Ostatní Jablečné slupky: 7 tipů, jak vám ještě poslouží

Jablka jsou mimořádně vděčné ovoce. Vypěstujeme je "u nás doma", takže netrpí při převozu a můžete je tedy jíst bez obav z různých postřiků. V obchodech jsou celoročně a domácí dobře uskladněná vydrží celou zimu.

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé?

Na jablkách si pochutnáte, ať už jsou syrová, pečená, dušená, propasírovaná jako dětská výživa, uděláte z nich džem, šťávu, nádivku do koláčů nebo i do kachny. Jablka jsou prostě univerzální a plná vitamínů a vlákniny.

Sladké jablkové chipsy

Skořicovo-karamelové chipsy z jablečných slupek vám přijdou vhod, když dostanete chuť na něco sladkého. Zdravější alternativu sušenek si vyrobíte za čtvrt hodinky.

V hlubší misce smíchejte 2 lžíce hnědého cukru, lžičku mouky a půl lžičky skořice. Jablečné slupky nasypte do této směsi a dobře promíchejte, aby se jí obalily. Troubu předehřejte na 200 °C. Plech na pečení vystelte pečícím papírem a rozložte na něj slupky obalené ve skořicové směsi. Pečte, dokud nejsou křupavé, což je asi půl – tři čtvrtě hodiny. Slupky během pečení párkrát promíchejte, aby se upekly z obou stran.

Jablečný čaj

Čaj z jablečných slupek má uklidňující a relaxační účinek, proto je dobrý jako nápoj hodinku před spaním. Jako bonus získáte nádherně provoněný dům z aroma vařících se jablečných slupek a skořice.

Slupky ze tří jablek zalijte v hrnci třemi šálky vody. Přidejte jednu paličku skořice, můžete i jeden hřebíček, přiveďte k varu a vařte 10 minut. Potom čaj sceďte, nechte 5–10 minut vychladnout a přidejte do něj lžičku medu. Můžete ozdobit kolečkem citronu.

Jablečný sirup

Hustý jablečný sirup se perfektně roztéká po lívancích nebo koláčích a skvěle dochutí čaj v mrazivých zimních dnech.

Jablečné slupky zalijte v hlubším hrnci vodou a přiveďte k varu. Snižte teplotu a vařte, dokud nebudou zcela měkké. Pak slupky přeceďte přes plátno nebo husté síto do jiného hrnce. Na dva litry tekutiny budete potřebovat půl kila cukru. Přecezenou tekutinu přiveďte do varu a rozpusťte v ní cukr. Opět nechte projít varem a pak teplotu snižte tak, aby tekutina stále trochu vřela a vařte, dokud nezhoustne na sirup. Jablečný sirup rozlijte do zavařovacích sklenic nebo lahví, uzavřete a sterilizujte 20 minut.

Jablečný džem

Ze slupek a jádřinců, které vám zůstaly po čištění jablíček, uvařte džem. Dejte je od hrnce a zalijte vodou tak, aby byly ponořené, ale ne více. Přiveďte k varu, snižte teplotu a za občasného míchání vařte půl hodiny. Jablečný džus přeceďte do jiného hrnce. Zbytky v cedníku ještě vyždímejte, pustí šťávu a džemu bude více. Přidejte podle chuti med, nechte projít varem a vařte ještě asi hodinu, dokud džem nezačne houstnout. Tehdy ho už míchejte stále, dokud není dostatečně hustý. To zjistíte tak, že lžíci džemu vylijete na talířek a když v "loužičce" uděláte prstem čáru, nebude se slévat.

Jablečný džem nalijte do čistých sklenic, pevně uzavřete suchým víčkem a otočte dnem vzhůru. Nechte vychladnout.

Jablečné slupky do smoothie a koláčů

Pokud vám zůstaly jablkové slupky a momentálně je nemáte jak použít, zamrazte je. Později je přidejte do smoothie nebo do náplní koláčů. Chutné jsou i s pohankou, jogurtem a skořicí

Maska z jablečných slupek

Jablka mají nejvíce vitamínů těsně pod slupkou. Dopřejte je své pleti! Slupky přiložte vnitřkem na očištěnou pleť a nechte působit alespoň 20 minut. Za ten čas si můžete číst nebo poslouchat příjemnou hudbu, prostě relaxovat. Jablíčko pleť zklidní, rozzáří, stáhne póry a zmírní akné.

Pleťová voda z jablkových slupek

Stejné účinky jako pleťová maska ​​má i pleťová voda z jablka. Jablečné slupky zalijte vroucí vodou a nechte půl hodiny odstát. Přidat můžete i lžičku jablečného octa. Pleťovou vodou na vatových tamponech si vyčistěte pleť ráno i večer.

Jablečné slupky: 7 tipů, jak vám ještě poslouží

Zůstaly vám zbytky zeleniny? 5 nápadů, jak je využít 

Zdroj: Kitchencounterchronicle.com, joyinmykitchen.blogspot.com, vekjelencislo.sk, littlehouseliving.com

Vytisknout stránku
Sdílet článek