nazývají čínské nebo jabloňové hrušky (kvůli tvaru). Asijské hrušky kvetou později než evropské, a proto se obyčejně sbírají až v průběhu října.

Dozrávání a skladování hrušek

Většina hrušek nedozrává na stromě. Svou sladkost a známou chuť získávají až po sběru. Patří mezi sezónní ovoce, které si běžně kupujeme v obchodě hlavně na podzim. Bývají však příliš tvrdé a je potřeba je nechat doma dozrát.

Při koupi vybírejte hrušky tvrdé, ale také nepoškozené, bez modřin a bez porušení slupky. Většina dozraje doma při pokojové teplotě a jejich uložení do ledničky dozrání zpomalí. Naopak zralé hrušky můžete dát do ledničky, aby vám ještě pár dní vydržely čerstvé.

Existují tři efektivní metody, které můžete doma využít:

1. Pomalá metoda: vyložení na kuchyňskou linku

Hrušky bez problémů dozrají jen tak kuchyňské lince, bude to trvat 4 až 7 dní. Dejte je do mísy a pravidelně kontrolujte, jestli už změkly.

2. Rychlejší metoda: papírový sáček

Vložte hrušky do papírového sáčku a nechejte dozrát na lince. Tato metoda zkrátí dobu dozrání na 2 až 4 dny. Přírodní plyny, které hrušky produkují, se zachytí v sáčku a pomohou jim rychleji dozrát. Kontrolujte je však každý den, aby se nezkazily. Určitě nepoužívejte plastové sáčky, v nichž hrušky nemohou dýchat, a mohly by tudíž začít hnít.

3. Nejrychlejší metoda: papírový sáček a zralá jablka

Pokud k hruškám do sáčku vložíte jejich příbuzné – jablka – uděláte nejlépe. Zralá jablka totiž produkují víc etylenu, což způsobí, že hrušky dozrají mnohem rychleji, někdy už druhý den.

Hrušky – podzimní sezónní ovoce, které vám hravě dozraje i doma
Zpracování hrušek

Který druh je nejlepší na vaření či pečení?

Naši rychlou hrnkovou buchtu s hruškami připravíte nejlépe z odrůd Bosc a Anjou. Odrůdy Bosc a Anjou jsou těmi nejlepšími, protože dobře drží tvar i strukturu. Nemusíte se obávat použít ani o něco měkčí odrůdu Bartless. Vyvarujte se naopak odrůdy Comice, protože její dužina je velmi šťavnatá a má tendenci se rozpadat. To může být velmi nepříjemné při pečení a hruškový koláč se vám nemusí podařit. Menší hrušky, jako jsou Seckel nebo Forelle, se hodí na vaření, ale pokud jsou malé, bude vám jejich čištění trvat déle.

Konzervování hrušek

Každé ovoce má svoji sezónu, ale i přesto ho chceme používat a vychutnat si jej po celý rok. Vhodným způsobem zpracování hrušek je konzervování. Vždyť kdo by si v zimě rád nevzpomněl na vůni a chuť sladkého letního či podzimního ovoce? A co hruškový koláč? Bez zásob zavařených hrušek to zkrátka v zimě nepůjde.

Hrušky jsou přirozeně sladké ovoce vhodné na sekundární zpracování. Konzervování hrušek může probíhat bez přidání dalšího cukru. Postačí vám špetka soli, která z nich vytáhne jejich přirozenou sladkost. Sůl zároveň slouží jako konzervant, takže se nemusíte obávat, že se vám takové zpracování hrušek nepodaří. Nezapomeňte však před konzervováním hrušek důkladně sterilizovat všechny lahve a víčka.

Hruškový kompot patří mezi nejchutnější druhy kompotů. Musí se ale připravit z kvalitních odrůd a dodržet správný postup.

Na hruškový kompot jsou vhodné odrůdy pravidelných tvarů s jemnou, ale tuhou dužinou, která je aromatická. Vhodnáje například Williamsova anebo Clappova odrůda. To však neznamená, že nemůžeme použít jiné odrůdy, které splňují výšeuvedené podmínky.

Plody, které používáme do kompotu, by měly být téměř zralé, ale musí být ještě tvrdé. Nikdy nepoužíváme příliš zralé hrušky.

Nejdřív hrušky oloupeme, přepůlíme je a vybereme jádřinec a jeho okolí. Odkrojíme i menší kousek u stopky. Takto upravené hrušky ponoříme do studené vody, do níž jsme přidali přibližně 5 gramů kyseliny citronové na jeden litr vody. Tento roztok zabraňuje hruškám, aby chytily nepěknou hnědou barvu.

Pokud jsou hrušky téměř zralé, nemusí se předvařovat. V tomto případě je hned po vyjmutí z nálevu ukládáme do sklenic.

Pokud je dužina hrušek tvrdší, je zapotřebí je mírně předvařit, čímž se změní jejich konzistence. Hrušky blanšírujeme, dokud není dužina dostatečně měkká. Dáváme pozor, abychom je nerozvařili. Je třeba počítat s tím, že zavařené hrušky během sterilizace ještě změknou. Hrušky ukládáme do sterilizovaných sklenic překrojenou stranou dolů. Uzavřené sklenice sterilizujeme při teplotě 90°C po dobu 20 minut. Zavařené hrušky jsou výborné jako ovocný kompot k hlavnímu jídlu a podzimní specialitou je hruškový koláč na vícero způsobů.

Nasladko i naslano

Ne každé ovoce si umíte představit v koláči a zároveň i na jednom talíři s masem. Hrušky jsou však velmi vděčnou surovinou a můžete z nich připravit celodenní menu. Ať už se jedná o hruškovou přesnídávku k snídani, nebo burger s modrým sýrem a hruškou k večeři.

Věděli jste, že…

  • Nejdražší hrušky na světě jsou ve tvaru Buddhy, každá stojí 9 dolarů. Vypadají jako malé sošky Buddhy, dokonce kopírují detaily jeho tváře.
  • Nejtěžší hruška vážila 2,5 kg a byla vypěstovánav Japonsku v prefektuře Okajama.
  • Čína je lídrem v produkci hrušek.
  • V 17. století dostaly přezdívku „máslové ovoce“ z důvodu jemné máslové struktury.
  • Listy hrušek se používaly na přípravu cigaret dávno předtím, než se stal populárním tabák.

Zdroj: chelanfresh.com, harvesttotable.com, konzervovanie.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek